Strana 2 z 3
- Zajímavé modely chlazení a zdrojů v roce 2018
V tomto článku nebudeme vypichovat špatné produkty, i když by se v každé kategorii dal najít opravdu špatný a nepovedený produkt. Je jich bohužel na trhu stále dost a často nemusí být ani extra levné. Naštěstí dobrých produktů je o něco více a těm se na našem webu věnujeme především. Takže dnes to bude pozitivní, tedy o opravdu dobrých věcech.
Nejlepší ventilátory roku 2018: NOCTUA NF-A12x25 (STERROX)
Společnost NOCTUA nikoho nenechala na pochybách o tom, kdo je nejlepší na poli konstrukce a výroby ventilátorů a kdo tomu dává opravdu vše. Pro svou nejnovější generaci vyvinula NOCTUA zcela nový materiál, zcela nové konstrukce ložisek a vše dlouhé roky testovala. Výsledkem je NF-A12x25, tedy „klasický“ 120mm ventilátor, který je třídou sám pro sebe a nic, co má kdokoliv jiný na trhu, se mu komplexně a současně výkonem, konstrukcí, kvalitou a provozními vlastnostmi, ani neblíží.
Kompletní recenzi brzy vydáme. Nevýhodou je pochopitelně cena, která je tradičně vysoká, a tak pro řadu uživatelů bylo velkým krokem a přínosem ze strany NOCTUA to, že své starší klasické stále skvělé ventilátory dodává nyní i v černém a šedém provedení, čímž se tak více hodí do skříní atd.
- Nejzajímavější AiO chladiče roku 2018
Vybrat jeden konkrétní model a označit ho jako za úplně nejlepší, je těžké. Realitou je, že většina chladičů totiž používá stejný ASETEK funkční design a konstrukci, liší se ale vzhledově provedení bloku a ventilátory. Během roku se na trhu objevila nová generace a řadu modelů jsme na DDWorld.cz testovali. Pokud bych měl vypíchnout některé, které nás velmi zaujaly, tak to byly:
Cosair Hydro Series H60 (2018 edice), který je příkladem jednoduchého, kvalitního a funkčního chladiče za slušnou cenu. Eneremax LiqFusion 240 RGB, DeepCool Gamer Storm Castle 240 RGB a Raijintek Orcus 360 RBW jsou zase příkladem vzhledově originálních AiO s kompletním RGB designem.
Do stejné kategorie patří i ASUS a jeho dvojice modelů ROG, tedy RYUO a RYUJIN, které nesou kvalitní zpracování (ASETEK základ), unikátní design, a dokonce OLED display. V jejich případě je však před popularitou na trhu určitě „ochrání“ jejich extrémní cena. Recenze na oba modely bude na DDWorld.cz brzy.
Pokud jde ale o celkovou kvalitu, výkon, kompletní design, a hlavně tichý chod, tak největší dojem udělal nedávno uvedený CORSAIR H115i RGB Platinum, který tak považuji za asi nejlepší současný AiO chladič na trhu, ale cenově není zrovna nejdostupnější, čímž tak má řada dalších modelů velký prostor.
Někteří výrobci pak v roce 2018 neaktualizovali svůj design a své modely prakticky vůbec a čeká je to až v roce 2019.
- Nejlepší chladič roku 2018: AMD Wraith SPIRE
Tento chladič není nejlepší, protože by byl nejvýkonnější, ale proto, že je velkým milníkem mezi chladiči, které dostanete v ceně procesoru. Tedy takzvaný „BOX“ chladič. AMD ho bohužel dnes přibaluje jen k RYZEN 7 2700X modelu, nicméně už tak výhodný výkonný procesor je díky tomuto velmi solidnímu chladiči ještě působivější. Spousta lidí automaticky s dražším CPU kupuje i extra chladič alespoň za cenu kolem 1000 korun, protože jsme zvyklí na to, že „box“ chladič je hlučný a nepříliš dobře chladí.
Wraith SPIRE je ale zcela nová liga. Nejen že má dobrý chladící výkon, je velmi tichý, a ještě má pěkné a funkční RGB podsvícení. Spousta těch, kteří si 2700X procesor koupili, tak nevěřila tomu, že tenhle BOX chladič jim bude více než stačit. Můžeme jen doufat, že tenhle chladič bude nabízený u nové generace RYZEN 3000 u více modelů, a že konkurenční Intel se tímhle kvalitním BOX chladičem také inspiruje. Výrobci chladičů jsou ale přirozeně o něco méně nadšeni, protože koupě klasického samostatného chladiče v kategorii pod 1000 korun prakticky nedává smysl, pokud Wraith SPIRE dostanete v ceně CPU ;).
- Nejzajímavější zdroje v roce 2018
Zajímavých zdrojů se objevilo na trhu hned několik. Mezi těmi, které nám padly do oka, byla určitě nová generace SFX modelů od Silverstone v čele s SX800-LTI SFX-L. Neuvěřitelně výkonný malý SFX zdroj, chlazený kvalitním velkým ventilátorem a vše s plně modulární kabeláží a certifikací 80PLUS TITANIUM navrch. Velmi působivý malý zdroj.
NZXT E850 je další z nových zdrojů na trhu a návrat NZXT do této oblasti, a to v plné parádě. Základní design totiž udělal SEASONIC, NZXT přidalo své designové prvky včetně digitálního monitoringu napájení, takže můžete monitorovat spotřebu vašich komponent. Velmi dobrý zdroj po všech stránkách. Překážkou pro mnohé bude jeho cena.
ASUS ROG THOR 1200W je extrémně působivým novým zdrojem od ASUS s designem ROG. Samozřejmostí je kvalitní základ opět od SEASONIC. Vnější design si však ASUS udělal sám, včetně RGB podsvícení a OLED displaye, kdy zdroj je opět schopen sledovat a měřit konkrétní spotřebu. Současně je velmi tichý i při vysokém odběru (recenzi budeme mít brzy). A 1200W při 80PLUS Platinum účinnosti a kompletní modularita je už jen třešničkou na dortu.
A ještě nekončíme. Podívejme se na nejzajímavější počítačové skříně v roce 2018 a závěr …
|