Strana 4 z 5
- CASE v praxi a montáž komponent
Každou skříň samozřejmě pečlivě zkoumáme z hlediska praktičnosti a možností montáže a také z hlediska funkčnosti. Jak je na tom dnes testovaná Corsair Carbide SPEC Omega?
Corsair uvádí, že tato skříň je určena pro maximálně ATX desky a samozřejmě menší formáty. Takže jsme tam ATX desku normálně namontovali. Jak vidíte, je kolem ní stále hodně místa.
Dokonce tolik, že jsem do skříně zkusit osadit i základní desku formátu E-ATX. A překvapivě, i když se tím výrobce nechlubí, deska se tam bez nejmenších potíží vejde, a stále ještě nezasahuje do průtahů kabelů.
Osobně tak nevím, proč Corsair montáž základních desek E-ATX formátu do této skříně neinzeruje, protože většina skříní v této cenové hladině tento prostor nenabízí.
Vzhledem k absenci předních košů pro disky, není prostor pro grafickou kartu omezený. Vejde se sem každá. Corsair oficiálně uvádí maximální délku karty 370mm, což žádná běžná grafika nemá.
I delší 31cm grafika se sem vejde a to i pokud bude v přední pozici osazený výměník vodního chlazení s ventilátory po obou stranách.
Počet pozic pro pevné disky je jasně omezený. Je zde dobře navržený šuplík pro bezšroubkovou montáž dvou 3,5“ disků. Košík lze posouvat tak, aby nevadil delšímu zdroji, či AiO chlazení vpředu.
Co mě zaujalo je bezšroubkové řešení i tří 2,5“ pozic pro SSD disky, velmi jednoduše se používá.
Pokud jde o zdroj, Corsair jej v této skříni neschovává. Zdroj se osazuje „postaru“ z přední strany a nezakrývá jej žádný tunel.
Instalace zdroje s kabely je trochu složitější, pokud ponecháte koš v základní pozici. Jinak se sem ale dokáže vejít až 200mm dlouhý zdroj. Koš pro disky ale raději posuňte.
Co mě trochu zklamalo, je zadní část skříně, kdy prostor pro kabely a jejich uklizení je velmi omezený a v podstatě není nijak řešený. Výrobce tak trochu spoléhá na to, že těch kabelů mít zase tolik nebudete.
Jedním z hlavních úkolů skříně je chlazení komponent. V tomto ohledu má nabízí Corsair Carbide SPEC Omega řešení trochu méně efektivní. Zejména přední panel má nasávání pouze v dolní části, což není moc ideální. Pod přední panel se nicméně vejdou až 3x 120mm nebo 2x 140mm ventilátory. Lze je tak namontovat „zvnějšku“ konstrukce.
Až za ně lze namontovat 360mm nebo i 280mm výměník. Za něj lze osadit ještě další ventilátory tak, že nebudou s ničím ve skříni kolidovat, což je výborné vzhledem k ceně skříně.
Pozice na stropě je vyosena tak, aby chlazení desky pokud možno nezasahovalo do prostoru pro ventilátory či výměníky. I tak je zde prostoru celkem málo a s každou deskou to nemusí fungovat. Výměník i ventilátory lze osadit jen dovnitř konstrukce, a to až 280mm (2x140mm). Mezi konstrukci a samotný horní panel se ale ventilátory, či samotný výměník nevejdou. Zadní pozice je pak pro 120mm ventilátor/výměník s výškovým přizpůsobením.
Další pozice pro ventilátory či AiO ve skříni nejsou. V případě osazení klasického vzduchového chladiče na procesor, je zde výškové omezení 170mm výšky, do čehož se vejde většina chladičů.
A jak tedy hodnotíme skříň v praxi?
|