Strana 4 z 5
- CASE v praxi - osazení komponent
Fractal CORE 500 není mini-ITX case, zaměřenou na co nejmenší rozměry. Je to skříň zaměřená na kompaktní rozměry, ovšem stále poskytující prostor pro výkonné komponenty a jejich chlazení. Core 500 má docela dobře přístupný vnitřek, stačí odšroubovat tu horní konstrukci držení chladičů a koše pro disk a mechaniku a dostáváte se kompletně k přístupnému vnitřku:
Takže osazování komponent do této mini-ITX skříně není horor a lámání prstů a stejně tak je tu prostor i pro úklid kabeláže a manipulaci s ní, což je asi to nejhorší u většiny takto malých skříní. Takže pojďme osazovat ...
Pochopitelně je to mini-ITX skříň, tak mini-ITX deska je maximum, co se do ní vejde. Shodou okolností máme v redakci nový ASUS IMPACT Z170, tedy asi nejlepší mini-ITX desku na trhu pro výkonný PC a ta se na připravenou pozici vejde jako ulitá.
S osazením základní desky tedy není žádný problém a je dost prostoru kolem. Chlazení CPU lze řešit jak AiO chlazením, tak až 170mm vysokým chlazením, takže tady není omezením výška, jako spíše to, co vám dovolí osadit uspořádání vámi zvolené Mini-ITX desky, protože jak víte, ne na každou se vejdou všechny klasické chladiče.
Skříň sama o sobě podporuje i ty největší grafické karty. Výrobce udává až 310mm, takže třeba i duální Radeon R9 295X2 se tam vejde, ale to se vešel i do Node 304, kam se ale jeho 120mm výměník vodního chlazení dal jen komplikovaně osadit na zadní stranu. To v Core 500 jej lze osadit na horní konstrukci.
V našem případě jsme do skříně na ukázku osadili grafickou kartu ASUS STRIX Radeon R9 FURY, která má bezmála 30cm na délku a masivní chladič k tomu.
A jak vidíte, vešla se bez nejmenších problémů. Nicméně má to přeci jen háček. Možnosti osazení grafiky totiž vlastně určuje osazený zdroj v této skříni. Jeho pozice je vpředu vlastně hned za grafikou. No a logicky, čím delší zdroj s potřebnou kabeláží, tím méně prostoru pro grafiku ...
Právě proto tedy grafickou kartu a zdroj píšeme dohromady u této skříně. Naše skoro 30cm ASUS STRIX R9 FURY se do skříně vešla jen proto, že jsme zároveň použili kompaktní (navíc modulární) zdroj Silentiumpc 650W enduro FM1. Tenhle výkonný 80Plus GOLD zdroj má totiž na délku jen 140mm! A k tomu má modulární kabeláž, takže i s ní po jejím připojení je pak tak akorát místo i na tu dlouhou grafiku. Je ovšem jasné, že pokud bychom použili klasicky dlouhý zdroj se 160mm, osazení grafiky by se vzhledem ke kabeláži dost zkomplikovalo. A to jsou i delší zdroje, které se sem vejdou (až 170mm), ale pak už se sem nevejde grafika, takže pak je maximum 170mm dlouhá karta.
Doporučujeme tedy volit právě co nejkratší zdroj (zvlášť když na trhu jsou), a ideálně modulární, protože tu všechnu kabeláž musíte někam uklidit. Samozřejmě ideální by bylo do této skříně osazení krátkého zdroje a krátké karty třeba 15cm Radeon R9 NANO. V našem případě se tam sice i dlouhá karta vejde s tím krátkým modulárním zdrojem, ale už se tam dost dobře nevejde ten koš pro 3,5" disk a 5,25" mechaniku nad to, právě kvůli kabelům.
Nicméně jsme rádi, že Fractal přišel s koncepcí umožňující osazení 5,25" mechaniky a to takto modulární. Přeci jen se dá do této skříně poskládat i výkonné PC umožňující využití i té mechaniky. No a v případě že mechaniku přeci jen nechcete, tak se dá ten koš snadno vyjmout a nepřekáží tam, právě třeba té kabeláži.
Ten vyjímatelný koš kromě 5,25" pozice obsahuje i jednu 3,5" pozici. Abyste ale při jeho vyjmutí měli 3,5" disk kam dát, Fractal pro něj našel místo ještě jinde.
Novinkou je tak další boční konstrukce speciálně pro disky. Ze strany směrem do skříně je určena pro osazení dvou 3,5" disků, kdy se na gumové výstelky disk jednoduše přišroubuje.
Ze strany směrem ven ze skříně jsou pak dvě pozice pro 2,5" disky/SSD.
No a jak už bylo řečeno, je tu ještě šikovně umístěná přední 2,5" pozice pro SSD, která je vlastně jen za tím bezšroubkovým předním krytem skříně a je tak snadno přístupná i bez otevírání vlastní skříně.
Z hlediska disků má tak tahle malá Core 500 skříň výborné uspořádání i možnosti.
Ve starší NODE 304 byly možnosti chlazení omezené. Kritizovali jsme absenci horních výdechů a nepřipravenost case pro osazení vodního chlazení, i když se dal nakonec 120mm výměník na zadní stranu dát a tak se nám tam v roce 2012 podařilo dát duální Radeon HD 7990 a vodní AiO chladič na CPU Core i7-4770K.
Nová CORE 500 má ale chlazení řešeno mnohem lépe. Ta horní vnitřní konstrukce je držákem pro dva 120/140 ventilátory případně je tam i místo pro minimálně 1x 120/140mm výměník. A tak se nám tam třeba krásně vešlo 140mm AiO chlazení NZXT KRAKEN X41 pro procesor.
Opět to ale záleží na tom, jestli tam chcete mít ten koš pro disk a mechaniku. S ním je o dost těžší takové chlazení do skříně dostat a uklidit tam hadice a kabeláž od zdroje. Když jej vyjmete, tak se do téhle skříně vejdou i 280mm velké radiátory. Na zadní stranu se dá dát 120mm, ale přijdete o jednu pozici pro HDD. Každopádně koncepce a možnosti chlazení v Core 500 se nám líbí více než v NODE 304 a umožňují osazení opravdu výkonného chlazení a skutečně to chladit, i když nadále zůstává slabinou této skříně to, že zde není vlastně žádný ventilátor aktivně přivádějící vzduch do skříně v předu, což přeci jen zvyšuje teploty HW v této malé skříni.
Všechny hlavní pozice nádechů/výdechů chlazení jsou opatřeny filtry, nově i s magnetickým uchycením, takže je lze snadno čistit. Celkově senám vnitřní uspořádání líbí, i když má svá omezení, lze do něj pohodlně osadit i velmi výkonný PC.
|