– tichá modulární a dobře udělaná CASE za dobrou cenu
Skříně německé společnosti be quiet! si získávají na oblibě. A je k tomu velmi dobrý důvod. Za velmi solidní mainstreamovou střední třídy nabízí velmi dobré provedení, se zaměřením na odhlučnění skříně a tichý provoz. Díky tomu tak patří ke špičce, zejména pokud se bavíme o střední cenové hladině a be quiet je příjemným překvapením posledních 2 let na trhu. Proto jsem se velmi těšil, až dorazí horká novinka v podobě modelu Silent Base 801 v černo-oranžové kombinaci, včetně verze s tvrzeným sklem, co by bočnicí.
Cena tohoto „window“ modelu se nyní pohybuje kolem 3699,- s DPH s tím, že existuje i verze s plnou neprůhlednou bočnicí, která se prodává za 3399,- s DPH. To je velmi zajímavá cena vzhledem k tomu, jak dobře skříň vypadá, a především a z čeho a jak dobře je vyrobená, a co nabízí. Máme zde třeba v ceně rovnou tři kvalitní ventilátory výrobce, které samy o sobě stojí celkem balík a samozřejmě je ve skříni přítomná i poměrně tlustá odhlučňovací hmota, která dokáže utlumit řadu zvuků. Také je přítomna zajímavá manuální regulace ventilátorů, a dobré možnosti ohledně stavby custom stavěného vodního okruhu.
Be quiet je přesto poměrně nováčkem na poli počítačových skříní, ale učí se rychle a své modely neustále vylepšuje a právě 801 dnes testovaná je evolucí a vylepšením vlastně první generace skříní tohoto výrobce. A co nabízí?
kvalitní materiály a 4mm tvrzené skla
Manuální regulace ventilátoru na předním panelu skříně
Tři před instalované 140 mm ventilátory Pure Wings 2
Extra tlusté izolační rohože o šířce 10 mm pro potlačení hluku
Podpora až pro 420 mm radiátory vodního chlazení
Kompletně kovové tělo skříně
Modulární design, vyjmutelný a otočitelný vnitřek na pravou stranu
Skříň Silent Base 801 je tedy rozměrově skříň spadající do kategorie větších moditowerů a je v ní opravdu hodně místa i pro větší grafické karty, nebo hodně vysoké chladiče na CPU. Dokonce není problém ani v instalaci opravdu velkých základních desek formátu E-ATX (i když vhodná je hlavně pro ATX). Ve skříni je místo na 449 mm dlouhé grafické karty s tím, že není problém ani se třemi kartami v SLI nebo Crossfire. Ovšem pozor, pokud osadíte skříň klecemi pro pevné disky, pak se maximální délka grafické karty zkrátí na 287 mm. Ohledně ventilátorů je skříň v základu vybavena třemi základními 140 mm ventilátory Pure Wings 2 s ultra tichým chodem, jak jsme u tohoto výrobce již zvyklí. Výrobce garantuje životnost ventilátorů na 80 000 hodin nonstop provozu. Ventilátory mají totiž jenom 1000 otáček v maximálním režimu a díky tomu mají hlučnost pouze 18.8dB(A).
Na předním panelu se nachází manuální regulace s možností připojení i na desku, která si pak řízení otáček převezme a mezi těmito dvěma režimy lze kdykoliv přepínat, což je geniální řešení, které vidím snad úplně poprvé. K této regulaci lze připojit až tři další ventilátory, které by si pak případný majitel dokoupil někdy v budoucnu. Pokud se podíváme na rozložení ventilátorů ve skříni, tak první dva jsou na přední straně a starají se o přísun vzduchu. Třetí je na zadní straně hned pod stropem a jeho úkolem je ze skříně odvádět teplý vzduch. Pokud jde o maximální výšku chladiče na procesor, zde nám skříň dovolí nainstalovat až 185 mm vysoký chladič. Osadit lze celkem až 8 ventilátorů, což je víc než dostatečné a není tedy problém vytvořit ve skříni opravdu masivní průvan.