Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U testovaného ASUS THOR 1000W Platinum II jsme nezaznamenali žádný problém ani potíže. Všechny specifikace, všechny zásadní oblasti, ve všech testech splnil vše s rezervou a bez nejmenšího zaváhání. Stejně jako u jiných Platinum platforem v poslední době, je na tom i tento velmi dobře s účinností, ale také se zvlněním. Zdroj už tak celkem dost nakukuje do oblasti Titanové certifikace, kde se oficiálně ovšem pohybuje až jeho výkonnější 1600W bratříček.
Po stránce funkčnosti tedy absolutně žádné výhrady. Zdroj s rezervou plní, co slibuje. Solidně je na tom zdroj s chlazením, kdy výrobce vsadil na velmi tichý 135mm ventilátor vlastní výroby. Obrovský bonus vidím ve zdvojené kabeláži, kdy si každý může vybrat, zda zvolí klasiku nebo vybere kabely s opletením. Další nespornou výhodou do budoucna je podpora nového 12pinového napájení pro grafické karty, které je schopno skrze jediný konektor dodat grafické kartě až 600W. Se současnými 8piny byste potřebovaly takových konektorů hned čtveřici.
Pokud bych měl něco vytknout, tak je to fakt, že nejde o zdroj nejnovějšího standardu ATX 3.0, na druhou stranu je to pochopitelné s ohledem na termín vzniku designu a uvedení zdroje. Modely s ATX 3.0 standardem a designem budou uváděny na trh až v nadcházejících měsících. Nicméně tento model má alespoň ten jeden Gen5 16-pin, takže nevidím problém s jeho použitím mnoho dalších let.
Co také velmi chválím je 10letá záruka, to patří dneska k velkému nadstandardu a výrobce si v tomto ohledu evidentně hodně věří. A to zde máme i extra prvky jako RGB podsvícení, OLED display atd. Samozřejmě základem té důvěry je i velmi spolehlivý OEM partner, kterým je SEASONIC, takže ve spolupráci těchto dvou firem vznikla série ASUS ROG THOR, která v současné druhé generace je bez pochyb jednou z nejlepších modelových řad výkonný PC zdrojů na trhu. Cena tomu ovšem také odpovídá.
ASUS ROG THOR 1000 Platinum II stojí 8000 korun vč. DPH, 1200W verze je za 11 tisíc. Bohužel 850W edice zatím do ČR nedorazila, stejně tak neznáme cenu a dostupnost 1600W Titanium verze. Nicméně je asi jisté, že žádný z těchto zdrojů nevyhraje žádné ocenění za dobrý poměr cena/výkon :). Ovšem to není ani účelem této série. Na to má ASUS modelovou řadu ROG STRIX GOLD. ROG THOR série je prostě absolutně nekompromisní špička a cena tomu zkrátka odpovídá. S ohledem na nároky nadcházejících generacích high end komponent, kdy TPD procesorů jsou kolem 350W a grafiky překročí 500W, je existence nejen výkonných, ale i takto extrémně účinných zdrojů navíc absolutní nutností.
V tomto ohledu tedy mohu zdroj ASUS ROG THOR 1000W Platinum II maximálně doporučit a snad se brzy budeme moci podívat i na 850W a ten 1600W model.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|