Téma: Voda do PC – Průvodce vodním chlazením pro uživatele
V parném létě určitě přijde vhod článek o chlazení vašeho počítače. A co takhle kompletní průvodce tématem vodního chlazení?
O vodním chlazení, či spíše o jeho konkrétnější montáži, jsme hovořili v minulém článku. Protože ten vzbudil řadu otázek kolem toho, co to vlastně to vodní chlazení je, připravili jsme si článek, který trochu přibližuje jednotlivé aspekty vodního chlazení a to tak, aby byl nápomocen uživatelům začínajícím. Vodní chlazení již nemusí být žádnou výsadou extrémistů a podivínů a celé je to daleko jednodušší, než to může vypadat. V ucelených kapitolách si to tedy dnes celé představíme …
Co to vlastně je vodní chlazení a proč zrovna voda?
Vodní chladící okruh není žádný nový nápad a rozhodně nevzniklo proto, aby chladil počítače. Vodní chlazení se používá už stovky let v různých podobách v různých lidských činnostech. Vodní okruh k chlazení počítačů je pravděpodobně inspirován vodním chlazením u spalovacích motorů. Ostatně najdeme zde velké podobnosti v konstrukci a dokonce se dříve používali i některé komponenty přímo z aut (například radiátory). Jaké nese chlazení počítače vodou výhody a proč jej do počítače nasadit?
Voda je účinnější než vzduch
Samozřejmě za předpokladu, že je celý okruh dobře navržen. Nicméně hlavní výhodou není ani tak to, že voda dokáže absorbovat teplo mnohem lépe než samotný vzduch a ale to, že jej snadněji, rychleji a řízeněji dokáže odvést, kde jej nechce mít. Odvést jej také dokáže na poměrně dlouhou vzdálenost přesně tam, kam jej potřebujeme, tedy klidně přímo mimo počítač, u extrémnějších vodních okruhů klidně mimo místnost :).
Chlazení vodou je tišší
Opět platí za předpokladu, že je vodních okruh dobře navržen. Bohužel mnohá tovární instantní vodní chlazení jsou hlučnější (a také méně výkonná) než kvalitní vzduchový chladič a tak v jejich případě ztrácí vodních chlazení trochu smysl. Pokud se to ale dobře udělá, pak může být vodník opravdu hodně tichý. Jedno si však pamatujte, ne vše se v PC dá chladit vodou a alespoň malý průtok vzduchu je dobré ve skříni udržovat pro celkově ideální prostředí.
Chlazení vodou skvěle vypadá
Ne že by mnohé kvalitní vzduchové chladiče vypadaly nějak špatně, ale vodník vždycky bude vypadat zajímavěji a když se pořádně udělá, bude to přímo mistrovské dílo, na které bude radost pohledět. Nemluvě o tom, že při realizaci vzhledu vodního okruhu v podstatě nejste omezeni vlastními nápady.
Úskalí vodního chlazení počítače
Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. Nebudeme vám nalhávat, že vodní chlazení nemá svá negativa, překážky a obtíže. Jaké?
Cena
Každá legrace něco stojí. A kvalitní vodních chlazení, pokud má k něčemu být, či nějak vypadat, rozhodně není záležitost pár stovek. Samozřejmě za kvalitní a užitečné vodní chlazení nepovažujeme instantní okruhy za 2000-3000 korun. Pokud hlídáte každou korunu, pak vodní chlazení skutečně není pro vás, zde se nešetří a aby mělo vodní chlazení nějaký smysl, tak si připravte minimálně 5000-6000. Garantuji vám, že když vás budovatelská vášeň okolo vodníka chytne, tak to touto částkou zdaleka neskončí.
Účinnost je úměrná prostředí
Venku je 30°C uvnitř místnosti také v počítači ještě více a vy se divíte, proč ten procesor ani s drahým vodníkem nemůžete dostat ke 30°C (nejlépe pod)? No protože to nejde. Voda teplo jen odvádí, nakonec ale je to stejně ten vzduch, který od vody teplo převezme a protože vzduch má třeba 30°C, tak vodu těžko může ochladit na teplotu nižší. Samozřejmě to nejde, si dejte do uvozovek. Nejde to jen za použití klasického vodního okruhu. Lze vodu ochladit na nižší teplotu než je vzduch v místnosti? No jasně, ale to budete muset do vodního okruhu zapojit a zabudovat nějaké chladící, nejlépe mrazící zařízení, které bude kapalinu ochlazovat před tím, než ji naženete zpět do místnosti a PC. Ale to už je v mnoha ohledech hodně náročné na realizaci i samotný provoz a je otázka, zda to za to vůbec stojí. I ve vysokých letních teplotách je účinnost vody velmi vysoká.
Kvalitní vzduchový chladič vs Voda
Poměrem cena-výkon rozhodně vodní chlazení kvalitní vzduchový chlazení neohrozí. Kvalitní vzduchové chladiče totiž chladí velmi dobře a to tak, že potřebujete pořádný vodní okruh, abyste se jim vyrovnali, či je alespoň o málo překonali. Přesto pokud si myslíte, že s vodním chlazením budete chladit daleko lépe než s kvalitním vzduchovým chladičem, tak vás zklamu. Je pravda, že nápad chladit počítač vodou vznikl víceméně z nutnosti, protože v dobách nedávno minulých, ačkoliv spotřeba procesorů a grafik výrazně rostla, tak kvalitní vzduchové chladiče k nim úměrné prostě nebyly. Dnes se vodník uplatní hlavně u vysoko přetaktovaných procesorů a grafik, kde už klasické chladiče nestačí.
Hmotnost, manipulace a údržba
Posledním negativem vodního okruhu v PC je nepochybně hmotnost. Ta výrazně převýší hmotnost standardního vzduchového chlazení. Samotná voda váží dost a v okruhu jí budete mít hned několik litrů (i desítky litrů). Váha radiátoru také není zanedbatelná a prostě celkově to váží dost. S tím souvisí i omezené možnosti manipulace a občas náročnější údržba a nutná pravidelná kontrola. Nicméně pro toho, komu je vodní chlazení koníčkem, to nejsou nevýhody, ale zábavné činnosti :).
Hlavní komponenty vodního chlazení:
Vodní bloky
Chladící médium
Radiátor (výměník)
Hadice, upínky, fitinky
Expanzní nádoba
Čerpadlo
Tolik k základní teorii a přejděme k praxi. Nejdříve si řekněme něco o samotné vodě …