Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na LGA1700 od Intelu. Základní desku Z790 Aorus Elite EX poskytla společnost Gigabyte, stejně jako Zdroj Aorus P1200 s Platinovou certifikací a vodní chlazení. Operační paměti poskytla společnost G.Skill se svým TOP modelem TridentZ 5 Neo DDR5 6800Mhz s extrémně nízkým časováním CL34. Grafickou kartu dodala společnost ASUS s modelem GeForce RTX 2080 STRIX. Procesor jsem nakonec zvolil i9-13900K, abych opravdu maximálně otestoval schopnosti této skříně. Od společnosti Sabrent jsem pak dostal SSD M.2 disk Rocket 4 Plus 2TB s rychlostí přesahující 7GB/s.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Skříň je hodně prostorná a nikde nejste omezeni při manipulaci ani s větším HW, či třeba instalací radiátoru vodního chlazení, jako v mém případě. Podporuje velké E-ATX desky, až 435mm dlouhou grafiku, až 185mm vysoký klasický chladič atd.
Pokud vaše deska podporuje RGB konektory, lze provést synchronizaci s ventilátory a LED páskami ve skříni. Výrobce toto propojení velmi usnadnil, protože už od výroby máte k zapojení jenom jeden konektor, veškeré ventilátory a LED pásky jsou již pospojovány skrze malý tištěný spoj, který je umístěný těsně pod stropem skříně.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
Maximum které jsem naměřil s procesorem i9-13900K bylo 86°C, což je velmi dobrý výsledek. Tento procesor se v běžné skříní i s vodním chlazením hřeje i přes 90°C. Je to dáno masivním přísunem studeného vzduchu, díky trojici 14cm ventilátorů na předním panelu skříně. Ty dodávají do skříně opravdu velký objem studeného vzduchu.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 69°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce z předchozí generace a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 34°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|