Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U dnes testovaného zdroje ASUS ROG Thor 1200W proběhlo vše v pořádku. Nemůžeme nahlásit nic, co by nefungovalo. Zdroj plní všechny normy bez potíží. Snad ta certifikace 80 PLUS PLATINUM je ale opravdu těsně ve 20% i 50% zatížení, kdy je na hraně. Ale naopak ve vysokém zatížení, které však potenciálního uživatele zajímá především, vs velkou rezervou projde a 92,2% při 1200W je vynikající. Zapracovat by se na některých aspektech dalo, ovšem využívá již osvědčený SEASONIC PRIME design a z hlediska i velmi náročného uživatele a nasazení tedy nejsou žádné důvody k obavám apod.
Na čem naopak ASUS zapracoval opravdu hodně, tak to jsou provozní vlastnosti, speciálně chlazení, kdy tohle je extrémně tichý, vlastně bezhlučný zdroj až téměř do 50% zátěže a i v maximální zátěži patří k vůbec nejtišším zdrojům na trhu. Pokud jde o zpracování kabeláže, osobně se mi líbí jednotlivé opletené žíly kabelů, bohužel ne všechny dodané kabely to mají. Už vzhledem k ceně zdroje si myslím, že by to ASUS nabídnout mohl u všech. Délka je jinak v pořádku.
Specialitou zdroje je OLED panel, ukazující reálnou spotřebu. Nicméně musím říci, že na rozdíl od minule testovaného NZXT E850, který podobnou funkcí disponuje také a ukazuje reálnou spotřebu v podporované aplikaci, oba zdroje ukazují trochu něco jiného. NZTX využívající SEASONIC Focus Gold platformu ukazuje DC Watty, ASUS využívající Seasonic PRIME Platinum ukazuje AC Watty. Ani jeden tedy není úplně ideální, kombinace obou by byla nejlepší, nicméně v obou případech je to, co ukazují velmi blízko realitě. Rozdíl proti laboratornímu měření je několik Wattů. Měření, které provádí oba zdroje a údaje které tak poskytují uživateli, jsou více než dostatečně přesné a informativní. Musím ale říci, že NZXT, které to poskytuje do aplikace je šikovnější a v praxi užitečnější než ASUS a jeho informační OLED panel. Ten má totiž jednu zásadní nevýhodu v současném provedení.
- Vnější design má drobnou ale podstatnou vadu na kráse …
Přiznám se, že jsem si toho napoprvé také nevšiml. Zdroj jsem nafotil a předal kolegovy k proměření a ten ho pak vracel s tím, že se mám na něj ještě jednou podívat, a hlavně ho osadit do bedny, jestli přijdu na to, kde to inženýři ASUSu moc nedomysleli. Tak schválně:
Většina z vás už to asi vidí. Ten design je úplně obráceně, než by měl pro současnost být. Celý ten OLED panel a to RGB podsvícení je totiž udělané tak, že je na pravé straně, a to když je ventilátor směrem vzhůru. Tak se ale přeci dnes do 99% skříní zdroj neosazuje (a nebylo to tak vždy?). V 99% skříní je zdroj osazený ventilátorem dolů. Tak je to správně pro současnou konstrukci skříní. Jenže v té poloze je ten OLED panel a to podsvícení nejen vzhůru nohama, ale hlavně orientováno na druhou stranu zdroje/skříně, kde obvykle není okno.
A ano, to není jediný problém. I když ten zdroj namontujete do skříně tak, jak to ASUS myslel, tedy ventilátorem nahoru, jak je to sice výhodné pro semi-pasivní zdroj a ne dolů, jak by to mělo správně být nejen v dnešních skříních, tak sice OLED panel a RGB logo bude správně orientováno na pravou stranu, ale stejně neuvidíte ani jedno, protože drtivá většina současných skříní má zdroj schovaný pod tunelem. Což je správný a funkční design, skříní dnes. Navíc u mnoha skříní s tímto tunelem je perforování nahoře slabé nebo žádné a to by pak ten zdroj s ventilátorem vzhůru nefungoval dobře. Bohužel pro ASUS. Ten jednoduše navrhl zdroj s designem, které neodpovídá konstrukci současné nabídky drtivé většiny počítačových skříní ve všech cenových segmentech. Pravda, ASUS má pro tento zdroj speciálně vlastní skříň, kde to částečně vyřešil (poučítá tam s osazením ventilátorem vzhůru), ale to nic nemění na faktu, že na trhu je velký výběr luxusních case, kam když tenhle zdroj dáte, tak na něj neuvidíte anebo když na něj uvidíte, tak bude vzhůru nohama, protože zdroj se do součsných case osazuje kvůli konstrukci té pozice ventilátorem dolů, ne nahoru.
Celé to ASUS řešení je sice vizuálně zajímavé a líbivé, ale vzhledem ke konstrukcím skříní prostě nepraktické. Osobně si myslím, že ASUS měl celý ten bok s tím OLED panelem a RGB podsvícením, udělat samostatný. Prostě samostatný panel, který by se dal dát na ten tunel, který dnes skříně mají. Takhle vám dá hodně práce najít skříň, kde tenhle design zdroje bude vidět a tedy fungovat.
Pokud jde o vnitřní technický návrh zdroje, tak sázka na SEASONIC PRIME Platinum platformu byla dobrá volba. Je to prověřená a solidní platforma. Je pravda, že některé věci splní zdroj těsně v jiných ale vyniká. Ovšem je také pravda, že srovnáváme v rámci PLATINUM zdrojů, což je absolutní špička zdrojů, takže být dobrý platinový zdroj znamená vynikající zdroj celkově. Zdroj vyniká funkčně hlavně vynikajícím chlazením, a jde o jeden z nejtišších zdrojů na trhu. Vyniká i zpracováním a designem, OLED panelem ukazující dostatečně přesně odběr komponent, které zdroj ve vašem PC napájí. Bohužel ASUS ten vizuálně působivý design zdroje nedomyslel pro použití v současných počítačových skříních, protože v 99% v nich na ten zdroj buď neuvidíte, nebo bude vzhůru nohama. A to mě dost mrzí. Zejména s ohledem na fakt, že za ten design si dost připlácíte.
ASUS je cenově hodně sebevědomý a optimistický. Technicky podobný SEASONIC PRIME Platinum 1300W dnes stojí kolem 7 tisíc korun vč. DPH. ASUS ROG Thor 1200W, který ten stejný SEASONIC návrh modifikovaný používá a přidává tedy hlavně několik designových prvků a vylepšené chlazení navíc, však vychází na minimálně o třetinu více a první nástřely v českých obchodech jsou kolem 10 tisíc korun (v zahraničí vychází na 320 dolarů, tedy cca 8800 korun vč. DPH v přepočtu). Oba mají 10 let záruky atd. Tahle cena už je ale teritorium TOP zdrojů s nejvyšší certifikací 80Plus Titanium.
ASUS ROG Thor 1200W je zatím nejluxusnější model zdroje v nabídce ASUS, vysoká cena je očekávaná, ale přeci jen bych za ní očekával, že ten design bude funkčněji vyřešený pro použití v dominantním konstrukčním řešení většiny současných počítačových skříní. Nápad dobrý, vzhledově opravdu krásný a zajímavý zdroj, funkčně vynikající, ale ta cena, a hlavně ten fakt, že v mé Fractal Design Define R6 skříni (a mnoha jí podobných) na ten zdroj vůbec nevidím. To mě mrzí, když design je jeden z hlavních prvků tohoto zdroje. ASUS prý má řešení, tohoto mého problému a budu mít možnost jej vyzkoušet :). Každopádně pokud si s tím osazením tohoto zdroje dokážete poradit, tak ho mohu s klidem doporučit. Není to nejlepší zdroj, který jsme kdy testovali ani v rámci PLATINUM nabídky, ale pořád je to dobrý PLATINUM zdroj, a tedy vynikající zdroj jako takový. Je výborně udělaný, velmi tichý stabilní výkonný a opravdu vzhledově unikátně zajímavý. Pokud nepotřebujete nutně 1200W, tak má ASUS v nabídce ještě rozumnější 850W verzi, která vychází na mnohem dostupnějších 5800 korun vč. DPH.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|