Strana 5 z 6
- Chlazení a vodní chlazení
Z hlediska možností chlazení má deska svá omezení, danými svými rozměry. Začněme u možnosti chlazení CPU klasickým ventilátorem.
Pro demonstraci jsem použil NOCTUA NH-D14, tedy jeden z nejmohutnějších chladičů na trhu. Jak vidíte s jeho osazením ani výškově není žádný problém, bočnice jde bez problémů zavřít a nikde nic nekoliduje.
Jak je to ale s možnostmi osazení vodního chlazení?
Do skříně jsem namontoval desku ASUS Crosshair V Formula Z na socketu AM3+ a osadil ji extremním procesorem od AMD FX9590 s 220W TDP a nainstaloval na desku i procesor vodní chlazení firmy Alphacool, kterému se budu brzy věnovat v samostatném článku. Takže dám skříni co zabrat a otestovat její schopnosti.
Volba umístění radiátoru padla na strop skříně a použil jsem celo-měděný 240mm radiátor o tloušťce 45mm od firmy Alphacool , což jak jsem později zjistil je opravdové maximum, co se na strop vejde, s tím že větráky je nutno přidělat z druhé strany stropu pod plastový kryt, protože by již vadily základní desce a nešly by zapojit všechny kabely od zdroje.
Základní deska osazena bloky od AlphaCoolu a EK + fytinky a hadice. Deska tedy připravená na osazení do skříně. Celo-měděný 240mm radiátor od firmy AlphaCool, umístěný na stropu skříně.
Deska osazena ve skříni + testovací napuštění okruhu vodního chlazení. Expansní nádoba na kapalinu v 5.25“ pozici.
Co se týče osazených ventilátorů Pure Wings 2, dospěl jsem po testování k tomu, že přední dva jsem nastavil na 12V protože kvůli velmi malé přední perforací mají celkem dost velkou práci protlačit nějaký vzduch dovnitř skříně. Naštěstí jsou ale velmi tiché, takže na hluk počítače to žádný negativní vliv nemělo. To se ale nedá říci o zadním 120mm ventilátoru který na 12V rozhodně tichý není a nepříjemný zvuk vydává hlavně ložisko. Tento ventilátor tedy doporučuju provozovat na 5-7V, kde není s hlučností žádný problém.
Další dva 120mm ventilátory jsem připevnil na radiátor přibalené u setu vodního chlazení od AlphaCoolu. Ventilátory jsou to velmi tiché, celkem mě překvapily. Ty jsem nakonec napojil na 7V.
A jak si tedy skříň ve spojení s vodním chlazením poradila s 220W bestii od AMD?. Velmi dobře dokonce i velmi tiše. V klidu se teploty pohybovaly na úrovni 30-32°C v zátěži v OCCT pak pod 65°C. Bylo znát, že pro takto malý radiátor je chlazení takto žravého procesoru + velmi horké napájecí kaskády na základní desce opravdu výzvou. Dokonce chlazení ustálo i nějaké to přetaktování na 5100Mhz při voltáži 1.46V. Pro další hrátky bych pak už doporučil přidat do okruhu další radiátor a to na předek skříně po odstranění plechu, na kterém drží koše na disky, protože s ním se tam bohužel 240mm radiátor nevejde, což by se tedy dalo napravit lepším konstrukčním řešením skříně v této oblasti.
|