Strana 1 z 2
Úvod ..
Podobný návod na výběr počítačového zdroje vám již před více než rokem sepsal DD. Článek naleznete zde. Nicméně tyhle věci se rozhodně neztratí a tak opět připomínám způsob, jak vybírat počítačový zdroj.
Zásadně nikdy se nerozhodujte jenom na základě toho, kolik wattů výrobce uvádí na krabici. Mnohem důležitější je kvalita použitých komponent, celkové zpracování a to, jaký je jeho skutečný výkon. Rozhodně je vhodné vyhnout se zdrojům od některým výrobců, neboť jejich výrobky mají přinejmenším nedostatečnou kvalitu a některé jsou přímo počítači, ba životu nebezpečné.
Nejdříve je nutné zjistit, jak výkonný zdroj budete potřebovat. Na internetu lze najít PSU kalkulačky, kam zadáte komponenty a oni ukážou, jak výkonný zdroj byste měly shánět. Tyto programy obvykle uvádějí o něco vyšší spotřebu, než jaká je skutečnost - zde je odkaz na jednu kvalitní PSU kalkulačku.
Pochopitelně je zapotřebí aby zdroj byl schopný na jednotlivých větvích ( 3,3V 5V a 12V) dodávat více než je vaše maximální spotřeba, ale je zbytečnost kupovat pro průměrné PC například 700W zdroj. Pokud nepoužíváte SLI nebo Crossfire, tak by měl být naprosto dostatečný kvalitní 400-500 W zdroj. Ujistěte se, že zdroj má alespoň 25A na 12V větvi. Doporučuji koupit zdroj s výkonem o cca 25 procent než je vaše maximální spotřeba, abyste nebyli limitováni při případném upgradu. Kromě toho zdroje časem trochu ztrácejí na výkonu - tento problém není znát u kvalitních zdrojů jako u "zdrojů" od KME Eurocase apod.
Poté se musíte rozhodnout, od kterého výrobce si zdroj koupíte. Okamžitě bych vyloučil Eurocase, KME, Chill, LCpower a některé další nespolehlivé výrobce. Pokud nechcete riskovat, že po chvíli zdroj umře a vezme sebou i další komponenty - zde je odkaz na jeden seznam nedoporučovaných zdrojů.
Osobně bych doporučil značky Enermax, Seasonic, PCP&C, Fortron (modely BlueStorm a Ypsilon), Silverstone, Tagan a další. Současně bych doporučil kouknout se na recenze modelů, o které máte zájem a kouknout se na ně i na diskusních fórech protože některé zdroje i když jsou jinak velmi kvalitní tak mají některé problémy s kompatibilitou např. zdroje Seasonic mají problémy se základními deskami od DFI, podobně některé modely od Enermaxu se nemají rádi s levnými záložními zdroji - podobně je tomu tak i u jiných výrobců - zkrátka nikdo není dokonalý. Google vám jistě s tímto zjišťováním stavu věci rád pomůže. Na našich stránkách máme v plánu tvořit i recenze počítačových zdrojů. S jejich testováním to ale není žádná legrace.
Dále je tu častá pře ohledně kabeláže - někdo chce modulární a někdo je zase naprosto proti této záležitosti. Výhodou u modulárních zdrojů je, že zapojíte jenom ty kabely, které potřebujete a nemáte ze zdroje klubko kabelů, z nichž většinu nepotřebujete. Nevýhodou je, že modulární kabely mají o něco větší odpor, takže dodávají o něco nižší napětí na modulárních kabelech, což někomu vadí - podle mého názoru (opřeného o recenze) nejde u moderních zdrojů o skutečný problém hlavně proto, že hlavní kabely jsou napevno i u modulárních PSU. Novinkou u kabeláže jsou 8pinové kabely pro grafické karty, které dokáží dodávat až 150W. Tyto kabely v současné době moc zdrojů nenabízí, ale pokud to pro vás není finančně problém a chcete používat ten zdroj i po nějakém budoucím upgradu, tak bych o tom popřemýšlel. Je samozřejmě jen otázka času, kdy se tento standard rozšíří. Problémem u standardů je, že je mnoho výrobců nekvalitních zdrojů nedodržuje, i když na výrobcích tvrdí opak.
Pokud pro vás není angličtina problém, tak bych doporučil se kouknout na recenze zdrojů na stránkách hardocp.com a jonnyguru.com . A nyní se již pojďme seznámit s jedním zajímavým zdrojem ...
|