Strana 4 z 5
- Montáž a možnosti case v praxi
Testovaná AKYGA mini-ITX skříň je pro maximálně ITX desku a nepočítá s osazením přídavné karty, maximálně nějaké speciální mini-přídavné karty do PCIe slotu, ale není to tam přímo připraveno. Prostě tahle case je vyloženě pro platformy s grafickou v procesoru.
V našem případě tu mám na ukázku sestavu s mini-ITX základní deskou ASRock AM1B-ITX. To je základní deska s paticí AM1 pro procesory AMD Athlon X4 (SoC KABINI) v našem případě tam máme ATHLON X4-5350, což je 28nm 4jádrový extrémně úsporný SoC procesor s grafikou a čipsetem do patice. Jedná se o procesor s architekturou JAGUAR (ano, stejná jako mají PlayStation4 a Xbox One konzole) na 2,05GHz s řadičem DDR3 pamětí Až 16GB 1600MHz) a integrovanou grafikou AMD Radeon R3 se 128jednotkami GCN na 600MHz. Součástí procesoru je i čipset. Celkové TDP je 25W.
Procesor je dodávaný s BOX chladičem, ale v redakci tu mám i speciální nereferenční chladič GELID Slim Silence AM1, který je o něco nižší, ale o poznání větší a tišší. A hodí se tam výborně :). Je jen 26mm vysoký, ale má 65mm ventilátor a pořádný pasiv kolem. Do AKYGA skříně ale můžete dát i větší chladič a to s až 55mm na výšku, což je hodně.
I díky osazení 150W zdroje s 24-pin + 4pin pro 12V CPU je tak možné do této skříně osadit třeba i klasickou základní desku s čipsetem Z170 paticí LGA 1151 a s Core i7 procesorem. I ten nejvýkonnější do této patice má totiž 95W maximálně, mnohé mají ale jen kolem 60W a úsporné verze dokonce 35W. Takže námi osazená AMD AM1 platforma patří spíše k tomu nejslabšímu a nejúspornějšímu, co se dá dovnitř osadit. Zdroj má celkově 150W, ale 120W je na 12V (s 10A) a 25W je na 3,3 a 5V (3A každá). Nemyslím si, že by měl mít problém napojit cokoliv, co půjde do této skříně osadit.
Na druhou stranu skříně patří disky. Jsou tam vyndavací kovové „koše“ na 5,25“ SLIM mechaniku nebo 2,5“ SSD/HDD a druhý koš je na 2,5“ SSD. Bez přišroubování vibrují, ale to se přišroubováním zcela řeší. Výrobce pamatoval i na potřebné kabelové redukce, takže dodává redukci na 2,5“ HDD, ale i na samostatné SATA napájení před FDD konektor. I v plném osazení lze tak krásně kabeláž uklidit.
Uvnitř skříně už na nic dalšího prostor není. Není zde žádná pozice pro přídavné chlazení (ani není třeba). Jeden ze dvou ventilátorů může být (nemusí) na procesoru, ten lze chladič tiše mnoha kvalitními nízkoprofilovými modely.
Malý ventilátor má ale bohužel zdroj, který je naspodu a ukazuje se být v praxi slyšitelný. Bohužel se jedná o ten klasický turbínový a je slyšet stále, i když hlučnost je konzistentní. Pravdou je, že se tam ale větší ventilátor dát ani nedá kvůli rozměrům zdroje, přesto si myslím, že by nějaký s většími lopatkami byl tišší. I tak celkově jde o tiché řešení.
|