Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Gigabyte v podobě X470 Gaming 7 Wi-Fi (oficiálně deska pojme i E-ATX desky, ale ideální je menší formát ATX, kvůli průchodu kabeláže apod.). Grafická karta pak Radeon RX 580 8GB Plus v edici GamingX od MSI. Procesor je Ryzen 7 2700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost ADATA v podobě kapalinou chlazeného modelu D80 2x8GB DDR4 3200 MHz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala v rámci testu také společnost Be QUiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil BOX chladič dodávaný k procesoru.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru střední stupeň skrze manuální řízení na předním panelu.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Management kabeláže je sice trošku těžší, protože mezi bočnicí a plechem je méně místa, ale pokud tomu člověk věnuje o něco déle času, není to problém. Akorát v případě instalace vodního chlazení na strop skříně doporučuju namontovat způsobem, že radiátor je na plechem a ventilátory pod plechem. Pod stropem totiž není moc místa a vyhnete se kontaktu se základní deskou.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil bylo 56°C. Efektivita vnitřního airflow je opravdu výborná, přece jenom dva 140 mm ventilátory foukají přímo na grafickou kartu s procesorem a nic jim nebrání v cestě. Teply vzduch od komponent pak stoupá směrem vzhůru a uniká skrze 6 malých otvorů na stropu skříně a samozřejmě pomáhá i zadní odvětrávací ventilátor.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 56°C a grafická karta byla stále hodně tichá. Přední tři ventilátory opravdu zásobují grafickou kartu velkým přísunem studeného vzduchu a ta je pak díky tomu velmi studená. V idle pak teplota spadla na hranici 33°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Sestava byla i v maximální zátěži krásně tichá, takže bych ji takto s klidem doporučil i lidem, co jsou na tichý chod herního PC velmi vysazení.
Měření jsem prováděl s ventilátory nastavenými na střední režim skrze manuální regulaci na předním panelu. Co velmi chválím, je že i při maximálním režimu jsou ventilátory krásně tiché díky pouhým 1000 ot/min.
Toto je prostě Be Quiet! jaký známe. Však výrobce se řídí heslem, ticho nadevše.
|