Strana 5 z 5
Počítačové skříně od výrobců základních desek nemívaly v minulosti moc dobrá hodnocení. Zaslouženě. Obvykle výrazně funkčně zaostávaly za produkty výrobců skříní a současně jejich cena byla málokdy konkurenceschopná. ASUS ROG STRIX Helios tohle trochu mění. Tedy cena je pořád hodně vysoká, ale, materiálově a zpracováním tomu aspoň trochu odpovídá.
Hlavní však je, že funkčně je to dobrá skříň. Neřekl bych, že nějak zásadně vyčnívá ve své kategorii (což je v tomto případě ale pochvala) a na rovinu jsem schopen najít na trhu podobně velkou skříň s podobnými možnostmi, ale ještě lepším řešením chlazení a za o něco lepší cenu. Nicméně to asi nikoho nepřekvapuje. ASUS na poměr cena/výkon nehraje. Co překvapuje, že Helios není vůbec špatná skříň. Vlastně až na některé detaily jí není moc co vyčítat a řadí se do dobrého průměru funkčně a nadstandardu, pokud jde o zpracování. Na to, že jde kompletně o ASUS design, tedy design výrobce základních desek atd., všechna čest :).
ASUS si opustil i některé vylomeniny z minulosti, které měly jeho skříně u hotových sestav, jako vyjížděcí motorizované přístupy vzduchu apod. Detaily, na kterých by se dalo zapracovat jsou: Lepší přístup vzduchu do skříně (mesh panel), lepší a hezčí řešení vnitřního posuvného panelu kryjící kabely a podpěry pro GPU a rozhodně oblast pro montáž přídavných karet, kde trochu překáží bracket pro vertikální montáž grafik. Jinak vlastně nemám moc výhrad. Možná kdyby ten horní kryt/prachový filtry se vysouval stejně jako spodní filtr dopředu, bylo by to praktičtější.
Jsou tu vlastně jen dva takové diskutabilní prvky v celkovém designu. Prvním z nich je ten přední panel. Osobně si ale myslím, že je ale docela povedený a pěkný. Z funkčního hlediska bych tam ale radši viděl mesh (tedy prodyšnou kovovou síť) a na tom třeba nějakou podsvícenou konstrukci loga apod, ale nemyslím si, že se tomu vzhledově dá něco výrazně vytknout. Rozhodně jsou na trhu skříně se skleněnými předními panely, které jsou mnohem horší, pokud jde o přístup vzduchu.
Osobně mám největší výhradu z hlediska designu k tomu látkovému popruhu nahoře. Ten je sice velmi praktický a rozhodně by se bez něj se skříní špatně manipulovalo, ale to je právě ono. Vážně musí být ta konstrukce až tak masivní a musí mít skříň 18kg? Jako strojař/konstruktér vidím na konstrukci několik míst, kde by se dal materiál ušetřit, aniž by jakkoliv utrpěla pevnost. Navíc ten popruh se příliš nehodí k jinak velmi elegantnímu a uhlazenému designu skříně. Když už navíc má ASUS ty masivní hliníkové profily nahoře, nedaly by se ty udělat jako madla (ala třeba CM Cosmos)? Zkrátka ten popruh narušuje jinak pěkný čistý design. A vysvětlení ASUSu o tom, že je to dobré na nošení na LAN party … ehm, je rok 2020, takovéhle monstrum nikdo na LAN party tahat nebude. Na to máme jiné CASE ;).
V každém případě je ale skříň ASUS ROG STRIX Helios zajímavá, zejména pro ty, kteří nakupují ASUS ROG komponenty, ke kterým se skvěle hodí. A to jak vzhledově, tak některými funkčními prvky. Včetně například systému podsvícení, kdy vše je řízeno přes jednu aplikaci a systém a lze postavit téměř celý PC kompletně na ASUS ROG komponentách. Je tedy jasné, pro koho je tahle skříň určena.
No a vzhledem k tomu, že špičkové ASUS ROG komponenty nejsou zrovna levné, asi moc nepřekvapí, že HELIOS také není levnou skříní. Stojí 6999 korun vč. DPH. To je docela vysoká cena, ale vzhledem k materiálovému zpracování, osazení 4x 140mm ventilátory a velikosti i designu (a značce) je celkem odpovídající, i když bych radši, kdyby některé prvky byly vyřešeny lépe hned, a v balení bylo i vše pro vertikální montáž grafiky apod.
ASUS ale ví, pro koho a pro jaké komponenty udělal tuhle skříň, a myslím si, že cíloví zákazníci budou s Helios skříní velmi spokojeni. Je to dobrá CASE, funkčně opravdu funkční bez nějakých extravagantních a extrémních zbytečností a výstředností. A to je příjemná změna proti některým modelům „PC skříní od výrobců desek“ z minulosti. Pokud stavíte svůj počítač kompletně z ASUS ROG komponent, těžko na takový PC vlastně pořídit lépe padnoucí skříň než tuhle :).
Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|