Strana 4 z 5
Chladiče - naměřené teploty
Chladiče jsme tedy podrobili testování. Každý měl stejné podmínky v uzavřené skříni a většina testů, až na ten poslední proběhla bez zapnutých 120x120mm ventilátorů. Komponenty si tedy musely vystačit s chlazením v podobě ventilátoru 120x120 ve zdroji.
První měření proběhlo při zregulovaném otáčení ventilátorů chladičů na hodnotu 1000ot/min. A výsledky byly zajímavé.
5 ze 7 chladičů není schopno v těchto podmínkách uchladit procesor! Při 80°C jsme test z bezpečnostních důvodů ukončovali. Hrozilo zničení procesoru. V zátěži tak neuspěly při nastavených konstantních otáčkách tyto chladiče: Intel BOX, FoxConn4B, AKASA 960, Xilence, CoolerMaster SB. V takto náročných podmínkách dokázali procesor udržet v zátěži pod 80°C jen AC Freezer 7 PRO a Cooler Master 3A. Pokud byl procesor v klidu, teploty byly vyrovnanější. Přesto je Freezer jasný vítěz a v patách má s odstupem CoolerMaster 3A.
Další měřenou hodnotou byly otáčky ventilátorů zregulované na 1500 za minutu. A opět se některé chladiče neukázaly jako použitelné.
Jediným chladičem, kterým nezvládl dostat teplotu pod 80°C je CoolerMaster SB, většina ostatních však nebyla od 80°C v zátěži daleko a tak není příliš nad čím jásat. Pod 60°C v klidu se opět dostaly jen Freezer a CoolerMaster 3A.
Dalším stupněm byly otáčky 2000 za minutu. Výsledky však víceméně potvrzovali předcházející měření.
Nejhorším byl opět CoolerMaster SB, který se k 80°C dost přiblížil, pod 70°C se dostali jen dva chladiče a opět Freezer a CM 3A. V klidu pak opět drží slušný náskok před ostatními právě Freezer.
Dalším měřením byly maximální otáčky jednotlivých chladičů a jejich ventilátorů. Měřit 2500ot/min totiž nebylo moc možné, protože dva chladiče v testu této hodnoty již nedosáhnou. Hodnoty otáček máte nad každým z chladičů.
S otáčkami rostě schopnost chladit, nicméně ani sebevyšší nestačí eliminovat mezery v návrhu chladiče a jeho pasivu. Vítězem se opět stal Freezer, který točí necelé 3000ot/min. V patách mu tentokrát nebyl CoolerMaster, ale AKASA 960, která to však dokázala díky neskutečným 3590ot/minutě, kdy jsme měli skoro strach, že nám počítač začne létat po místnosti. Nejméně, necelé 2500ot/min, točí ventilátory na obou chladičích Cooler Master, zejména poznat to je u verze 3A, která měla vždy slušný náskok před ostatními.
- 1500ot/min se zapnutým 120x120mm
Posledním testem byly opět otáčky 1500min, které jsou v praxi nejčastější a nejpoužitelnější, díky přijatelné (ne)hlučnosti ventilátorů. Na pomoc však byly zapnuty 120x120mm ventilátory uvnitř skříně. Ty byly drženy na 900ot/min.
Vzhledem k tomu, že máte výše i graf na 1500ot/min bez zapnutých 120x120mm ventilátorů, můžete porovnat, jaký je přínos tohoto chlazení. Čím lepší konstrukce chladiče na prostoru, tím je přínos větší. Velmi to pomáhá Freezeru, který se v klidu dostal až ke 43°C, což je diametrální rozdíl proti ostatním. 120x120mm se jednoznačně vyplatí a poznáte to i na celkově nižší hlučnosti.
Právě hlučnost je tím posledním aspektem u těchto chladičů, o kterém jsme si ještě nepovídali. Otáčky a teploty jsou sice pěkné, ale když vám u toho dělá chladič vyrvál jako vysavač, tak to kvalitní chlazení není.
|