Strana 4 z 5
- Case v praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Asus v podobě X570 Crosshair VIII Hero. Grafická karta pak RTX 2080 STRIX stejného výrobce. Procesor je Ryzen 7 3700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost Adata v podobě modelu XPG Spectrix D80 2x8GB DDR4 3200Mhz s RGB LED podsvícením, stejně tak NVMe SSD disk s modelem Spectrix S40G o kapacitě 512GB. Zdroj i vodní chlazení dodala v rámci testu společnost SilentiumPC.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na automatiku.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Management kabeláže je sice trošku těžší, protože mezi bočnicí a plechem je méně místa, ale pokud tomu člověk věnuje o něco déle času, není to problém. Akorát v případě instalace vodního chlazení na strop skříně doporučuju namontovat způsobem, že radiátor je na plechem a ventilátory pod plechem. Pod stropem totiž není moc místa a vyhnete se kontaktu se základní deskou.
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 59°C. Efektivita vnitřního airflow je opravdu výborná, přece jenom tři ventilátory dovnitř a dva ven působí velmi dobrý průvan. Pro ještě lepší odvětrávání je zde stále ještě jedna pozice ve stropě volná.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 63°C a grafická karta byla stále hodně tichá. Přední tři ventilátory opravdu zásobují grafickou kartu velkým přísunem studeného vzduchu a ta je pak díky tomu velmi studená. V idle pak teplota spadla na hranici 35°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Sestava byla i v maximální zátěži krásně tichá, takže bych ji takto s klidem doporučil i lidem, co jsou na tichý chod herního PC velmi vysazení. Měření jsem prováděl s ventilátory nastavenými v Biosu na „silent“ (tichý) režim. Při maximálním výkonu by byly teploty ještě lepší ale zas za cenu vyššího hluku celé skříně.
Takže k závěru …
|