Strana 4 z 5
- Case v praxi – osazení komponent
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASUS v podobě ASUS Crosshair V Formula Z Gaming. Do skříně se vejde maximálně ATX desky, ale můžete tam osadit i menší formáty. Grafickou kartu pak ASUS řady Matrix s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor nejlevnější FX8300. Paměti poskytla společnost Kingston v podobě 2x4GB DDR3 1866Mhz. Transcend pak poslal svůj SSD disk z nové řady SSD220S s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. U zdroje jsem vsadil na SilentiumPC Enduro FM1 GOLD 550W s plně modulární kabeláží. Společnost SilentiumPC nakonec dodala i chladič na procesor a tím je výkonný Grandis 2 s dvoj věžovitou konstrukcí pasivu a dvěma ventilátory.
Do skříně jsem tedy namontoval SSD disk Transcend 480GB do pozice tomu určené. Instalace je to velmi jednoduchá, stačí disk přitáhnout pomocí čtyř přibalených šroubků. Celkem jsou zde 2x 2,5“ a 2x 3,5“ pozice a jedna 5,25“. Samozřejmě žádný luxusní vychytávky, odpružení, odhlučnění ani nic podobného nečekejte.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na automatiku. Přece jenom FX-8300 není zas tak velký žrout.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100 % vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skřině do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT a naměřil jsem teplotu pod 60°C. To krásně ukazuje výkon vnitřního airflow i samotný výkon chladiče Grandis 2. V klidu pak procesor měl 33°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 23°C. Maximální výška chladiče pro CPU v této skříni může být 159mm, což odpovídá užším rozměrům. Samozřejmě můžete zkusit osadit i AiO s výměníkem, kdy dopředu se vejdou 240mm modely. Vzhledem k minimální vůli na jiných pozicích, bych o jiné než přední pozici z hlediska AiO chlazení neuvažoval v této skříni.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 73°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 55°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Vzhledem k tomu, že ve skříni nejsou klasické 3,5“ koše, není prostor pro grafickou kartu fakticky limitován. A vejde se tam jakýkoliv současný grafický model.
Ohledně základního airflow, jaký tato skříň nabízí, nemám žádné námitky. Přece jenom mít v základním balení hned tři ventilátory není v této cenové hladině běžné a na výsledku je to hodně znát. Přední dva ventilátory dodávají komponentům dostatek chladného vzduchu a zadní ventilátor pod stropem zas žene ohřátý vzduch ven. Samotné ventilátory jsou vzhledem k velmi nízké ceně ucházející a mnoho potenciálních kupujících nadchne, že za tyhle peníze skříň vůbec ventilátory má, a to hned tři. Dva přední 120mm jsou klasické černé, ten 120mm vzadu má ale LED podsvícení. Všechny se točí maximálně 1100rpm a dají se SW regulovat.
Pro zdroj je ve skříni dost místa, nicméně určitě potěší modulární zdroj, kvůli kabeláži. SilentiumPC má v nabídce vlastní modulární zdroj Enduro FM1 550W s GOLD certifikací, tak mě opravdu překvapil hodně tichým chodem. Ani při plném zatížení počítače, kde se spotřeba pohybovala kolem 350W, nebyl zdroj hlučný, ani se výrazně nezahříval. Už se opravdu těším, až ho někdo s potřebnou technikou podrobně otestuje, což bohužel není v mých silách (takže to bude na jiné části redakce ;) ).
K hodnocení ….
|