Strana 3 z 4
Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme.
První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává 80PLUS GOLD certifikaci a to pro 100-240V. A jaká je tedy realita Chieftec Polaris PPS-750FC?
Podle našich měření splňuje 80PLUS GOLD certifikaci. V nižších a vyšších zatížení s přehledem, v té střední zátěži, kdy by měla být nejlepší, je ale opravdu jen se zaokrouhlením na 92% a tedy splňuje ji těsně se započítáním možné odchylky.
Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vedou zdroje při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít mezi 30 – 65W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 75W v případě našeho 750W modelu. Účinnost je velice dobrá na „jen GOLD“ zdroje. Těch 88% je vynikající.
Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W. PLATINUM tak snižuje teplotní ztráty, účet za elektřinu i nutnost chlazení. Ale samozřejmě tato konstrukce je také dražší než GOLD apod.
S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.
Kolísání napětí je Chieftec Polaris PPS-750FC naprosto s přehledem v toleranci. Ani vzdáleně se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%.
V případě testovaného zdroje je kolísání do 1,5%. Což je dobré. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje to zjevně není velký problém. Větvě drží i v maximální zátěži, co mají. Nedochází k žádným velkým zvlněním ani výkyvům a napětí se drží stabilně. Zdroj samozřejmě nepíská, ani se výrazně nehřeje. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování.
Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Chieftec Polaris PPS-750FC má klasický 120mm ventilátor, který se sám reguluje. Není zde žádný pasivní režim, jako u některých jiných modelů, ventilátor se tedy točí pořád.
K výraznějšímu roztočení ventilátoru dojde až při pravdu vysoké zátěži někde kolem 80% zátěže. Ale ani pak není zdroj příliš hlučný, protože ventilátor zdaleka nejde na svých 2000ot, kterých je použitý model schopen. Teploty a vše jsou v normě.
Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.
Nicméně rezervy samozřejmě mají. 750W verze Chieftec Polaris PPS-750FC špičkově zvládne více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl 1053W (při bezmála 89A na 12V!), než se zdroj bez poškození sám vypnul. Rezervy jsou evidentně dostatečně, zejména na tuhle cenovou třídu. Funguje dobře a bezpečně! Má také všechny předepsané ochrany. Zdroj plní i novou přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere pod 0,1W.
Pojďme k hodnocení.
|