Strana 8 z 8
- Vodní chlazení PC – rady a shrnutí
Ačkoliv doby, kdy se vodní chlazení pro PC nedala realizovat jinak, než kutilsky doma už dávno minuly, stále to není přeci jen věc pro každého. Realizace vodního chlazení v PC vyžaduje jistou dávku znalostí a přehledu o tomto tématu, také hodně přemýšlení a počítání a ještě více pečlivosti při jeho sestavování.
Levná vodní chlazení se nevyplatí kupovat, jelikož jejich chladící výkon se v některých případech často ani nerovná výkonu nejlepších vzduchových chladičů a to při mnohonásobně vyšší ceně. Na nějaké sety typu Gigabyte GH-WIU02 3D Galaxy II či Thermaltake BigWater rovnou zapomeňte. Je to plýtvání penězi a jejich chladící výkon stojí za starou belu. Když chcete jít do vodního chlazení, tak jedině koupit každou součástku zvlášť a na míru. Jaké součástky vybírat, si teď popisovat nebudeme, na toto téma chystáme další díl povídání o vodním chlazení, kde se budeme snažit zaměřit se na konkrétní možnosti u jednotlivých součástek. Minimální částka, kterou si budete muset připravit na solidní vodní chlazení, tak aby mělo nějaký smysl je 6000 - 7000Kč. Za tyto peníze si pořídíte kvalitní čerpadlo, blok pro procesor plus grafickou kartu, expanzní nádobu a 360mm radiátor. V případě že chcete PC chladit kompletně včetně desky, grafické karty a procesoru, tak připravte vaší peněženku na to, že zhubne o daleko více.
Vodní chlazení vyžaduje pečlivost při montáži a opatrný postup. Doporučujeme začít u jednodušších vodních okruhů a zkusit si to třeba jen na čipsetu nebo procesoru. Postupně pak vodní okruh rozšiřovat. Důrazně vám také doporučujeme otestování celého vodního okruhu mimo počítač! Minimálně pár desítek hodin jej nechat běžet a ujistit se o jeho dokonalém utěsnění a funkčnosti, než jej namontujete přímo do vašeho PC.
- Co od vodního chlazení očekávat a co neočekávat?
V první řadě vodní chlazení není realizováno primárně pro tiché chlazení. Tiché a účinné chlazení je možné realizovat daleko levněji za pomocí klasických kvalitních vzduchových chladičů a to i u nejvýkonnějších komponent. Neexistuje dnes běžná PC komponenta, kterou by v základu, jak je prodávána, nebylo možné tiše a účinně chladit za použití běžných vzduchových chladičů. Vodní chlazení se pořizuje proto, že potřebujete chladit přetaktované komponenty, které se vzduchem a tiše chladit už nedají.
Vodní chlazení je extrémní způsob chlazení, které má svá rizika, které jsou vyšší, než u klasického vzduchového chlazení a vždy budou. S tímto vědomím k němu přistupujeme a realizujeme jej tedy jen tehdy, pokud je to skutečně nutné. Nemá žádný smysl montovat vodní chlazení k běžným netaktovaným komponentám u středně výkonného počítače.
Největším rizikem je samozřejmě únik chladící kapaliny. Ačkoliv je třeba doporučená destilovaná voda téměř nevodivá a sama o sobě v menším množství rozhodně škody nenapáchá, problém je, že třeba v kombinaci s prachem, pokud se nashromáždí, už pak nevodivá být nemusí. Strach z toho ale při dobrém a pečlivém provedení mít nemusíte. Samozřejmostí je pak pravidelná kontrola a údržba. Vodní chlazení bude vždy rizikovější než klasické vzduchové, protože je zkrátka složitější. Moderní a dobře navržené a poskládané vodní okruhy jsou ale postaveny tak aby rizika minimalizovala.
Jistým rizikem, se kterým musíte také počítat, je návykovost. Pokud vás stavba vodníka jednou chytne, tak vás jen tak nepustí a to se odrazí i v investicích do tohoto koníčka. Dobrou zprávou ale je, že se pře vámi otevírají obrovské možnosti modifikace vodních chlazení až po jejich zapracování do kompletní funkční i vzhledové úpravy skříně. A nemusí to skončit jen u stolního počítače.
Slíbili jsme vám trilogii o vodním chlazení a druhý díl máte dnes úspěšně za sebou. Takže v příštím článku můžete očekávat to, co jsme slíbili. Hlavní tématikou, kterou se budeme zabývat v závěrečném článku, bude výběr konkrétních správných komponent do vodního okruhu. Budeme vybírat jak pro sestavy AMD (stejná konstrukce patic) tak i pro intel s775 nebo s1366/1156 – v podstatě je to ale stejné, liší se to jen v upínkách. Samozřejmě, že nezapomeneme ani na výběr bloků pro všechny grafické karty, na které si jen vzpomeneme, takže doufáme, že nikdo nebude ochuzen s radou pro tu svou sestavu.
A upozornění na závěr - Redakce magazínu DDworld.cz nenese žádnou zodpovědnost za zmařený život jakéhokoliv kusu HW, či kterýkoliv pokažený díl při instalaci vodního chlazení do počítače. Jestli se rozhodnete vodní chlazení si smontovat, tak to děláte jen na vlastní triko a nikdo jiný za vás tu zodpovědnost neponese. Dobrou radou je přísloví dvakrát měř a jednou řež.
Za konzultace k článku děkujeme webu CTTL.cz, informace byly také čerpány z internetových diskusních fór i vlastních postřehů.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|