Strana 3 z 4
První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 Plus Platinum. Pro splnění této certifikace musí mít už ve 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 90% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného zdroje Revolt X od Phanteks?
Podle našich měření plní udávaných 80 PLUS Platinum s rezervou. Ve 20% zátěži (tedy kolem 200W) má přes 93%, tedy s přehledem nad požadovanými minimálně 92%. V 50% zátěži, tedy kolem 500W zátěže, je pak účinnost nejlepší a přesahuje požadovaných 94%. V extrémní 100% zátěži, blížící se oněm 100W, je pak účinnost stále na Platinum zdroj solidních přes 91%. Takže certifikaci 80 Platinum Plus plní bez potíží a s rezervou.
Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít běžně mezi 50 - 200W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 100W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem 88,90%. Ještě jsme změřili 5% zátěž, což je v případě 1000W zdroje pořád odběr 50W, tedy hodnota na kterou se v klidu mohou sestavy dostávat. Zde činí účinnost necelých 84,80%.
Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM, ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.
S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC, a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.
Kolísání napětí u Revolt X série je zcela bezpečně v normě. Ani zdaleka se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/- 5%. Všechny větve drží s minimálním zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nevyvede z míry. Vše hluboko v poli tolerance s obrovskou rezervou, takže žádné problémy v praxi. Zdroj také nijak nepíská, vlastně je tichý. A u 1000+W zdrojů to zase není tak „nečekané“. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, například zvlnění atd., v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování. Plní s velkou rezervou všechny předepsané normy a specifikace.
Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. Revolt X 1000W má osazený tichý 135mm ventilátor s dlouhou životností 50 000 hodin. Ventilátor se v normálním režimu točí neustále. Pokud ovšem aktivujete hybridní režim, funguje zdroj v pasivním módu až do vytížení 40%.
Obecně bych řekl, že jde o nadprůměrně tichý Platinum zdroj, s možností si zapnout onen pasivní režim. Ve vyšších odběrech je ventilátor stále jenom lehce slyšitelný, a to jenom pokud dáte ucho až k němu. Z běžné vzdálenosti zhruba 1-2 metru od PC už o něm opravdu nevíte.
Co se týče teplot, do 50% vytížení se pohybujeme stále jenom lehce nad 40°C což je vynikající výsledek a jenom to ukazuje skvělou účinnost zdroje, která tak vydává velmi málo odpadního tepla.
Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Některé z lacinějších zdrojů nedokáže nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.
U testovaného Revolt X 1000W je rezerva, ale není tak robustní, jako u některých jiných zdrojů podobného výkonu. Nakonec jsem z něj vytáhl 1120W, než se zdroj bez poškození sám vypnul. A jakmile jsem počkal cca jednu minutu, tak zase byl schopen fungovat normálně znovu a dál. To je o 120W více, než těch 1000W, které má oficiálně mít. Tedy rozumná rezerva na pokrytí špiček :). Mimochodem i s tímto odběrem se účinnost pohybovala blízko 90%. Funguje dobře a bezpečně. Má všechny předepsané ochrany. Zdroj plní i normu ohledně nízkého odběru v klidovém režimu, kdy vypnutý zdroj bere pod 0,1W.
Pojďme k hodnocení.
|