Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na LGA1200 od Intelu. Základní desku Z490I Aorus Ultra poskytla společnost Gigabyte, stejně jako operační paměti v konfiguraci 2x8GB DDR4 4400MHz. Procesor jsem nakonec zvolil i5-10400F protože je stále hodně výkonný a přitom velmi úsporný a není proto problém ho uchladit i klasickým Box chladičem od Intelu. Od společnosti Silicon Power jsem pak dostal SSD M.2 disk US70 1TB, na který jsem nainstaloval Windows 10. Zdroj dodala společnost BeQuiet! SFX L Power 600W s Gold certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, skříň je sice menší a není v ní tolik místa, přesto se ale HW instaluje velmi jednoduše. Jak už jsem zmínil v předchozí kapitole, pouze je trošku náročnější uspořádat kabeláž od zdroje, ale není to nic hrozného, co by většina zkušenějších uživatelů nezvládlo. Pokud byste do skříně chtěli umístit nějaký lepší chladič na procesor, doporučuju si to nejdříve předem dobře rozměřit, protože kompatibilita napříč chladiči je značně omezena.
Skříň má velmi strohý design, nejsou zde ani žádné RGB prvky. Jediné, co je případně vidět jsou pouze prosvitající RGB na jiných komponentách uvnitř, skrze boční perforaci.
Díky absenci grafické karty jsem tentokráte měřil teplotu jenom na procesoru a základní desce. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Toho jsem dosáhl spuštěním programu Cinebench R20, který dokáže vytížit všechny jádra na 100%.
Maximum, které jsem naměřil bylo 71°C. Pokud byste tedy na tento procesor dali nějaký lepší chladič, například Noctua dělá velmi pěkné lowprofilové chladiče, tak věřím tomu, že by teplota dále klesla minimálně o 20°C a samozřejmě i hluk by byl zcela někde jinde, než co je v silách BOX chladiče od Intelu.
Pokud jde o onen „komínový“ efekt na který se tato skříň spoléhá ohledně airflow, funguje to opravdu velmi dobře. Pokud dáte nad skříň ruku, cítíte jak horký vzduch uniká ze skříně ven a dole je pak pod tlakem nasáván studený vzduch. V základní provedení tedy podle mě ani není nutné přidávat další ventilátory. K cirkulaci vzduchu přispívá i BOX chladič na procesoru, který zas nasává studený vzduch skrze perforaci v bočnici. Samozřejmě pokud byste chtěli teploty nadále vylepšit, rozhodně pomůže umístit jeden nasávací ventilátor na dno skříně a další na její strop. Ovšem musíte s předem změřit, jak velký ventilátor se sem vejde.
Takže k závěrům …
|