Strana 4 z 5
- CASE v praxi – osazení komponent a chlazení
A jaká je skříň po stránce osazení komponent, jaké má limity a omezení, jaké má možnosti a prostě jaká je v praxi. Podívejme se na to …
IRID 300 je skříň pro maximálně ATX formát desky. Větší E-ATX sem nedáte, menší mATX a mini-ITX ale samozřejmě ano. Potěší, že průtahy pro kabely pamatují i na ty menší formáty. Já osadil klasicky ATX.
Nahoře, ani dole už ale není moc místa, nahoře tak neprocpete žádné kabely a musíte je vést bokem, což je tedy trochu náročnější na uklizení kabelů. Z boku je ale místa dost. Výrobce už osadil i distanční podložky, ačkoliv jen na menší formát, další podložky jsou však v příslušenství.
Místa na grafickou kartu je dost. Co je trochu opruz, že v základu si musíte vylomit ty krytky vzadu, což je u levnějších skříní běžné, ale pokud to budete dělat až po osazení základní desky, můžete si ji poškrábat apod. Tak pozor na to.
Jinak se sem vejde jakákoliv současná grafická karta, já tam mám AMD Radeon VII s 30cm délkou, a prostoru kolem něj je pořád a dost. Takže žádný problém.
Pro 2,5“ SSD je jsou dvě pozice hned vedle desky, takže na ně vidíte. Díky tomu, že jsou 2,5“ SSD tenká, tak nebudou vadit ani v případě osazení ventilátorů a výměníku vodního chlazení na přední pozici.
Pro až 3x 3,5“ HDD je pak koš pod tunelem. Je napevno, přístup k němu z boků je limitovaný, ale svou práci odvede. Jak je také vidět, výrobce použil nějaký design, které počítal i s osazením 5,2“ pozic, kdy nad pozicemi pro 2,5“ SSD je vidět příprava. Ale druhá strana už chybí ;).
Celkem potěšil tunel, který CASE má, a funguje nejen jako designový, ale hlavně zpevňující prvek konstrukce. Pod tunelem je pak místo klasicky na zdroj, otočený ventilátorem dolů.
Nicméně pozor, pozice je vhodná jen pro standardní a kratší zdroje. Delší výkonnější zdroje se sem nevejdou, protože kvůli nevyjímatelnému koši na disky (slouží opět jako zpevňující prvek konstrukce), se tam pak už nevejdou kabely. Já jsem tam osadil standardní zdroj a je to tak akorát.
Pokud jde o chlazení, kvůli užší skříni se na procesor vejdou maximálně 163mm vysoké věže, což je samozřejmě většina. Nevejdou se tedy jen opravdu velké modely, takže pozor na to. Skříň má jinak v základu hned 4x 120mm ventilátor a s LED podsvícením, což je u skříně za 1000 korun docela slušný. Na přední pozici se pak vejde o výměník vodního chlazení, 120mm, 240mm a možná i 360mm, ale nezkoušel jsem ho.
120mm ventilátor je i na zadní pozici. Další pozice jsou pak až 3 na stropu. Všechny 4 ventilátory mají 3-pin konektor a jsou napojeny na jednoduchý uzel, napájený přes molex konektor. Ventilátory pak lze řídit přes přepínač otáček na boku předního panelu. Jsou překvapivě tiché. A svítí. Ale jen jednou barvou (case se prodává ve variantách červená, modrá a testovaná zelená). Bohužel podsvícení nejde vypnout bez vypnutí ventilátory. Výrobce asi přemýšlel o tom, že by vypnutí LED nabídl, dokonce je tam osazené funkční tlačítko, ale už tam od něj není vedena kabeláž, takže nijak nefunguje. Ani nemůže, protože použité ventilátory prostě vypnutí jen LED podsvícení neumožňují.
Musím ale říci, že zejména osazení ventilátorů vpředu vzbuzuje velké pochybnosti. Je prostě špatně. Jak z pohledu funkčnosti, tak praktické montáže. Ventilátory jsou namontovány zvnějšku, což vyžaduje šroubování zvnitřku skříně, což u toho spodního dost dobře nejde a drží tak jen na 3 šroubech. To by nevadilo, jen ta montáž takhle prostě nedává smysl.
Ano, vypadá to možná o něco lépe kvůli podsvícení přes to sklo, protože je ventilátor nalepený skoro na tom skle, ale pokud jde o chlazení, nemůže to prostě chladit. Přístup vzduchu je už tak značně limitovaný, protože malé průduchy jsou jen po boku toho předního panelu (plus má výrobce za osazení filtru), ale těžko může brát ventilátor skrz ty průduchy vzduch, když je vlastně celé zakrývá.
Nicméně dá se to řešit. Stačí ty ventilátory přemontovat dovnitř. Místo tam normálně je, dokonce se to i lépe šroubuje. Především ale vznikne pod panelem spousta místa a najednou tak minimálně ty dva spodní ventilátory mají přístup k vzduchu. Na chlazení je to znát, teploty uvnitř skříně se liší o několik stupňů. A vážně nedává smysl, proč to takhle výrobce neprodává v základu. Ano, je to kvůli designu, kdy to LED podsvícení je lepe vidět, ale ono je dobře viditelné i když jsou ty ventilátory z vnitřní strany. Pokud jde o to LED podsvícení, je realizováno LED pásky na vnitřní straně rámečku ventilátoru, vypadá zajímavě díky transparentním lopatkám. Nicméně pokud vám nevyhovuje jen zelená (nebo jen modrá či jen červená) varianta máte smůlu. Jinou výrobce prostě nenabízí. Tedy skoro. Jednou z možností jsou ještě bílé ventilátory, které GENESIS má v nabídce.
A tak tu 4 mám a můžeme se podívat, jak vypadá tahle skříň v bílé verzi LED podsvícení …
|