Strana 1 z 5
- SilverStone Redline RL08 – TEST PC skříně, která je obráceně!
Pohled na komponenty zprava.
Pokud stejně jako já patříte mezi ty, kteří musí nebo chtějí mít svůj počítač na levé straně od sebe, tak vás určitě mrzí, že z nějakého důvodu jsou téměř všechny dnešní PC skříně udělané tak, že mají pohled na komponenty orientovaný na levé straně. Skříní, co jej mají obráceně, je velmi málo. Dnes se podíváme na jednu aktuální, která tohle přesně takhle má. Nabízí tedy možnost pohledu na instalované komponenty skrze bočnici z pravé strany.
A není zajímavá jen tím. SilverStone aby samozřejmě zachoval bezproblémovou kompatibilitu skříně se všemi běžnými komponenty, tak musel otočit základní desku „vzhůru nohama“. Procesor tedy není nahoře nad grafikou, ale je zde přesně obráceně. Překvapivě to má pozitivní vliv na chlazení celého PC, speciálně grafické karty.
Chladit dobře procesor dnes není žádný problém. A většinou, pokud to není Intel platforma nebo opravdu high end modely, tak negeneruje zase tak moc tepla. Co je větší problém jsou grafické karty. Ty ve většině běžných PC jsou mnohem náročnější na chlazení. Většina karet má přitom ventilátory udělané tak, že nasávají vzduch od spodu. Nicméně tento prostor v současných běžných skříních nebývá zrovna nejlépe chlazený. Hlavní průvan je ve skříních hlavně nahoře, kde máte přední i zadní ventilátor. Otočená dispozice, jakou nabízí testovaná SilverStone Redline RL08, kde je grafická karta nahoře s ventilátory směřujícími vzhůru, znamená lepší přístup vzduchu, díky možnosti nasávat jej studený z perforovaného stropu. Grafická karta je tak najednou v nejlépe chlazeném prostoru ve skříni. Nejen proto jsme se tedy rozhodli vyzkoušet novinku od společnosti Silverstone.
Tahle nová skříň není zajímavá jen uspořádáním, ale také kompaktnějším provedením. Jde totiž o mini-Tower a dovnitř se vejdou maximálně základní desky o velikosti micro-ATX (mATX). Standardní formát ATX se sem tedy bohužel nevejde, ačkoliv skříň není vyloženě malá ani dělaná tak, aby co nejmenší byla.
Já osobně mám mATX formát velmi rád a myslím si, že jde o nejlepší současný formát základních desek. ATX ne-li větší E-ATX desky jsou pro většinu uživatelů zbytečně velké. Mini-ITX je pak ale už zase velmi malá, nabízející jen jeden PCIe slot, který obsadíte grafikou a další už nemáte. mATX je tak ideální, protože je zde místo běžně pro 3x PCIe slot i prostor i pro více než dostatek ostatní výbavy. Bohužel výrobci základních desek tento nejlepší formát až okázale ignorují a vysoce kvalitní mATX desky na trhu prakticky nejsou. Tedy hlavně v nejvyšších cenových hladinách. Považuji to za velkou chybu.
Silverstone se u RL08 soustředilo na dobré zpracování, a hlavně maximální funkčnost po stránce chlazení. Design je krásně jednoduchý, elegantní. Tuhle skříň můžete mít buď v testovaném bílém nebo červeném provedení. S lakováním levé strany a části předního panelu, pak ladí i podsvícení dvou předních 120mm ventilátorů, které jsou RGB, tedy nastavitelné přes aplikace výrobců desek. Skříň nabízí excelentní chlazení, kdy celá přední strana je průchozí mesh, tedy perforovaný plech, za ním je ovšem snadno čistitelný prachový filtr. Magnetický filtr je i na stropě skříně, a také na spodu na pozici ventilátoru zdroje.
Tenhle model skříně je tedy zajímavý tím, že je obráceně proti běžným skříním. Místo přístupu a pohledu na komponenty zleva, je zprava! Jinak ale není vlastně příliš odlišná celkovou koncepcí. Prostor na zdroj a disky je pod tunelem dole, case má dokonce vyjímatelnou 5,25“ pozici/koš nahoře a prostor pro vodní chlazení. Skříň není výrazně limitována rozměry i větších komponent. Vejdou se sem dvě velké grafické karty s až 370mm délkou, zdroj může mít až 220mm a výška chladiče na CPU až 168mm. Dopředu skříně lze osadit až 280mm radiátor vodního chlazení a tedy 2x 140mm ventilátor, to samé se vejde také na strop.
Samozřejmě vzhledem k přeci jen kompaktnějším rozměrům, jsou v praxi některé ústupky, které musíte udělat u některých kombinací konkrétních komponent. Podívejme se tedy, jaká je atraktivní SilverStone Redline RL08 v běžné praxi …
|