Strana 4 z 4
- Thermaltake BigTyphoon VX
Firmu Thermaltake asi netřeba blíže představovat. Thermaltake se zabývá výrobou chladičů i jiných komponent už od roku 1999. V tomto testu bude firmu Thermaltake reprezentovat chladič Thermaltake BigTyphoon VX.
Na rozdíl od Freezeru 7 PRO a Katany 2, které jako ostatní chladiče typu tower (věž) vyfukují teplý vzduch na zadní stranu skříně směrem ven ze skříně, tak Typhoon ofukuje základní desku a měl by tak ochlazovat tedy i na ní umístěné součástky - toto řešení není podle mého názoru úplně nejšťastnější, protože jednak již ohřátý vzduch okolní součástky tolika neochladí a navíc neodvádí většinu teplého vzduchu ze skříně. Hlavně ale vzniká v okolí chladiče vír vzduchu. Uvidíme, jak si bude vést v praxi už jen proto, že je mnohem masivnější než ostatní chladiče v testu a je také dražší - cena se pohybuje okolo 1100Kč.
Základem konstrukce jsou heatpipe, které jsou z mědi a vedou jak jinak než od měděného základu vzhůru k hliníkovým žebrům. Pokud se vám tento chladič zdá povědomý, tak máte pravdu. Nedávno jsme u nás testovali výrobek firmy Pentagram, který se BigTyphoonu nápadně podobá ;). Kdo od koho opisoval je víceméně jasné.
Samotná pasivní část má rozměry 122x122x103mm, je to skutečně mohutný chladič. Rozměr ventilátoru je přirozeně 120x120x25mm při spotřebě 3W dává průtok vzduchu 86,5CFM. Otáčky se pohybují v rozmezí 1300-2000RPM při hlučnosti 16-24dBA. Hmotnost chladiče činí 822g.
Úprava styčné plochy není příliš zdařilá, k tomu se ovšem dostaneme až v další části recenze. Specialitou tohoto chladiče je regulátor otáček umístění na chladiči. Vzhledem k tomu, že spousta lidí má počítačovou skříň zavřenu, není to zase tak šťastné řešení.
V balení nalezneme samotný chladič, upínací sponu pro sockety 939,754, AM2 a 775 a teplovodivou pasta v tubě. Teplovodivá pasta je identická s tou u Katany. S rozměrem základny si u tohoto chladiče nemusíme dělat hlavu. To největší je až vysoko nad ní a to nebude nějak vadit například rozměrnějšímu chlazení na základní desce.
Ostatně to uvidíme až v kapitole instalace, na kterou se spolu s výsledky měření a hodnocením podíváme zítra.
To be continued ;)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|