Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na LGA1200 od Intelu. Základní desku Z490I Aorus Ultra poskytla společnost Gigabyte, stejně jako operační paměti v konfiguraci 2x8GB DDR4 4400MHz a grafickou kartu Radeon RX 5700XT 8GB v edici AORUS. Procesor jsem nakonec zvolil i5-10400F protože je stále hodně výkonný a přitom velmi úsporný a není proto problém ho uchladit i klasickým Box chladičem od Intelu. Od společnosti Silicon Power jsem pak dostal SSD M.2 disk US70 1TB, na který jsem nainstaloval Windows 10. Zdroj dodala společnost Evolveo G750W s bronzovou certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Jenom s tou kabeláží je třeba si více vyhrát, protože je zde mezi bočnicí méně místa, ovšem pokud je člověk zručný zabere to jenom pár minut navíc. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, doporučuji ho dát za přední masku, pod grafickou kartu se už bohužel nevejde.
Pokud vaše deska podporuje RGB konektory, lze provést synchronizaci s ventilátory ve skříni. K tomu slouží systém propojek mezi ventilátory a LED pásky za předním panelem.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
Maximum, které jsem naměřil, bylo 69°C. Pokud byste tedy na tento procesor dali nějaký lepší chladič, například Noctua dělá velmi pěkné lowprofilové chladiče, tak věřím tomu, že by teplota dále klesla minimálně o 15°C a samozřejmě i hluk by byl zcela někde jinde, než co je v silách BOX chladiče od Intelu.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 67°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 34°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|