Strana 3 z 4
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Gigabyte v podobě X470 Gaming 7 WiFi. Grafická karta pak ASUS R9 380X 4GB řady Strix s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je Ryzen 7 2700X. Paměti poskytla společnost ADATA v podobě 2x8GB DDR4 3000MHz s RGB LED podsvícením. Transcend pak poslal svůj M.2 SSD disk s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. U zdroje jsem vsadil na zdroj BeQuiet s platinovou certifikací a odpojitelnou kabeláží.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na radiátoru na automatiku. Také je nutné BOX chladič zapojit do RGB LED konektoru, aby fungovaly správně ledky v něm integrované. Také musím hodně pochválit management kabeláže. Mezi vnitřním plechem, na který přiděláváte kabely pomocí integrovaných suchých zipů a vnější bočnicí je opravdu hodně místa. Velmi dobře jsou také vyřešeny otvory, kudy provlíkáte kabely od zdroje nebo pevných disků k základní desce. Instalace komponent do této skříně je proste radost.
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 65°C. Pokud vezmu v potaz, že jsem chladil BOX Wraith chladičem, který dostanete v ceně 2700X procesoru RYZEN, jsou výsledné teploty naprosto luxusní. Také to krásně ukazuje výkon airflow skříně a její potenciál se stále tichým chodem pouze tří základních ventilátorů a zdroje. V klidu pak procesor měl 31°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 23°C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 58°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 31°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
Takže k hodnocením …
|