Strana 5 z 5
Sharkoon Elie Shark CA700 je určitě jedna z unikátnějších „skříní“, které jsou na trhu a měli jsme možnost otestovat. Tohle opravdu není „skříň“ pro každého. Ono samo označení „skříň“ používám u tohoto modelu opravdu jen volně. Je to spíše jen šasi/držák nebo rovnou výloha pro vaše PC komponenty. Určitě to není skříň orientovaná na co nejlepší výkon chlazení a ideální průtok vzduchu, tlumení hluku, ochranu komponent a tak podobně. Shark CA700 je i v nabídce společnosti Sharkoon, která má spousta „normálních PC case“, takovým show produktem, který se ale běžně prodává.
Cena je ale vysoká, což s ohledem na rozměry, robustní zpracování, kvalitu ale především náročnost výroby tohoto zcela unikátního produktu, vyšší ceně odpovídá. Aktuálně se v ČR pohybuje cena kolem 9 tisíc korun. Za to ale dostanete rozhodně velmi zajímavý a neobvyklý produkt. Konkurence sice existuje, jsou výrobci nabízející podobně orientované modely, ale moc jich není a najít je v běžně v prodeji není úplně jednoduché. Tento model ale i u nás dostupný je.
Sharkoon Elite Shark CA700 je rozhodně pro ty, kteří chtějí neobvyklý PC design. Pro ty, kteří nechtějí nudnou šedou, bílou nebo černou krabici. Ano, je tu pár nevýhod tohoto konceptu. Kromě jiného musíte třeba počítat s mnohem častější údržbou, zejména čištěním komponent a chlazení od prachu. Současně jde o víceméně otevřenou skříň, takže chlazení některých komponent může být ovlivněno (negativně i pozitivně) a samozřejmě tlumení hluku chlazení či pískání cívek je tu veškeré žádné. Jde také o masivní šasi, tedy plně vybavené je to hodně těžké. Nicméně protože se s tímhle modelem míří na nadšence, kteří se o svůj PC hodně starají, stále v něm něco mění, ladí, tak to asi nebude pro takové uživatele žádný problém. Pokud bych měl něco vytknout, tak je to oficiální omezení na maximálně ATX formát desek, kdy většina TOP desek je dnes E-ATX. Osadit se tam nicméně dá, průchod pro kabely je trochu omezen, ale nacpat se to tam dá, i normálně přišroubovat. Fungovat to tedy bude. Myslím si ale, že výrobce sám měl s tímto větším formátem u takové skříně podporovat už v základu. Líbí se mě možnost naklánění celé skříně (což je důležité, pokud osazujete HDD) a celková masivnost konstrukce a zpracování.
Vzhledem k tomu všemu musím říci, že ta cena je podle mě na dnešní poměry celkem přijatelná. Před pár lety jsem tu měl sice podobný model od Cougar za 6500,- ale ten neměl v balení přibalený PCIe Extender, skříň se musela po rozbalení kompletně smontovat, což samozřejmě také hodně lidí odradilo, tento model Vám však dorazí téměř kompletně složený, a to se také počítá, samozřejmě to zvyšuje nároky na balení a díky tomu roste i výsledná cena.
Jako celek na mě udělal Sharkoon Elite Shark CA700 větší dojem, než jsem čekal. Není to „skříň“ pro každého, není to maximálně funkční skříň jako klasické PC skříně podobné velikosti, ale ani být nemá. Tohle je unikátní designové řešení a docela mě překvapuje, že je vlastně běžně dostupná. A jsem velmi rád, že tohle na trhu vůbec existuje. Elite Shark CA700 je tedy zajímavá a rozhodně doporučuji, pokud něco neobvyklého v tomto stylu hledáte.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|