Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Asus v podobě X570 Crosshair VIII Hero a GeForce RTX 2080 Strix. Procesor je šesti jádrový Ryzen 5 3600X od společnosti AMD s klasickým BOX chladičem. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku KC2500 2TB od společnosti Kingston. Paměti jsem osadil od společnosti Adata XPG Spectrix D50 2x9GB 4133MHz. Zdroj nakonec poslala společnost Be Quiet! Dark Power Pro 11 s výkonem 1000W.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček BOX ventilátoru na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Uspořádat kabely je otázka na pár minut, hlavně díky všude přítomným otvorům kolem základní desky. Management kabeláže z druhé strany je trochu složitější, skříň nemá žádné suché zipy, takže veškerou kabeláž je nutné ručně připevňovat skrze úchyty na plechu stahovacíma páskami, které jsou součástí balení.
Pokud se ptáte, zda je možné do skříně namontovat i vodní AIO chlazení, tak ano. Ovšem nejde umístit na strop skříně, proto buď zvolit model s menším radiátorem (140mm) a umístit ho do pozice zadního ventilátoru, nebo s větším radiátorem za přední masku. Většina uživatelů však asi bude tuto skříň provozovat spíše s nějakým tichým vzduchovým chladičem typu Be Quiet!, Noctua apod. Tahle skříň není evidentně orientována na výkon chlazení, ale utlumení hluku. A tomu přísluší také správný a odpovídající výběr komponent.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 69°C. To je naprosto normální teplota ohledně přibaleného BOX chladiče, pokud byste měly nějaký lepší vzduchový chladič, počítejte s teplotami minimálně o 10-15°C nižší.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém grafickém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 68°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V nečinnosti pak teplota spadla na hranici 34°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Celkově se komponenty v této skříni peci nebudou, ale je evidentní, že tenhle model není orientován na co nejlepší přístup vzduchu a chlazení jako takové, ale na utlumení hluku.
K závěrům …
|