Strana 3 z 4
Jako obvykle DDWorld.cz není elektrotechnický magazín, takže nevěnujeme obsáhlé články rozborům jednotlivých komponent, testujeme produkty v praxi a více s cílem informovat běžné uživatele a řadové zákazníky. Takže naše recenze obsahuje jen to nejzákladnější.
První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 Plus Platinum. Pro splnění této certifikace musí mít v 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 90% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného zdroje od ASUS?
Podle našich měření plní udávaných 80 PLUS Platinum s rezervou. Ve 20% zátěži (tedy kolem 200W) má zdroj 92,5%, tedy s přehledem nad požadovanými minimálně 92%. V 50% zátěži, tedy kolem 500W zátěže, je pak účinnost nejlepší a přesahuje požadovaných 94%. V extrémní 100% zátěži, blížící se oněm 1000W, je pak účinnost stále na Platinum zdroj solidních přes 91,1%. Takže certifikaci 80 Platinum Plus plní bez potíží a s rezervou.
Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít běžně mezi 50 - 200W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 100W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem 89,60%. Ještě jsme změřili 5% zátěž, což je v případě 1000W zdroje pořád odběr 50W, tedy hodnota na kterou se v klidu mohou sestavy dostávat. Zde činí účinnost necelých 86,20%.
Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM, ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.
S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC, a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.
Kolísání napětí u zdroje je zcela bezpečně v normě. Ani zdaleka se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/- 5%. Všechny větve drží s minimálním zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nevyvede z míry. Vše hluboko v poli tolerance s obrovskou rezervou, takže žádné problémy v praxi. Zdroj také nijak nepíská, vlastně je opravdu velmi tichý. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, například zvlnění atd., v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování. Plní s velkou rezervou všechny předepsané normy a specifikace.
Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. ASUS THOR má osazený tichý 135mm ventilátor s dlouhou životností. Ventilátor se buď točí neustále, nebo lze zapnout pasivní režim. V něm se ventilátor netočí do 50% vytížení zdroje. Já tedy testoval zdroj v tomto pasivním režimu, abych otestoval, jak si povede, ono vnitřní značně předimenzované chlazení.
Obecně bych řekl, že jde o velmi nadstandardně tichý Platinum zdroj, do 50% vytížení o něm nevíte vůbec. Pak se sice sepne ventilátor, ovšem je tak tichý že o něm víte opravdu jenom, pokud dáte ucho až ke zdroji. Z normální vzdálenosti kolem jednoho metru už není slyšet vůbec.
Co se týče teplot, do 50% vytížení se pohybujeme těsně pod 40°C což je vynikající výsledek, zvlášť pokud vezmu v potaz onen pasivní režim zdroje. Při 100% vytížení pak teplota na výdechu dosahuje na krásných 43°C.
Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Některé z lacinějších zdrojů nedokáže nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.
U testovaného modelu je rezerva obrovská. Výrobce sám garantuje přetížení zdroje na 135-160%. Krátkodobě by tedy měl být zdroj schopen dodat až 1600W a to se v mém měření potvrdilo. Z tohoto hlediska je to asi nejlepší zdroj, co jsem tu doposud měl. Mimochodem i s tímto extrémním odběrem se účinnost pohybovala blízko 89%. Funguje dobře a bezpečně. Má všechny předepsané ochrany. Zdroj plní i normu ohledně nízkého odběru v klidovém režimu, kdy vypnutý zdroj bere pod 0,4W.
Pojďme k hodnocení.
|