- prostorná a cenově dostupná mini-ITX case v praktickém testu
Cenově dostupná, ale rozumně řešená mini-ITX skříň Core 500 je zajímavým přírůstkem na trh.
Dnes budeme pokračovat v testech počítačových skříní a opět se podíváme na stále populárnější mini-ITX řešení, která je ale o něco prostornější a dá se do něj naskládat i výkonnější PC. Poměrně nedávno jsme od Fractal Design testovali jejich novinku v podobě "desktopové" mini-ITX skříně NODE 202 s zajímavou koncepcí. Case jsme podrobně otestovali zde:
Mnohem dříve, už před mnoha mnoha měsíci, jsme otestovali jednu z prvních mini-ITX tohoto poměrně mladého, ale úspěšného výrobce nejen PC skříní. Model Node 304:
Právě ten posloužil jako vývojový základ pro rozměrově téměř identické, ale koncepčně uvnitř odlišné řešení skříně. Seznamte se:
Fractal Design CORE 500
Ačkoliv patří do série CORE, tedy řekněme nejzákladnější modely v nabídce, podobnost s Node 304 nezapře a díky tomu, že Fractal měl možnost sesbírat zkušenosti a návrhy k Node 304, tak na rovinu říkám, že Core 500 je mnohem lépe řešená.
Co se nezměnilo, tak stejně jako Node 304 se Core 500 nesnaží být za každou cenu co nejmenší. Snaží se nabídnout dostatečně kompaktní rozměry, ale s možností osazení a chlazení i velmi výkonné grafické karty, dostatek disků a také výkonného chlazení, včetně toho AiO kapalinového. Celá tahle skříň má tak objem 19,5 litru, což samozřejmě zdaleka není v kategorii Mini-ITX skříní rekord, ale je to pořád hodně malé a nemusíte při výběru komponent dělat až takové kompromisy.
Pochopitelně základem zůstává maximálně Mini-ITX základní deska, což nás ale dnes nelimituje pro stavbu i velmi výkonného, high endového PC. Dnes si také jednu pěknou v této skříni ukážeme. Fractal ale nechal dost prostoru pro chlazení a dokonce skříň umožňuje i montáž AiO vodního řešení. Stejně tak se do této malé skříně vejde dostatek HDD a SSD disků no a na rozdíl od Node 304, tak jinak stejně velká skříň počítá i s 5,25" mechanikou.
Parametrově i designově pěkná kompaktní skříň je navíc dostupná za velmi zajímavou cenu a to 1700 korun vč. DPH, což je znatelně méně, než co stojí velmi podobná Node 304 i nedávno představená Node 202, které se pohybují kolem ceny 2400 korun.