Strana 5 z 6
- ASUS Vento TA-U2: Instalace komponent a teploty
U instalace komponent jsem nenarazil na žádné větší problémy. Konkrétně jsem akorát narazil na menší problém u instalace zdroje, kde jsou montážní závity trochu vychýleny a šroubky jsou našroubovány našikmo. Pro desku a ostatní komponenty je zde místa dostatek.
Metodika testování – nezvolil jsem nikterak složitou metodiku testování chladících možností, avšak pro subjektivní porovnání účinnosti je tento způsob dostatečný. Procesor zatěžuji v programu ORTHOS Stress Prime, kde zvolím test Small FTT’s a nechám běžet do té doby, než se minimálně 10 minut nezvedne teplota ani o jediný 1°C. K zatížení grafické karty používám známý program FurMark ve verzi 1.6.5, se zapnutým módem Xtreme Burning Mode, který nechávám běžet po dobu 5 minut, což stačí k ustálení teploty grafické karty na nejvyšší hodnotě. U pevného disku dobře poslouží k zatížení benchmark h2benchw.
K měření teploty procesoru používám program Core Temp, který je jeden z nejpřesnějších a teplotu bere přímo z čidla procesoru. U grafické karty je teplota vyobrazena přímo v testu FurMark. Pro teplotní testy je používána následující sestava:
Všechny komponenty jsou chlazeny referenčními chladiči a na defaultních taktech.
V klidovém stavu počítače (hodina po zapnutí) jsou teploty velice nízké (především díky průvanu, který ve skříni vzniká). V zátěži je však situace úplně jiná. Teplota grafické karty se vyhoupla až na závratných 97°C. Na tuto teplotu je sice stavěná, ale rozhodně jí to moc neprospěje (obávám se, že budu muset testovat bez Xtreme Burning Mode, jelikož ne všechny skříně jsou schopny uchladit grafiku na takovou teplotu). U procesoru jsem zaznamenal zvýšení o 21°C, což je celkem solidní, a u disku to jsou pouhé 4°C. Samozřejmě v budoucnu budeme moci tyto teploty porovnat v dalších skříních.
|