Dnes se podíváme na jednu z unikátnějších PC skříní na trhu. I když skříň je trochu zavádějící.
Sharkoon Elite Shark CA700 – TEST a RECENZE
unikátní show case, aneb zajímavě vypadající PC
Sharkoon vyrábí designově zajímavé modely PC skříní a dnes se podíváme na jeho unikátní Elite Shark CA700, která spadá mezi tzv. „show case“, tedy skříně s otevřeným výrazným designem, kdy pokud chcete netradičně výrazně vypadající PC, tak tohle je rozhodně žhavý kandidát. Je ale pravdou, že tohle není tak úplně „PC skříň“, je to spíše šasi s designovým krytím než klasická plně funkční CASE. Má ten výrazně otevřený design a rozhodně nejde o „krabici“ na PC.
Nejde také o žádného drobečka. Se svými rozměry 632 x 250 x 670 mm a 17kg hmotností patří mezi ty větší modely tohoto typu, ale podporuje oficiálně jenom ATX základní desky, i když E-ATX lze nainstalovat také, ale s určitým omezením. To si také ukážeme v recenzi, protože jsem se rozhodl do skříně osadit nejlepší základní desku od společnosti Gigabyte na platformu Intel s modelem Z790 AORUS Xtreme.
Šasi je poměrně variabilní, a je zde možnost si nainstalovat grafickou kartu do vertikální pozice, což nejvíce vynikne při osazení grafické karty vodním blokem. Však tato skříň je pro stavbu vodního chlazení doslova jako stvořená. K tomuto účelu najdete v balení i PCIe extender, nemusíte ho tedy dokupovat.
Hlavní body udávané výrobcem:
Podpora základních desek formátu: ATX, (E-ATX s omezením)
Otevřená unikátní konstrukce skříně
Bočnice z tvrzeného skla
Předinstalované ARGB 120mm ventilátory v počtu pěti kusů
Velké možnosti v případě instalace stavěného vodního chlazení
Možnost naklápění celé skříně
Co se týče omezení na velikost instalovaného HW, délka grafické karty může být až 475 mm. Výška chladiče na procesor může být až 165 mm, což je velmi nadstandartní hodnota a do skříně se tak vejdou i ty největší vzduchové chladiče na trhu. Ohledně ventilátorů je skříň v základu vybavena pěti 120mm ARGB ventilátory, ovšem maximální kapacita skříně dovolí nainstalovat až osm ventilátorů, což je víc než dostatečné i když prostor skříně není uzavřený, takže průvan jako takový tam úplně nevytvoříte.
Pokud jde o instalaci radiátorů pro vodní chlazení, lze instalovat celkem silné 360mm radiátory. Na strop skříně lze namontovat až 70mm tlustý a na stěnu 90mm. To značně zvyšuje chladící výkon celého okruhu, což beru jako velmi pozitivní. Do běžných skříní se většinou vejdou radiátory o maximální tloušťce kolem 45mm.