Strana 4 z 5
- V praxi – montáž komponent a chlazení
Výrobci skříní sice uvádějí v tabulkách maximální rozměry použitelných komponent, nicméně až v praxi při skutečné stavbě PC zjistíte, že některé věci mají svá omezení, což z parametrů úplně nevyčtete. Takže jsme jako obvykle prozkoumali dnes testovanou CASE a vyzkoušeli do ní osazení různých modelů komponent. Jaká tedy je?
Co je jasně dáno, že skříň je pro maximálně mATX formát desky. Klasické ATX se sem nevejdou. To by skříň musela být vyšší. Jedinou zajímavostí při osazování desky je fakt, že je vzhůru nohama proti většině jiných skříní.
Jinak se ale osazuje stejně. Výrobce nezapomněl na vhodně umístěné průtahy kabeláže. Kromě mATX se sem vejdou samozřejmě i menší formáty, jako třeba mini-ITX. Nicméně s takhle malou deskou deskou je ve skříni docela dost prázdno:
Z hlediska osazení desky, tedy žádné složitosti.
Tady už je to o něco složitější. V základu má skříň osazený koš pro 5,25“ mechaniku. Ta zasahuje do pozice pro grafické karty, ale není to problém při jedné osazené kartě, kdy ta v hlavní pozici se sem bez potíží vejde i s tím 5,25“ držákem. Pozor ovšem aby karta neměla více jak 2,5 slotu, protože pak budete muset ten držák vyjmout. 2,5 slotová karta se sem vejde, 2,75 slotová už ne. Celkem užitečná může být i ta opěrka.
Osobně bych ale doporučoval snažit se použít kratší karty, zejména pokud budete chtít osadit na přední pozici AiO chlazení, protože s více jak 30mm grafikami tam může být docela problém ohnout hadice i u 240mm natož 280mm řešení.
Jinak zajímavým prvkem je fakt, že grafická karta je vlastně „vzhůru nohama“, tedy ventilátory nasávají studený vzduch seshora skříně, odkud to navíc můžete podpořit osazením dodatečných ventilátorů. Grafická karta má tedy nezvykle přímý přístup k co nejchladnějšímu vzduchu proti běžným skříním, ve kterých je přístup vzduchu pro ni omezený.
Pod tunelem najdete vyjímatelný koš na 3x 3,5“ HDD. Nasazování disků je velmi jednoduché a dobře udělané. Důležité je, že ten koš na ty disky je posouvatelný i zcela vyjímatelný.
Jinak je zde ještě klasicky držák dvou 2,5“ SSD v horní části. Dohromady tedy máte 3+2 pozice pro disky v této skříni, což by mělo drtivé většině uživatelů zcela dostačovat.
Skříň počítá s klasickými ATX zdroji. Pozice je standardní, tedy s ventilátorem otočeným dolů a nijak tedy do chlazení vnitřku skříně nezasahuje. Tady ale hraje roli i ten koš na 3,5“ disky. V základní pozici je tak, aby se na tu přední pozici vešly ventilátory a výměník vodního chlazení před něj. Nicméně v tom případě je trochu omezený prostor pro zdroj a jeho kabely. Vejde se sem běžný ATX zdroj, ale jen tak tak, takže modulární kabeláž je doporučena. Pokud ale neplánujete AiO, můžete koš na disky posunout výrazněji dopředu a v tom případě je zde dost místa i na velké zdroje. Lze také koš zcela vyjmout, pokud HDD vůbec nebudete používat. Možnosti tedy jsou.
Další možností je samozřejmě použití opravdu kompaktního zdroje, Silverstone sám dělá velmi kvalitní SFX zdroje, které jsou velmi výkonné, přitom objemově téměř poloviční proti ATX modelům, a pak se tam krásně vejde úplně vše i s osazeným diskovým košem a výměníkem chlazení.
Skříň v základu dorazí už s vyřešeným chlazením z hlediska přístupu a odvodu vzduhchu. Je osazena 2x 120mm ventilátory vpředu, které mají RGB podsvícení. Třetí 120mm ventilátor už bez podsvícení je pak na zadní stěně. Přední i horní pozice mají prachový filtr, tedy vše, jak má být.
Skříň ale umožňuje osazení i dvou 140mm ventilátorů na přední pozici. Stejně tak se dva vejdou i na strop. Zadní pozice je ale maximálně 120mm. Tomu odpovídají také možnosti osazení výměníku vodního chlazení. Teoreticky se sem vejdou najednou až dva 280mm systémy. Přední i horní pozice může tedy mít 240mm nebo 280 výměníky a odpovídající ventilátory. Samozřejmě ne zároveň s osazenou 5,25“ pozicí, nebo nějakou druhou/třetí PCIe kartou v systému, pokud jde o tu možnost použití stropu pro ventilátory a výměník.
Pokud jde o maximální výšku klasického chladiče na procesor, výrobce udává 168mm, já jsem tam osadil i 170mm Noctua NH-D15 a zavřel bočnici bez potíží, takže i ta se tam vejde.
Podívejme se tedy na závěr a na další zkušenosti z praxe s dnes testovanou skříní.
|