TEST: ASUS ROG Thor 1200W – tichý výkonný designový zdroj s ukazatelem spotřeby Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 31 leden 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Thor 1200W – tichý výkonný designový zdroj s ukazatelem spotřeby
Zdroj - provedení a výbava
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné PC uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme.  

 

  • Účinnost zdroje

Výrobce se na obale chlubí certifikací 80PLUS PLATINUM, což je druhý nejvyšší standard (nad ním už je jen obtížně dosažitelné TITANIUM, stanovující vysokou účinnost i ve velmi nízké zátěži, což většina zdrojů není schopna dosáhnout). Pro získání Platinum certifikace (230V EU PC) musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 92%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 90% (platí pro 230V síť). Na rozdíl od TITANIUM, kde musí být i v 10% zatížení minimálně s 90% účinností, nemá žádný jiný 80PLUS standard, včetně PLATINUM i GOLD, tuto extrémně obtížně realizovatelnou účinnost v nízké zátěži stanovenu. A jaká je tedy realita 1200W zdroje s logem ASUS ROG?

Podle našich měření je to podle požadavků normy (v rámci +/- odchylky). Zdroj ji těsně plní. Ale je to vážně na čáře. Ve 20% zátěži (tedy kolem 240W) je 91,5%. V 50% zátěži, tedy kolem 600W je pak účinnost nejlepší a dosahuje 93,6%. V extrémní 100% zátěži, tedy blížící se oněm 1200W, je ale pak účinnost velmi dobrých 92,2%. Zatímco ve 20% a 50% zátěži tedy plní požadavky opravdu jen se započítáním odchylky, v nejvyšší zátěži výrazně překonává požadavek, což je dobrá zpráva pro ty, kteří opravdu plánují potenciál tohoto zdroje využívat.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava má něco kolem 100W a ty méně high endové, klidně pod 100W dnes. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 120W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem výborných 88,1%. To není špatné, zejména vzhledem k tomu že tato účinnost neznamená díky minimálnímu odběru žádné zásadní problémy. Navíc zdroj při odběru méně jak zhruba 400W jede s úplně vypnutým ventilátorem a tedy pasivně= bezhlučně.  

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.   

 

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC. A proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je u ASUS ROG Thor 1200W minimální a ani zdaleka se neblíží maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%. 12V větev je opravdu masivní a drží i při obrovské zátěži. Stabilní je i 3,3V, možná trochu zapracovat by se dalo na 5V, která ve vysoké zátěži klesne na 4,99V, což je samozřejmě daleko v bezpečných normách, ale přeci, existují zdroje, které to pod 5,0V proste nepustí ;). Nicméně výše uvedené výsledky jsou výborné a v praxi představují stabilní zdroj.

 

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. ASUS se však právě na tuhle oblast zaměřil a zde je velké vylepšení výchozí SEASONIC PRIME platformy. ASUS přidal mnohem větší pasivy dovnitř, osadil lepší ventilátor s agresivnějším řízením otáček a když chcete, tak prakticky téměř do 50% zátěže dokáže jet zdroj v pasivním režimu (50°C je hranice).

Z hlediska hlučnosti je to ale velmi tichý zdroj a to i v nejvyšším zatížení, kdy je ventilátor docela dost regulován. ASUS se zaměřil spíše než na co nejnižší teploty, tak právě na co nejnižší hlučnost a výsledek je fantastický.

Musím říci, že je to určitě jeden z nejtišších takto špičkově výkonných zdrojů na trhu. Vynikající provozní vlastnosti.

 

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného ASUS ROG THOR 1200W není nepravděpodobné, že jej někdo dokáže zatížit na více než maximum (to by musela být nějaké mega sestava), i když přetaktovaný high end CPU dnes s přetaktovanou ultra high end grafikou dokáží hodně otáčet elektroměry. Zdroj je prodáván jako 1200W, špičkově ale samozřejmě zvládne výrazně více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl ohromných 1381W, než se zdroj bez poškození sám vypnul. Takže funguje opravdu skvěle a bezpečně! Zdroj plní i přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere méně než 0,1W. Všechny další aspekty, tedy zvlnění, spínání atd. vše je OK naprosto bez zaváhání a problému, nemáme nic, co bychom mohli reportovat jako problém. Pravda, v řadě ohledů není úplně nejlepší v rámci PLATINUM zdrojů, kdy máme zato, že do některých věcí mluví ten OLED display a měření spotřeby v reálném čase, které zobrazuje. V laboratorních měřeních se to projeví v určitých výsledcích, ale samozřejmě zdaleka to nedokáže ovlivnit věci tak, aby zdroj neprošel s velkou rezervou natož aby v praxi uživatel něco poznal.

Pojďme tedy k hodnocení.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1614x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3920x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1