TEST: ASUS ROG Thor 1200W – tichý výkonný designový zdroj s ukazatelem spotřeby Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 31 leden 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Thor 1200W – tichý výkonný designový zdroj s ukazatelem spotřeby
Zdroj - provedení a výbava
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U dnes testovaného zdroje ASUS ROG Thor 1200W proběhlo vše v pořádku. Nemůžeme nahlásit nic, co by nefungovalo. Zdroj plní všechny normy bez potíží. Snad ta certifikace 80 PLUS PLATINUM je ale opravdu těsně ve 20% i 50% zatížení, kdy je na hraně. Ale naopak ve vysokém zatížení, které však potenciálního uživatele zajímá především, vs velkou rezervou projde a 92,2% při 1200W je vynikající. Zapracovat by se na některých aspektech dalo, ovšem využívá již osvědčený SEASONIC PRIME design a z hlediska i velmi náročného uživatele a nasazení tedy nejsou žádné důvody k obavám apod.

Na čem naopak ASUS zapracoval opravdu hodně, tak to jsou provozní vlastnosti, speciálně chlazení, kdy tohle je extrémně tichý, vlastně bezhlučný zdroj až téměř do 50% zátěže a i v maximální zátěži patří k vůbec nejtišším zdrojům na trhu. Pokud jde o zpracování kabeláže, osobně se mi líbí jednotlivé opletené žíly kabelů, bohužel ne všechny dodané kabely to mají. Už vzhledem k ceně zdroje si myslím, že by to ASUS nabídnout mohl u všech. Délka je jinak v pořádku.

Specialitou zdroje je OLED panel, ukazující reálnou spotřebu. Nicméně musím říci, že na rozdíl od minule testovaného NZXT E850, který podobnou funkcí disponuje také a ukazuje reálnou spotřebu v podporované aplikaci, oba zdroje ukazují trochu něco jiného. NZTX využívající SEASONIC Focus Gold platformu ukazuje DC Watty, ASUS využívající Seasonic PRIME Platinum ukazuje AC Watty. Ani jeden tedy není úplně ideální, kombinace obou by byla nejlepší, nicméně v obou případech je to, co ukazují velmi blízko realitě. Rozdíl proti laboratornímu měření je několik Wattů. Měření, které provádí oba zdroje a údaje které tak poskytují uživateli, jsou více než dostatečně přesné a informativní. Musím ale říci, že NZXT, které to poskytuje do aplikace je šikovnější a v praxi užitečnější než ASUS a jeho informační OLED panel. Ten má totiž jednu zásadní nevýhodu v současném provedení.

 

  • Vnější design má drobnou ale podstatnou vadu na kráse …

Přiznám se, že jsem si toho napoprvé také nevšiml. Zdroj jsem nafotil a předal kolegovy k proměření a ten ho pak vracel s tím, že se mám na něj ještě jednou podívat, a hlavně ho osadit do bedny, jestli přijdu na to, kde to inženýři ASUSu moc nedomysleli. Tak schválně:

Většina z vás už to asi vidí. Ten design je úplně obráceně, než by měl pro současnost být. Celý ten OLED panel a to RGB podsvícení je totiž udělané tak, že je na pravé straně, a to když je ventilátor směrem vzhůru. Tak se ale přeci dnes do 99% skříní zdroj neosazuje (a nebylo to tak vždy?). V 99% skříní je zdroj osazený ventilátorem dolů. Tak je to správně pro současnou konstrukci skříní. Jenže v té poloze je ten OLED panel a to podsvícení nejen vzhůru nohama, ale hlavně orientováno na druhou stranu zdroje/skříně, kde obvykle není okno.

A ano, to není jediný problém. I když ten zdroj namontujete do skříně tak, jak to ASUS myslel, tedy ventilátorem nahoru, jak je to sice výhodné pro semi-pasivní zdroj a ne dolů, jak by to mělo správně být nejen v dnešních skříních, tak sice OLED panel a RGB logo bude správně orientováno na pravou stranu, ale stejně neuvidíte ani jedno, protože drtivá většina současných skříní má zdroj schovaný pod tunelem. Což je správný a funkční design, skříní dnes. Navíc u mnoha skříní s tímto tunelem je perforování nahoře slabé nebo žádné a to by pak ten zdroj s ventilátorem vzhůru nefungoval dobře. Bohužel pro ASUS. Ten jednoduše navrhl zdroj s designem, které neodpovídá konstrukci současné nabídky drtivé většiny počítačových skříní ve všech cenových segmentech. Pravda, ASUS má pro tento zdroj speciálně vlastní skříň, kde to částečně vyřešil (poučítá tam s osazením ventilátorem vzhůru), ale to nic nemění na faktu, že na trhu je velký výběr luxusních case, kam když tenhle zdroj dáte, tak na něj neuvidíte anebo když na něj uvidíte, tak bude vzhůru nohama, protože zdroj se do součsných case osazuje kvůli konstrukci té pozice ventilátorem dolů, ne nahoru.

Celé to ASUS řešení je sice vizuálně zajímavé a líbivé, ale vzhledem ke konstrukcím skříní prostě nepraktické. Osobně si myslím, že ASUS měl celý ten bok s tím OLED panelem a RGB podsvícením, udělat samostatný. Prostě samostatný panel, který by se dal dát na ten tunel, který dnes skříně mají. Takhle vám dá hodně práce najít skříň, kde tenhle design zdroje bude vidět a tedy fungovat.

 

  • Závěr

Pokud jde o vnitřní technický návrh zdroje, tak sázka na SEASONIC PRIME Platinum platformu byla dobrá volba. Je to prověřená a solidní platforma. Je pravda, že některé věci splní zdroj těsně v jiných ale vyniká. Ovšem je také pravda, že srovnáváme v rámci PLATINUM zdrojů, což je absolutní špička zdrojů, takže být dobrý platinový zdroj znamená vynikající zdroj celkově. Zdroj vyniká funkčně hlavně vynikajícím chlazením, a jde o jeden z nejtišších zdrojů na trhu. Vyniká i zpracováním a designem, OLED panelem ukazující dostatečně přesně odběr komponent, které zdroj ve vašem PC napájí. Bohužel ASUS ten vizuálně působivý design zdroje nedomyslel pro použití v současných počítačových skříních, protože v 99% v nich na ten zdroj buď neuvidíte, nebo bude vzhůru nohama. A to mě dost mrzí. Zejména s ohledem na fakt, že za ten design si dost připlácíte.

ASUS je cenově hodně sebevědomý a optimistický. Technicky podobný SEASONIC PRIME Platinum 1300W dnes stojí kolem 7 tisíc korun vč. DPH. ASUS ROG Thor 1200W, který ten stejný SEASONIC návrh modifikovaný používá a přidává tedy hlavně několik designových prvků a vylepšené chlazení navíc, však vychází na minimálně o třetinu více a první nástřely v českých obchodech jsou kolem 10 tisíc korun (v zahraničí vychází na 320 dolarů, tedy cca 8800 korun vč. DPH v přepočtu). Oba mají 10 let záruky atd. Tahle cena už je ale teritorium TOP zdrojů s nejvyšší certifikací 80Plus Titanium.

ASUS ROG Thor 1200W je zatím nejluxusnější model zdroje v nabídce ASUS, vysoká cena je očekávaná, ale přeci jen bych za ní očekával, že ten design bude funkčněji vyřešený pro použití v dominantním konstrukčním řešení většiny současných počítačových skříní. Nápad dobrý, vzhledově opravdu krásný a zajímavý zdroj, funkčně vynikající, ale ta cena, a hlavně ten fakt, že v mé Fractal Design Define R6 skříni (a mnoha jí podobných) na ten zdroj vůbec nevidím. To mě mrzí, když design je jeden z hlavních prvků tohoto zdroje. ASUS prý má řešení, tohoto mého problému a budu mít možnost jej vyzkoušet :). Každopádně pokud si s tím osazením tohoto zdroje dokážete poradit, tak ho mohu s klidem doporučit. Není to nejlepší zdroj, který jsme kdy testovali ani v rámci PLATINUM nabídky, ale pořád je to dobrý PLATINUM zdroj, a tedy vynikající zdroj jako takový. Je výborně udělaný, velmi tichý stabilní výkonný a opravdu vzhledově unikátně zajímavý. Pokud nepotřebujete nutně 1200W, tak má ASUS v nabídce ještě rozumnější 850W verzi, která vychází na mnohem dostupnějších 5800 korun vč. DPH.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Prdlačky nedomysleli :) 2019-02-01 19:42:02

To jak to je v pořádku pro KAŽDÝ SEMIPASIVNÍ ZDROJ. Taková věc, když se má chladit sáláním, musí mít nahoře otevřenou díru.....a nesmí nad ní být plech.. chlazení zdroje v PASIVNÍM režimu naopak prospívá, když bednový ventilátory z krz něj tlačej vzduch ven. Pokud bude semipasivní zdroj větrákem dolu a mimo cirkulaci vzduchu v bedně, bude se péct. Toť z aplikované fyziky pro střední školy vše prosím.
Jako odměnu za vyvrácení bludu klidně přijmu právě testovaný zdroj
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 20:19:54
avatar
já to chápu, ale takhle se prostě zdroj dnes do skříně neosazuje navíc v řadě skříní není zrovna dobrý přístup vzduchu ke zdroji protože ten tunel má minimální nebo žádné perforování, takže když bys to tam tak osadil, byl by to teprve problém a prostě by to nefungovalo .... v drtivé většině skříní je prostě pozice pro zdroj udělána tak, že se musí dávat větrákem dolů ....

takže to prostě nedomysleli ;) udělali zdroj, který ignoruje uspořádání a konstrukci 90%+ skříní na trhu ... to osazení větrákem nahoru by se do mnoha skříní dát sice dalo, ale pořád je tu ten problém, že není vidět na ten OLED panel a to krásné RGB podsvícení ;)
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 20:46:46

No bedny s tunelem stejně mají zdroj většinou zakrytý že není vidět takže tam je to uplne jedno kam bude display otoceny. Stejně je to k nicemu mozna pro nejaky overclockery.

Mimoto by jste u recenzí mohly uvádět jak kvalitní kabely výrobce použil zda 18 awg nebo 16 atd. To je asi na zdroji docela podstatná vlastnost.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 20:57:50
avatar
no to je ten problém, že by to tedy asi mělo být udělaný ten zdroj jinak, aby na to vidět bylo ;)

většina lidí ani neví o čem mluvíš s těma kabely. Jinak jsou to všech 18+:

ATX connector 20+4 pin (610mm) 18-20AWG
4+4 pin EPS12V (650mm) 18AWG
6+2 pin PCIe (680mm) 18AWG
6+2 pin PCIe (680mm+70mm) 18AWG
SATA (350mm+150mm+150mm+150mm) 18AWG
SATA (400mm+115mm+115mm+115mm) 18AWG
4-pin Molex to 2x SATA (150mm) 18AWG
4-pin Molex (350mm+120mm) 18AWG
4-pin Molex (450mm+120mm+120mm) 18AWG
FDD Adapter (+105mm) 22AWG
RGB Cable (800mm) 22AWG
RGB Sync Cable (800mm) 24AWG
AC Power Cord Type (1380mm) 18AWG
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 23:16:45

No coz je docela naprd u takoveho zdroje protoze na 12 vetvi by měli být ideálně 16AWG. což používá corsair a je to znát. Za 18 tky bych určitě dal nějaké body dolů.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 23:31:01
avatar
nevím, kolega vše proměřil, žádný měřitelný ty kabely nedělají. Napsal jsem jen, že bych uvítal, kdyby opletené byly všechny, to je má jediná výtka ke kabelům vzhledem k ceně zdroje, jinak jsou OK. Samozřejmě dalo by se to zlepšit, ale úplně nutný to zase není ...
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 13:11:11

Tak hlavne dle normy by jsi u 18 awg kabelů u karet jako je Vega 64 zvláště potom strix neměl použít jeden kabel na napajení 8+8 pin ale 2 separátní kabely, protože odběr přes ně je již přes normu, ono na kabelu není moc co měřit. A 1200w zdroj by určitě neměl být osazen 18tkama. Ono potom stačí kartu přetaktovat a dopadá to potom tak, že se kabel rozteče. Mě takto odešel Fortron Aurum 1000w prostě se roztekl konektor ve zdroji.

Jednoduše řečeno. Je to šetření výrobce na nepravém místě a opletení kabelů je asi tak důležitý jako rgb. Tedy u tak výkonného zdroje u kterého se očekává velký odběr, je průměr vodiče docela důležitý parametr. Proto jsou nejčastěji používané zdroje Corsair, protože tam na tomhle nešetří a jejich kabel spolkne klidně 350w.

Za mě to tedy díky tomuhle až tak dobrý zdroj není. Snaží se zaujmout, ale na nepravém místě.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 12:26:33
avatar
a to je problém použít dva kabely? u tohoto zdroje určitě ne ....

Jinak já tedy u VEGA 64 používám pdobné kabely a ani s OC není žádný problém natož aby se kabely či konektory roztékaly ....
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 13:13:01

Achjo.
Je to zdroj za 10 000Kč. U něj by tohle mělo být i kdyby to nebylo potřeba. Není problém 2 kabely použít, ale kolik lidí je opravdu použije? To že ty máš doma blbě zapojenou kartu odporující tomu jak by zapojena být měla je tvůj problém a že to zatím neshořelo není důkazem žádné kvality.

Prostě tento zdroj je předražená, osvětílkovaná bída, ale tak hlavně, že má ocenění

Víš takhle to dopadá po nějaké době provozu .-)
Obrázek
Takže dokud to z toho zdroje neodpojíš a nebo to neshoří úplně tak poznáš kulové. Fyzika je jedna a platí pro vše a pokud máš na kabelu který má max 190w pověšenou kartu co bere 300+ tak je to jen tvoje neznalost a blbost se kterou bych se určitě nechlubil. Mimoto pri překročení těch 190w dochází k většímu odběru a výkonovým (proudovým) ztrátám, ale to určitě vše víš.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 14:01:14
avatar
proč tak přeháníš .... ??? Navíc mluvíš opravdu teoreticky, nemáš žádný důkaz, že by v praxi to co píšeš byla realita u tohoto zdroje ... navíc srovnávat Fortron se SEASONIC? PSP nemá zrovna slušné resumé v posledních letech ....

to že to neshořelo i při náročných testech je důkazem kvality, všechno funguje bez problémů, žádné přehřívání se nekoná zdroj zvládá téměř 1400W bez jakýchkoliv problémů s tím že by to "žhvilo" ty kabely nebo samotný zdroj ....

Neviděl jsem žádný důkaz, žádný test nic co by nasvědčovalo tomu, že ten zdroj má nějaký problém jak ty tu naznačuješ. nebo ten zdroj máš vyzkoušený a selhal jak tu popisuješ?

Zdroj nemá ocenění za dobrý poměr cena/výkon ;) v článku je jasně napsaný, že cena je podle mě přehnaná .... na zdroj je mimochodem 10 let záruky, a je to SEASONIC návrh, který kromě ASUSu, SEASONICu používá řad dalších zdrojů, jsem si jistý, že kdyby měly nějaký problém jak ty tu naznačuješ, že by se to tak neprodávalo ... tohle není žádná nevyzkoušená novinka, ten design je osvědčený.

nelze aplikovat tvé zkušenosti s nějakým nekvalitním Fortron zdrojem na osvědčenou SEASONIC platinum platformu. V článku jsem jasně napsal, že se pár věcí dalo udělat lépe, ale pořád jde o špičkovou osvědčenou platformu a prošel všemi testy, mnohem náročnějšími než podmínky, kterým drtivá většina uživatelů tento zdroj vůbec vystaví ...

mě opravdu baví, jak chceš odsuzovat ASUS zdroj na základě tvých zkušeností s nějakým Fortronem, když ASUS zdroj jsi netestoval a ten zdroj prošel náročnými testy testujícími jeho potenciál i nad limity uváděné výrobce a to nejen na našem webu, ale i na dalších webech. A všude prošel. Takže já nemohu říci, že ASUS Thor je nekvalitní, protože tobě shořel Fortron ....
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 14:08:00

Ano design zdroje jednoznačně dobrý je, ale ty kabely ikoliv. Seaosonic u svých platinum zdrojů také používá 16 awg kabeláž. U zdrojů okolo 1Kw je to totiž celkem standartní věc.

Zatěžování celého zdroje je jedna věc zatěžování kabelu je věc druhá.

Jaký důkaz by jsi chtěl je to prostě fyzika.
https://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

A nepochybně i v manuálu tohoto zdroje bude napsáno, že u karet s odběrem nad xxxw máš použít 2 kabely. Takže není to očetřeno nijak, jen tím, že je o tom zmínka v manuálu a předpokládá se že ten co to používá ten manuál četl.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 14:16:37
avatar
jako souhlasím, že by měl být použitý asi lepší kabel (pro jistotu) ale ASUS používá stejné kabely jako výchozí SEASONIC Prime ten má stejných 18AWG ... evidentně to problém není ... je to osvědčený mnohokrát otestovaný návrh, nejsou s tím problémy.

ne v manuálu to není napsáno, díval jsem se. ... asi proto, že to problém není.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 14:30:21

No koukám, že seasonic teď opravdu používá všude taky 18 tkové kabely přitom dříve u platinum zdrojů byly cpu a pci-e kabely 16tky. Sám ho domam mám s 16.
mystical77 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-03 20:32:06
avatar
DD a ako dloho uz tu Vegu pouzivas? Mam doma Seasonic Prime 1000W Titanium a v manuali (resp. na samostatnej brozure) je skutocne napisane, ze pri odbere grafiky nad cca 225W je odporucane pouzit 2 samostatne napajacie kable PCIe a je tam nakreslena aj schema zapojenia. Davam za pravdu uzivatelovi Hemoglobin-ovi, ze to do buducna moze predstavovat problem, pokial sa vykonne grafiky pouzivaju iba s jednym kablom. Kamarat mal svojho casu doma Sapphire Radeon 290X + nejake to OC iba na jednom kabli, nie ze by sa ten konektor roztavil, ale zdroj takto nevydrzal viac ako 2 roky. PC sa zacalo samovolne vypinat/restartovat a to uz aj bez zataze do cca 5-10 min. Pricom s mojim zdrojom sa problem neprejavil. Zdroj bol 2x na reklamacii, s tym istym problemom (vzdy dali novy kus) pretoze to takto fakt viac ako 2 roky nevydrzalo a jednalo sa o Seasonic 750W Platinum. Na tom PC sa hrava prakticky denne, teraz je to zapojene (uz v poradi na 3 zdroji) na 2 samostatnych kabloch a zatial klud.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-03 22:03:30

No vida. Jsem rád, že sis dal čas na to kouknout do manuálu. Já se tím nechtěl tolik pitvat, ale vím, že jsme to upozornění už v některých manuálech viděl.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-03 22:43:50
avatar
od vydání VEGA 64 ;) .... já osobně normálně používám dva kabely pokud má grafika 2x 8-pin ;)
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-04 06:35:46

Proč teda reaguješ na moje upozornění touto větou :


"Jinak já tedy u VEGA 64 používám pdobné kabely a ani s OC není žádný problém natož aby se kabely či konektory roztékaly ...."

achjo.
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-05 08:04:11

Mam Seasonic Prime platinum a napsano to tam je, i s obrazkem jak to ma vypadat. Tohle bude zalezitost Asusu.
Terakon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 16:35:35
avatar
Jestli se roztekl konektor, nebyl to problém kabelu, ale špatně nakrimpované koncovky, případně případně přechodovýho odporu ve spoji.
Normy na proudovou zatížitelnost tu asi nebudou použitelný, páč nejsou dělaný na aktivně chlazený prostředí.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 17:31:22

Aktivně chlazený prostredi nemá temer zadny vliv A samozrejme ze to bylo nedostatecnym kabelem protoze ten se zahral a potom se roztekl v miste s nejvetsim odporem coz byl konektor, docela bezna vec.
Terakon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 18:18:08
avatar
Dle fotky by tomu lepši kabel nepomohl, v tom konektoru by se to při tom zapojení speklo tak jako tak. Kabel samotnej je cajk - izolace ok, plast mimo spoj taky v pohodě.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 19:35:10

Ty konektory mají duhovou barvu (myslím konektory ne ten plast) až skoro do modra jak byly zahřáty to, že ten plast popraskal byl jen následek toho tepla. Mám v kanclu i kabely co byly vědomě přetížený a po vychladnutí jsou normálně zakalený, rozuměj tvrdy proste se z nich staly "pruty" Taky tu mám prodlužku na které jelo asi 4,5 Kw a co udělala? "svařila se do zasuvky" Prostě přetezovaní kabelů není prdel a je uplne jedno zda to je pri 220 nebo 12 v.

Schválně udělám v pondělí pár fotek toho co jsem za roky nasbíral a uvidíš.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-04 06:42:05

Terakon:
Tak tady pár obrázků: https://postimg.cc/gallery/11yfvlege/

Podotýkám ty kabely jsou defakto funkční i zdroj normálně jede. Jeden kabel odešel na GPU myslím že to byla přetočená 290x ty další 2 jsou zničené napájením mineru KNC.
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 21:00:27

No tak nejsou udělaný blbě ty zdroje, ale ty skříně, který nepočítaj se semipasivním zdrojem a takový šunky nekupovat... starý dobrý zlatý LianLi z aukra za pár šupů Zdroj se mi tam vejde a bude i vidět.... mám Lian Li PC-9F - Black a něco ještě staršího na druhým pecku, myslím, že Lian Li PC-P50WB.. nicméně jsou naprosto dokonalý. K jedná jsem dostal i prosklenou bočnici, výhoda - na obou skříních jsou bočnice stejné.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 20:58:50

Já myslím, že jednoduše není třeba kupovat zdroje se stupidním displayem .-)
Já teda zdroj ve své bedně vidět nepotřebuju.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 20:58:50
avatar
no jo ale takových skříní je dnes drtivá většina, takže dává větší smysl přizpůsobit design zdroje nejběžnějšímu designu skříně než udělat zdroj, který ve většině skříní nefunguje tak jak je navržen ...
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 21:07:45

eh taky počítám, že tenhle zdroj si koupí někdo, kdo nebude škudlit na kisně a koupí bednu odpovídající... Což by měl s rozmyslem udělat každý, kdo si kupuje semipasivní zdroj. Pokud si koupí kisnu s tunelem a navíc orientací zdroje větrákem dolů na nízkých nožičkách, postaví na koberec, co si o takovém člověku myslet.... Tuhlacte móda je proti fyzice, nevím, který trouba to vymyslel.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 21:26:36
avatar
no problém je, že takových skříní moc není

prostě podle mě se ten OLED a to podsvícení prostě dalo vymyslet jinak, tak aby se to dalo použít ve většině skříní ... to osazení ventilátorem nahoru se dá přežít v noha skříních to tak fungovat může, i když vynechání zdroje z vlivu chlazení zbytku skříně není špatný nápad protože zdroj má samostatný přístup vzduchu a také odvod a do zbytku prostoru tak jeho teplo nezasahuje ...

prostě ASUS si dal tolik práce s tím designem, také za to platíš a je to jednoznačně odlišovací prvek od konkurence ale v drtivé většině i dražších a kvalitních CASE je to na nic, nevidíš na to
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 21:33:34

Kisny dělíme na Lian Li, dlouho nic, kupka hnoje a pak ostatní Vzhledem k ceně, nejsou pro každýho.. tenhle zdroj taky ne. Za prvý je drahej, za druhý pro 95% lidí zbytečně silnej a za třetí vybaven sice hezkou, ale zbytečností. Mnohem užitečnější by bylo monitorování stavu zdroje (poněkud podrobnější, než aktuální příkon) přes USB... Forma poněkud převážila obsah, řekl bych.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 12:27:00
avatar
no to je sice hezký, ale kolik% podílu má na trhu Lian Li?
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 17:51:06

Víc jak tenhle zdroj.. kdo si ho koupí si může dovolit i příslušnou kisnu
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-03 18:05:36
avatar
Vcelku dobrá pointa, ale nevim proč si ten ASUS kupovat. Leda na vyhazování pojistek.

S touhle či vyšší "wattáží" jsou i lepší kusy. Za podobné ceny či nižší.
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-04 08:58:09
avatar
S tím monitoringem přes USB to mají corsairy HXi, navíc stejně výkonný platinum stojí o necelý 3000 míň než ten Asus
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-05 19:28:16
avatar
Nej monitoring má kupodivu asi ThermalTake, nicméně nevim jak moc funkční jsou "digitální" zdroje, celá AXi řada od Corsairu má fakt děsně statistiky chcípání.

No a vyhazovač pojistek je to též solidní..
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 08:45:10
avatar
Máš nějaký statistiky? Já ho montoval (750HXi) cca do 30 sestav a nikdo si zatím nestěžoval, mě taky funguje bez problémů.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-14 08:45:13

Corsair není špatný, ale na všech mi odešly ventilátory. Jejich kvalita není nejlepší. Ale pokud to nechcete na provoz 24/7, ale klasické herní PC tak jsou v poho.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-14 08:41:19

No ono hodně to závisí na tom, kam tu skříň umístíte. Pokud jde na lino, dlažbu nebo stůl, tak orientace větrákem směrem dolů nebude problém, pokud tedy člověk není prase a nestojí to v závoji prachu, který ucpe vstupní filtr.
Pokud to bude stát na koberci, tak orientace větrákem směrem dolů bude problém, pokud skříň nemá vysoké nohy, aby tam byl dostatek prostoru a nenasávalo to jen bordel z koberce a opět nezadělalo to filtr a zdroj se nedusil.
Obecně nevidím problém ani v jednom uspořádání. Je to prostě o tom přizpůsobit se dané situaci a dané skříni, jelikož každá je konstruovaná trochu jinak.

Očekávat, že tento zdroj při svém výkonu a kategorii bude schopen pracovat v pasivním režimu, je celkem normální. A vždy platí, že ten teplý vzduch musí mít kudy unikat pryč, jinak se bude nahoře hromadit a buď se tam bude něco péct při zbytečně vysoké teplotě nebo bude střídavě spínat ventilátor, což tedy celkem leze na nervy ... to už snad je lepší, aby se trvale pomalu točil. Takže umístění s větrákem vzhůru bude v tomto směru lepší ... ale zase je to o skříni. Některé mají konstrukci takovou, že opravdu chtějí zdroj s ventilátorem směrem dolů, aby bral venkovní vzduch.
Otázka je, zda to nějak řešit. Pokud v hlučnosti mezi 0-50% zatížením není znát rozdíl, tak bych to neřešil. A kdo má sestavu se spotřebou nad 600W, tak prostě musí počítat s nějakou hlučností. Odvést takové množství tepla bez hluku je problém i s vodníkem.
Coko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-12 23:18:18

Reakce na první příspěvek od Bosnak:
Myslím že to s tím pečením u semipasivních PC zdrojů moc přeháníš. Pokud chceš PC zdroj chladit sáláním, tedy předat tepelnou energii do vzduchu, který jak víme samovolně stoupá, tak vespod musí být dostatečny prostor pro přísun chladnějšího vzduchu, takže pokud bude vespod plech a nahoře díra je to nahovno. Zadní perforace moc nepomůže protože by to ve zdroji ochladilo pár prvních součástek u perforované stěny a jakmile by se vzduch ohřál, vystoupal by vzhůru a na součástky na druhé straně by se nedostalo. Radiátory od topení když nemají vespod dostatečný prostor pro nasátí chladného vzduchu, také ztrácí výkon. Když otočíš zdroj dírou dolů, kde může nasávat chladný vzduch z pod bedny, ten ohřátý může vystupovat ven zezadu v prostoru vypínače a napájecího konektoru (není to ideální ale funguje to). Takto si zdroj vytvoří svoji vlastní nezávislou cirkulaci, která je mnohem smysluplnější a pasivní než tvoje teorie sálání a díra nahoře. Navíc většina beden má dnes přední ventilátory a ty by tlačily vzduch stejně opačným směrem proti směru sálání (zdroj by tak už nebyl pasivní že). No a pokud se ventilátory spouští při ohřátí zdroje na 50°C tak jaképak pečení.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-02 16:58:03

10 let záruky je na zdroj hodně slušné.
Když si vemu, že obyč Fortron mi vydržel 11 let než se odporoučel, tak tenhle by mohl vydržet možná i 15
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-03 18:04:00
avatar
Obecně je dobré zdroj tak po cca 5-7 letech vyměnit, protože efektivita jde dolu. Samo pokud to finančně jde.

Se zárukou by mě zajímalo jak moc reálně by jí výrobce ctil. Třeba eVGA dávala na některé desky taky 10 let, ale moc bych nesázel na to, že pokud by náhodou exla tak dotyčnej utře.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jen display ? 2019-02-04 20:24:19
avatar
Takže poddimenzované kabely pro 1200W zdroj a jediná fučura pro sledování spotřeby je na displeji zdroje, který ani neuvidím, místo toho, aby to mělo nějakou apku v PC ? To je blbost největší.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1602x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1797x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3914x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 1