Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost MSI v podobě MPG X570 Gaming EDGE Wi-Fi a Radeonu RX 5700 XT v edici Evoke OC. Procesor je nový šesti jádrový Ryzen 5 3600X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost ADATA s modelem XPG Spectrix D60G 16GB (2x8GB) DDR4 3200 MHz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala v rámci testu také společnost Be Quiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil BOX chladič dodávaný k procesoru.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček na střední polohu skrze manuální regulaci na předním panelu skříně.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Management kabeláže je sice trošku těžší, protože mezi bočnicí a plechem je méně místa, ale pokud tomu člověk věnuje o něco déle času, není to problém. Akorát v případě instalace vodního chlazení na strop skříně doporučuju namontovat způsobem, že radiátor je na plechem a ventilátory pod plechem. Pod stropem totiž není moc místa a vyhnete se kontaktu se základní deskou.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 73°C. Bohužel BOX chladič u procesoru Ryzen 5 3600X není moc stavěný na trápení v OCCT a jedná se o takový základ když nená zbytí. Avšak stále dokáže v dobře větrané skříni procesor uchladit na rozumné teploty se stále přijatelným hlukem. Samozřejmě kvalit BOX chladiče Wraith Prism RGB (přibalený u procesorů Ryzen 7/9) nedosahuje, protože nemá žádní heatpipe trubičky. Efektivita vnitřního airflow je opravdu výborná, přece jenom se o něj starají pouhé dva 140 mm ventilátory. Skříň je schopná pojmout stále další 4 ventilátory.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 69°C, přece jenom nejedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje celkem malým chlazením jenom s dvěma ventilátory. I přesto byla grafická karta příjemně tichá, jednalo se totiž o opravenou revizi této edice vybavené teplotními padly pod plechem na horní straně karty, což pomáhá v ochlazování součástek na kartě. V idle pak teplota spadla na hranici 36°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
Sestava byla díky vestavěnému odhlučnění a celkové konstrukci i v maximální zátěži krásně tichá, takže bych ji rozhodně doporučil lidem, co jsou na tichý chod herního PC velmi vysazení. Toto je prostě Be quiet! jaký známe. Však výrobce se řídí heslem, ticho nadevše.
|