Strana 4 z 5
- CASE v praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle je nutné skříň osadit komponenty, protože teprve v praxi zjistíte, jak se věci mají, co se sem skutečně vejde a jak. Často lze tak narazit na „špeky“ a praktická omezení. Dnes se tedy podíváme na ATX case NZXT H510 Flow. Tohle není poprvé, kdy tento design testujeme, takže už máme bohaté zkušenosti. FLOW verze přináší hlavně zásadní zlepšení pro chlazení …
Zde se nic nezměnilo. H510 série umožňuje osazení mini-ITX, mATX a maximálně ATX velikosti desek. Je dělaná jen a pouze pro ně. Větší desky sem cpát nezkoušejte.
Samozřejmě i tak je zde místa tak akorát. Mezera mezi stropem či spodkem je opravdu minimální. Tohle je maximálně kompaktní ATX skříň, pokud jde o výšku. Ovšem pokud jde o šířku a hloubku, zdaleka tak restriktivní není.
Dostatek prostoru je zde i pro velké grafické karty. Díky větší šíři a hloubce skříně, se tak nemusíte bát ani opravdu velkých nereferenčních modelů.
NZXT oficiálně uvádí podporu pro až 368mm délku (současně s předními ventilátory). Místa je ale dost a dost i pro ty dnes vysoké designy grafik. Takže žádný problém. Podporováno není vertikální osazení grafiky, asi by se vešlo, ale karta by byla nalepená na skleněnou bočnici, takže bez přístupu vzduchu.
Skříň má dnes už klasické pozice pro disky. Pokud jde o 3,5“ HDD, tak ty se dají uložit ve třech nad sebou do koše na podlaze skříně.
2,5“ disky se dají dát minimálně dva do těch rámečků na zadní straně skříně za deskou. Celkem standardní pozicování a možnosti. Žádná výtka zde.
Největší změnou u FLOW verze je ten design předního panelu, který je nyní tedy mesh panel, plně průchozí pro vzduch. Jinak ale NZXT nechalo design skříně beze změn. Tato série je kompaktní ATX, tedy nejsou zde tak velké možnosti z hlediska osazení výměníků vodního chlazení.
Jsou zde jen dvě možnosti. Tou z hlediska chlazení lepší, je 120mm výměník na zadní pozici. Na strop se dát nic nedá, je tam málo místa. Jedinou velkou pozicí pro výměník je tak předek, kam se vejde až 280/240mm, tedy 2x 140/120 mm ventilátory. Nicméně osazení výměníku sem není ideální, protože foukáte teplý vzduch do bedny.
Obecně bych tak tuhle case doporučil hlavně pro klasické chlazení. Na procesor se ostatně vejde i opravdu velkých chladič. Udávána je 165mm výška, kam se vejde třeba i obří NOCTUA NH-D15, ale jen s jedním 140mm ventilátorem (kvůli pamětem pod ním). Nicméně bočnici bez kolize zavřete.
Pokud se ptáte, zda má ta FLOW verze lepší chlazení, než ostatní H510 modely s neprůchozí přední bočnicí, tak ano. Podle našich zkušeností jsou teploty na CPU i GPU o několik stupňů nižší u FLOW varianty, i když ji nedosadíte druhým předním ventilátorem (v základu je tam jen jeden). Hlučnost se zvedla jen minimálně.
Takže k závěru …
|