Strana 4 z 5
- Testy - stabilita a účinnost zdroje
Není problém s tím nechat zdroj otestovat skutečně řádné a dát sem 10 stránek testů - k potřebnému vybavení máme zprostředkovaný přístup. Nicméně nebudeme si nalhávat, že by běžný uživatel vůbec pochopil, o co ve všech jde a co tam má hledat. Takže to uděláme pěkně jednoduše.
Zaměřili jsme se na dvě věci. Tím prvním je samozřejmě činnost v třech zatíženích zdroje. A tím druhým je v těchto případech změření napětí a jeho stability na jednotlivých větvích. Začněme u účinnosti.
Výrobce se chlubí účinností až 94% a certifikací 80 PLUS Platinum. Získat ji zase není taková legrace. Zdroj musí mít ve 20% zátěže účinnost 90%, v 50% zátěže 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 89% (Platí pro 230V).
Realita testovaného ANTECu? Splní co výrobce tvrdí že plní?
Podle našich měření má zhruba ve 20% zátěži (tedy 200W) účinnost 90,5%. V 50% (tedy 500W) se ale dostane na 94,1%. A v maximální zátěži (1000W), se účinnost udrží na stále vysoce solidních 91,5%. Tento zdroj tedy splňuje certifikace bez problémů a ještě ji dokonce překračuje. Takhle by to mělo vypadat.
S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení. Právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.
To ale není problém testovaného Antecu. Ani pod 100% zatížení napětí výrazně nekolísá a i na 12V se drží přesně tam, kde má a to s rezervou proti předepsaným hodnotám výkyvů. Naprosto excelentní výsledek.
Nejnovější standard také předepisuje, kolik může zdroj odebírat ve Standby režimu. Většina zdrojů si v tomto režimu bere 1-2W. Antec HCP-1000 Platinum má podle našeho měření odběr 0,4W. Tedy také výborné.
Samozřejmě, že větší zátěž zdroje klade důraz i na jeho chlazení. S ním ale zdroj nemá absolutně žádný problém. V běžném zatížení v úrovni od 20-50% je zdroj naprosto bezhlučný. Velmi kvalitní ventilátor se jen líně točí a není vůbec slyšet. Ani vzduch, který ze zdroje vychází, nemá o moc vyšší teplotu než je ta pokojová. Až na maximální zatížení (100%) zvýší ventilátor otáčky tak, že ho alespoň zaslechnete, ale pořád je to velmi tiché. Teplota vzduchu vycházející ze zdroje stoupne jen o pár stupňů. Opět tedy excelentní představení.
|