Strana 5 z 8
- Komponenty vodního okruhu – Expanzní nádoba, hadice, fitinky
Už tedy máme kam a čím vodu pohánět a teď si řekněme něco o jejím rozvodu a kam ji vůbec nalít.
Expanzní nádoba není nutnou součástí vodního okruhu, ale rozhodně je součástí kvalitního vodního okruhu. Expanzní nádobu je dobré mít z důvodu zavodňování a odvzdušňování vodního okruhu. Obsah expanzní nádoby, aby byla dostačující pro sebevětší okruh, se pohybuje okolo půllitru. Druhů expanzních nádob je spousta. Na českém trhu se dají koupit v klasických tvarech (válcové, obdélníkové, čtvercové), s různými obsahy (od 150ml až třeba po jeden litr a více), záleží hlavně na modelu a výrobci. Nejlepší je expanzní nádobu zapojit za radiátory a poté na ni napojit čerpadlo. Jelikož je na trhu spousta expanzních nádob všemožných tvarů a velikostí, tak se nabízí otázka estetického využití. Jestli máte "válcovou" expanzní nádobu, tak tu je nejlepší připevnit na zadní stranu skříně. Tam se nám osobně líbila nejvíce, ale můžete jí připevnit také na vrh skříně, nebo dovnitř. Fantasii se meze nekladou. Expanzní nádoby s ostrými úhly, bychom zase doporučili dát do vnitřku skříně, tam vypadají nejlépe.
Průhledná expanzní nádoba je ozdobou vodního chlazení, viděl jsem jich i více vedle sebe, jako součást moddingového návrhu skříně. Expanzní nádoba může mít mnoho různých podob i návrhů dokonce včetně chlazení kapaliny uvnitř. Měla by být i nejvyšším bodem okruhu, ale není to nezbytně nutné. Je také v podstatě jedno, jak bude nakloněna, jen když to bude tak, aby vše bylo stále pod správným tlakem a zavodněním a do okruhu se nedostával vzduch.
Cena expanzních nádob se pohybuje od několika set korun, po několik tisíc, záleží na návrhu, velikosti i designu. Dnes už jsou expanzky s pěkným návrhem vyráběny ve velkém, stále ale jsou i soukromí výrobci, dělající expanzky s vlastním návrhem, či dokonce na zakázku. Zde se dostáváme k tomu, jak to vlastně všechno pospojovat.
Začneme nejdříve u toho, co nám vodu vůbec rozvádí. To jsou samozřejmě hadice. Zde to není tak úplně jednoduché, neb hadičky mohou mít různé materiály i rozměry a ne všechno je vhodné ke všemu. Pokud jde o vhodný průměr hadic, tak ten je různý a záleží na konstrukci bloků. Výrobce většinou nějaký rozměr potřebuje. Ke správné montáži potřebujete ale k odpovídajícímu průměru hadice i odpovídající průměr fitinky, na kterou hadici upevníte. U hadic vás tak zajímá vnitřní průměr, zatímco u fitinek průměr vnější. Hadici nasazujete na fitinku, ne obráceně. Hadice s vnitřním průměrem 1/2“ potřebuje fitinku s průměrem 1/2“. Fitinka má pak samozřejmě vnitřní průměr menší a to 3/8“.
- Jaké jsou materiály hadic
Hadice byť třeba stejných rozměrů, mohou být ale vyrobeny z různých materiálů. Pravděpodobně nejčastějšími materiály jsou hadice z PVC nebo Silikonu.
PVC – klasické hadice, které jsou průhledné, kapalina se přes ně neodpařuje, ale nejsou tvarově stále. Postupem času degradují a tvrdnou. Při zdeformování tvoří ostré ohyby, což omezuje průtok a klade důraz na rozvržení a umístění.
Silikon – další klasický materiál. Většinou ale nejsou čiré. Jejich výhodou je větší tvarová stálost, nelámou se, ale jsou také dosti pórovité a tak se přes ně kapalina odpařuje, což není uvnitř PC úplně dobré.
Kvalitní vodní okruhy ale výše uvedené materiály pro hadice nepoužívají. Jako nejlepší materiál se ukázal být méně tradiční.
Tygon – Tento materiál je velmi speciální. Hadičky z něj vyrobené jsou nádherně čiré, prostorově stálé, nežloutnou a dobře se ohýbají bez tvorby ostrých ohybů. Jejich nevýhodou je vysoká cena. Proto někteří šetří a levnější alternativou s o něco horšími vlastnostmi je Clearflex.
Celková délka hadic v okruhu se pohybuje v řádech několika metrů. Hadice z různých materiálů dnes často seženete i v různých barvách a dokonce se vyrábějí i UV reaktivní. Tento efekt ale snadno uděláte i za použití čiré hadice a UV barviva v kapalině. Pokud jde o ideální délku hadic, tak to je různé. Samozřejmě větší délka si žádá více vody. Ideální je tedy zbytečně dráhy neprotahovat, s čímž také souvisí nutnost klást vodě co nejmenší odpor. Vyvaroval bych se tedy zbytečně mnoha ostrých spojů apod.
Jednotlivé komponenty, se kterými jsme se seznámili, mají samozřejmě připraveny otvory pro namontování fitinek. Fitinky jsou nástavce, které mají většinou z jedné strany závit k namontování do bloku apod. a z druhé strany pak tvar, vhodný k upevnění hadice. Fitinky a upevnění hadic jsou asi nejkritičtějším místem vodního okruhu.
Fitinky mají standardizovaný závit a také různé rozměry (průměry). Standardním závitem je G1/4 (trubkový závit). Ten používá většina dnes používaných vodních dílů. Nicméně lze narazit i na díly, které vyžadují závit fitinky G1/2, či G3/8. Jak upevnit hadice na fitinku?
|