Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na LGA1200 od Intelu. Základní desku poskytla společnost ASRock Z570 Taichi. Grafickou kartu pak Asus s modelem GeForce RTX 2080 8GB Strix. Procesor je nový osmijádrový i9-11900K od společnosti Intel. Paměti poskytla společnost A-DATA s modelem Spectrix D50 Extreme 16GB (2x8GB) DDR4 4800 MHz s RGB LED podsvícením, taktéž i SSD M.2 disk Gammix S50 Lite 1GB. Zdroj dodala společnost SilentiumPC v podobě modelu Supremo FM2 750W s Gold certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil vodní AIO chlazení Alphacool Eisbaer 280.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Uspořádat kabely je otázka na pár minut díky většímu místu a spoustu suchým zipům, skrze které se kabely krásně stahují k sobě. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, osobně doporučuji nainstalovat radiátor na strop skříně, protože pak budete mít vyrovnaný airflow, což jsem už zmínil v předchozí kapitole.
Ohledně použitého RGB osvětlení, působí opravdu velmi decentním dojmem a jenom to dokresluje osvětlení základní desky s grafikou. Rozhodně to není skříň typu „pouťový kolotoč“. Pojďme se tedy podívat, jak si skříň povede v praxi.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 65°C. Ovšem musím dodat, že jsem držel procesor v mezích jeho TDP, pokud jsem zapnul Adaptive Boost, šplhala teplota k 100°C. Pak už tedy nemá ani vliv jakou skříň doma máte, procesor je v tomto nastavení neuchladitelný na jakémkoliv chlazení mimo tekutého dusíku, nebo suchého ledu.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 69°C, Asus použil velmi masivní chlazení, takže grafická karta byla po celou dobu i krásně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 36°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
Takže k závěrům a hodnocení ....
|