Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Gigabyte v podobě X470 Gaming 7 Wi-Fi. Grafická karta pak MSI RX 580 8GB GamingX Plus s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je Ryzen 7 2700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost Patriot v podobě modelu Viper 2x8GB DDR4 3600Mhz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala v rámci testu také společnost Be Quiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil přibalený chladič Wraith Prism od společnosti AMD. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na automatiku.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Management kabeláže je opravdu dobře vyřešen a neměl jsem s ním žádný problém, protože mezi bočnicí a plechem je dostatek místa. Velmi příjemný bonus je u skříně přítomnost gumových výplní v místech kudy kabely procházejí k základní desce. Jako celek to pak působí mnohem vytříbenějším dojmem. Co ovšem musím trošku zkritizovat je mezera mezi sklem a plechem skříně. Je zde totiž zhruba 1mm mezera a prach tak můře skrze tuto mezeru vnikat do skříně a přítomnost prachových filtrů tím tak trošku ztrácí na významu. Ovšem není problém si to podomácku vyřešit nalepením nějakého těsnění, které koupíte za pár korun. Ovšem velká škoda, že na toto Corsair nemyslel už při výrobě.
Jinak je ve skříni dostatek místa, oficiálně výrobce doporučuje maximálně ATX desky. Je zde dostatek místa i na nejdelší grafické karty na trhu a také na velké klasické chladiče na CPU. Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 59°C. Efektivita vnitřního airflow je opravdu dostatečná. Z hlediska chlazení poskytuje case dostatečný prostor pro různé variace výměníků vodního okruhu i ventilátorů.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 58°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 33°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
Sestava byla i v maximální zátěži krásně tichá, takže bych ji takto s klidem doporučil i lidem, co jsou na tichý chod herního PC velmi vysazení. Měření jsem prováděl s ventilátory nastavenými na tichý režim. Při maximálním výkonu by byly teploty ještě lepší ale zase za cenu vyššího hluku celé skříně. Pro lepší airflow doporučuji přední větrák posunout zhruba o 2cm dolů, dodává pak mnohem víc vzduchu pro grafickou kartu.
K závěru …
|