Strana 4 z 5
- V praxi – montáž komponent
Jako obvykle se podíváme na praktické možnosti skříně. Na spoustu věcí totiž přijdete, až když se budete snažit do skříně něco namontovat. Papírové parametry totiž často klamou. Takže se podívejme jak a co jde a nejde namontovat do NZTX MANTA.
Už se opakujeme, ale pro pořádek. NZTX MANTA je mini-ITX skříň a vejdou se do ní pouze desky o velikosti Mini-ITX, nic většího do ní opravdu nenacpete.
V našem případě jsme tam tak osadili zbrusu nový ASUS STRIX Z270I Gaming. Žádné zvláštní komplikace nečekejte, prostoru kolem desky je na poměry ITX skříní hodně.
Kamenem úrazu u menších skříní, ale i u mnoha větších je prostor pro grafickou kartu. To se ale MANTA netýká.
NZTX uvádí možnou délku grafiky až 363mm! To ale jen v případě, že dopředu nedáte třeba výměník AiO s ventilátory. Ale i pokud ho tam dáte včetně možnosti ventilátorů z obou stran, tak se vám tam pořád vejde bez potíží 31cm dlouhá grafika!
Nicméně pozor spíše na její výšku. Do skříně se nevejde grafika s větším jak dvouslotovým chlazením.
Takže třeba grafiku osazenou nestandardním Arctic Accelero Xtreme IV tam nedáte, stejně jako některé mohutnější nereferenční modely s 2,5slotovým chlazením a větší. Většina současných i velkých grafik se tam ale bez potíží vejde.
NZTX v parametrech uvádí, že skříň obsahuje 2x 3,5“ a 3x 2,5“ pozice pro disky. Jenže prakticky tam můžete mít osazeny jen 4 disky, protože jedna z pozic je sdílená. Vpředu na vyjímatelných „šuplíčkách“ jsou 2,5“ disky, které se tam vejdou i pokud dáte dopředu skříně mohutný 280mm výměník AiO.
Z druhé strany se pak dá přimontovat 3,5“ disk a nelekejte se, že bude fyzicky přesahovat výšku kostry skříně, zavřít půjde právě díky velkému prostoru v bočnici, je s tím počítáno. Poslední pozice je 2,5“ nebo 3,5“ a je na podlaze skříně za zdrojem.
Dohromady tedy můžete osadit 2x 2,5“ nebo 3,2“, či 3x 2,5“ a 1x 3,5“. Na základních deskách, včetně námi testované ASUS STRIX Z270I Gaming je dnes i M.2 slot pro SSD M.2 disk, takže docela dost diskových možností.
NZTX uvádí maximální délku zdroje 363mm, což asi nikdo nevyužije, i když budeme počítat s grafikou typu duální Radeon Pro Duo nebo jeho nástupce duální VEGA, tak stejně i s výkonným CPU atd. nebude mít smysl sem dávat nějaký extra výkonný a tedy velký zdroj. V pohodě se sem ale vejdou i ty největší zdroje.
Je však výrazně doporučeno použít jednak optimálně výkonný a tedy kratší zdroje a hlavně modulové zdroje, tedy ty s odnímatelnou kabeláží. Usnadní vám život a zlepší chlazení. Díky nim tam nebude těsná změť kabelů, což zlepší chlazení, protože od předu ke zdroje bude foukat přední ventilátor vzduch a to i k disku a hlavně ke grafice.
V mini-ITX skříních bývá obvykle pro chlazení málo prostoru. V této je však prostoru hodně! Možnosti jsou řekl bych přímo skvělé a vysoce nadstandardní v rámci ITX skříní (to ale rozměry také):
Na CPU můžete dát podle NZXT až 160mm vysoký chladič. Já jsem tam osadil 172mm vysoký masivní chladič:
A i když přečníval vnitřní konstrukci, díky prostoru v bočnici šla skříň pořád zavřít, přesto bych doporučoval volit kompaktnější řešení:
Tahle skříň je vysloveně stvořena pro osazení vodního chlazení, minimálně AiO. A nejlépe KRAKEN série od NZXT, takže třeba nový KRAKEN X62, což je 280mm výměník se 140mm ventilátory a zajímavým vodním blokem:
Do skříně ho můžete osadit nahoru, ale i dopředu. Přední pozice je ta hlavní a nejlepší. Vejde se tam i se 4 ventilátory, kdy dva ventilátory můžete osadit na vnější stranu kostry přímo pod ten prachový filtr. Další dva ventilátory můžete osadit za vodní blok a pořád tam zbude dost místa i pro dlouhou grafickou kartu!
Pokud bude třeba, lze dát až 280mm výměník nahoru také z vnějšku, ale z hlediska teplot ve skříni to není ideální řešení. Nicméně pokud chcete samostatné okruhy pro grafiku a pro CPU je to možnost. Zkrátka prostoru pro extrémně výkonné chlazení je tu hodně.
Trochu mě mrzí, že zadní pozice je pouze pro 120mm ventilátor, radši bych tam viděl 140mm. NZTX dává v základu dopředu jen 120mm ventilátory, stejný je i ten jeden vzadu. Bohužel jsou to starší typy NZTX ventilátorů. Nové AerP jsou mnohem lepší a tak nějak mě přijde, že NZTX počítá s tím, že je rovnou všichni vyměníme. Dopředu dejte určitě 140mm. Skvěle je řešeno chlazení i spodní části skříně a primárně tam bych osadil hlavní 3,5“ mechanický disk. Bude také chlazen.
Takže co říci závěrem?
|