Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Obě skříně sdílí podobný konstrukční základ a mají podobné možnosti. Liší se samozřejmě několika prvky. Obě jsme tedy v praxi osadili komponenty a prozkoumali jejich maximální možnosti, limity a omezení.
110R i 275R podporují maximálně osazení ATX formátu základní desky. Můžete sem osadit menší mATX i mini-ITX, ale větší E-ATX sem nedáte.
Obě desky mají totiž hned za standardní šířkou ATX zvýšený přechod, který zabraňuje tomu, sem dát E-ATX formát. Deska by se zde přímo dotýkala skříně, což by opravdu nebylo dobré.
Na větší, než ATX desku, tedy v těchto modelech zapomeňte. Ale ATX je dobrý formát a průtahy kolem jsou na něj krásně připraveny.
Obě skříně pojmou i dnešní nejdelší karty s délkou přes 30cm. 275R je na tom z hlediska prostoru lépe, protože i při osazení tak dlouhé grafiky je zde stále spousta místa pro osazení výměníku vodního chlazení i ventilátorů na přední stěnu.
U 110R, která je kratší, zde tolik prostoru není. Karta se sem sice vejde, ale před ní už dáte jen maximálně ten ventilátor. S výměníkem před tím už nepočítejte. Samozřejmě pokud pořídíte kratší grafiku, pořád se sem výměník vejde.
U 275R je možnost i vertikálního osazení grafiky, ale na to radši zapomeňte, pokud nemáte vodní okruh s grafikou osazeným fullcover blokem. Normálně ventilátory chlazenou grafiku vertikálně neosazujte, udusili byste ji. 110R možnost vertikálního osazení grafiky naštěstí nemá vůbec.
Pokud jde o disky, tak 275R má koš pro 2x 3,5“ HDD a 4 pozice pro 2,5“ SSD. Dvě SSD lze dát na brackety za deskou a 2 SSD se dají namontovat přímo na kostru skříně nad košem na disky.
110R má posuvný koš na 2x 3,5“ HDD, ale už jen ty dvě pozice pro SSD na brackety za deskou. Nad košem na HDD už prostor není, protože skříň je kratší než 275R. Má ale zato pozici pro 1x 5,25“ mechaniku nahoře.
U obou skříní je stejné osazení zdrojů. Počítá hlavně s osazením ventilátorem dolů, ale technicky vzadu lze osadit zdroj i obráceně, v tunelu jsou udělané průduchy.
Z hlediska délky, u 275R je to méně restriktivní, u 110R je to horší, je kratší, ale klasický 160mm dlouhý zdroj sem klidně dáte. Samozřejmě modulární kabeláž je doporučená.
Obecně totiž hlavně ve 110R je dost málo místa na kabely vzadu za bočnicí, takže čím méně kabeláže, tím lépe. Ale se vším, co je třeba, se sem vejdete. Vyhněte se ale vyloženě dlouhým zdrojům, ty se sem nehodí.
Pokud vám je o co nejlepší chlazení, je 275R verze jasně lepší. Je prostornější, má nerestriktivní přední panel v základu je osazena i předními ventilátory a dopředu se vejdou i výměníky bez kolize s delší grafickou kartou.
Do obou skříní se vejdou maximálně 165mm vysoké klasické CPU chladiče, některé obří modely jako NOCTUA NH-D15, sem půjde možná jen bez předního ventilátoru, mohl by kolidovat s výškou pamětí. Nicméně drtivá většina běžných menších CPU chladičů se sem vejde naprosto bez potíží.
275R pojme i 360mm přední výměník a 240mm se dá osadit nahoru. 110R pojme maximálně 280m dopředu a 140mm nahoru. U 275R si dejte pozor na stropě, není zde moc místa mohlo by dojít ke kolizi s osazenými vyšším RAM apod. U 110R je více místa, díky vyššímu prostoru.
Do obou skříní se dají dát na přední pozici 3x 120mm nebo 2x 140mm ventilátory. U 275R lze dát 2x 120/140mm na strop, u 110R jen jeden 120/140mm. Na zadní stranu obě skříně pojmou jen 1x 120mm a ten tam z výroby je. 275R má ale rovnou osazené i dva 120mm ventilátory, což 110R nemá.
Takže k hodnocení a závěru …
|