Strana 3 z 5
- Scythe Orochi SCORC-1000 - Instalace a soupeři
Pokud máte obavy z instalace takového chladiče, pak vás mohu uklidnit. Instalace není nijak náročná, tedy nic, co by nějak vybočovalo ze standardů. Hmotnost chladiče není tak extrémní, jak by se někomu mohlo zdát. Velice jednoduchá montáž je na platformu AMD. Na chladič přišroubujete AMD sponu a celý chladič jednoduše nasadíte do klasického rámečku na vaší desce. Vše drží pevně, bez známek nějakého velkého namáhání. Na platformě Intel bohužel to tak jednoduché není.
Intel totiž nemá vlastní rámeček, takže montáž je o něco složitější. Pod desku musíte umístit plech, do kterého chytíte šroubky, které zašroubujete do držáků na procesor na druhé straně. Za pár minuto to zvládnete, ale ani pak není vyhráno.
Přimontování spony Intel na chladič je ještě snadné, ale samotná instalace chladiče na desku je trochu nepříjemná. Chladič totiž musíte na jedné straně zaháknout a na druhé ho zajistíte. Jenže to se snadno řekne, ale trochu hůře udělá. Na vině je ale celková konstrukce prostoru kolem socketu 775 na deskách Intel. Kolem patice je totiž řada napájecí elektroniky, na které montážní upínací plechy přímo leží a musíte tak přes jejich odpor chladič zajistit. Na můj vkus je toho násilí trochu moc. Ale jde to. Je to ale problém všech základních desek na platformě Intel.
Na obrázcích máte chladič přimontovaný na nové desce ASUS Rampage Intel X48 (recenze bude tento týden) a druhá deska je Gigabyte DQ6 AMD790FX. Zkoušel jsem vícero desek, nenarazil jsem na žádnou, kde by montáž nebyla kvůli nějaké kolizi možná.
Ostatně samotný pasiv je hodně vysoko a hliníková základna nemá šanci s čímkoliv kolidovat. Jistě se ale ptáte, jak lze vlastně tento chladič přimontovat. V zásadě lze tento chladič namontovat jakkoliv, kterýmkoliv směrem. Spony si můžete natáčet, jak chcete. Prakticky je ale vlastně jediný způsob, jak chladič připevnit.
A to tak, že pasiv bude přesahovat přes paměťové moduly. Jakýmkoliv jiným způsobem narazíte na problémy a navíc i jakékoliv jiné nasazení je funkčně horší. Můžete třeba zkusit nasadit chladič tak, aby pasiv směřoval ve skříni vzhůru směrem ke zdroji. To ale je možné pouze v Bigtowerech, kde je mezi deskou a zdrojem hodně místa.
Teoreticky je také možné chladič osadit tak, aby pasiv směřoval přes výstupní konektory. Chladič totiž nepřesahuje rozměry desky, nicméně takto ho pravděpodobně neosadíte do skříně, protože by kolidoval se zadní stěnou. Pokud by byla osazena přídavnými ventilátory, což předpokládám, tak se tam prostě nemá šanci vejít. Takže tahle možnost také padá.
Poslední způsob je nasadit chladič směrem dolů, tedy přes grafickou kartu. Nicméně pak už se tam nevejde většinou ta grafická karta. Takže tenhle způsob je také mimo hru. Takže ten způsob je zkrátka vlastně jen jeden a to přes paměti. Nemusíte se bát, že by s nimi pasiv kolidoval, ten je ještě o pěkných pár centimetrů výše, takže dost prostoru i na vyšší paměťové moduly.
Montáž ventilátoru je pak snadnější. Výrobce umožňuje jeho namontování pomocí drátků vlastně z jakékoliv strany. Neoficiálně to jde i zespodu. Problém je totiž v tom, co jsem naznačil dříve. A to velikost chladiče.
Ideálně, když je ventilátor navrchu, je totiž celková výška chladiče plných 18cm a od základní desky je to pak 19,5cm a to je problém. S ventilátorem navrchu se prostě chladič nevejde do standardní počítačové skříně o šířce 205mm. Bez ventilátoru navrchu ano, takže budete muset zvolit osazení ventilátoru z boku. Na funkčnosti to ale moc neubírá, snad jen ve smyslu horšího chlazení komponent pod chladičem, jejichž teploty jsou nižší s chladičem foukajícím dolů na desku. Ale to si ukážeme.
Jen ve zkratce představím, s čím budeme nový Scythe porovnávat. Samozřejmě v testu nechybí srovnání s klasickým BOX chladičem, ten je v našem případě pro AMD, protože testujeme na AMD platformě. Samozřejmě nechybí ani oblíbený Arctic Cooling Freezer 64. To jsou zástupci té levnější třídy chladičů. Konstrukčně jsou o mnoho jednodušší a menší. Tudíž jejich chladící výkon je nízký, ventilátory mají malé, ale cena je nízká. Podívejme se na zástupce vyšší třídy.
Velmi oblíbeným chladičem je klasický Tower Scythe Ninja revize B. Stejný výrobce jako dnes představovaný Scythe Orochi, podobnost se nezapře. Konstrukce Ninja je jednoduchá a velice funkční. V základu se dodává s tichým 120mm ventilátorem. Je laditelný jak na AMD, tak na Intel a v současnosti se pohybuje kolem ceny 1100 korun s daní.
Přímou konkurencí je nedávno představovaný Noctua NH-U12P. Vlastně úplně stejná konstrukce jako má Ninja a také je dodáván s kvalitním tichým 120mm ventilátorem. V současnosti se jeho cena pohybuje kolem 1450 korun s daní.
Posledním dnes testovaným chladičem je Thermalright Ultra-120 eXtreme. Tenhle chladič je považován za v současnosti nejvýkonnější vzduchový chladič na trhu. Jeho konstrukce je podobná výše prezentovaným. Je ale větší než Sctyhe Ninja a Noctua NH U12P. V základu k němu není dodáván žádný 120mm ventilátor, ten je nutné dokoupit zvlášť. Pro srovnání jsme tak použili 120mm ventilátor ze Scythe Ninja. Cena tohoto chladiče se pohybuje dnes kolem 1400 korun s daní, ale je bez kvalitního 120mm chlazení.
Hlavní pozornost se ale soustředí na Scythe Orochi. Ten je ze všech testovaných chladičů dnes suverénně největší, ale také nejdražší. Jeho cena činí 1700 korun s daní. Podívejme se tedy na to, jak chladí ...
|