Strana 4 z 5
Pochopitelně jsme do skříně zkusili osadit nějaké ty komponenty, abychom zjistili, jaká omezení tento model klade. Jde pochopitelně hlavně o omezení, co do možností velikosti (výšky) CPU chladičů, délky grafik a tak dále. Začněme tedy u základních desek.
DEFINE S je skříň určena pro maximálně ATX velikost desek. Takže pochopitelně menší mATX či mini-ITX tam osadíte, ale větší E-ATX desky už ne.
Jak vidíte v našem případě, použili jsme ATX verzi základní desky ASUS X99 DELUXE a je tam akorát. Větší deska se tam prostě nevejde, protože je tam přechod, který je nutný kvůli prostoru pro 3,5" disky na druhý straně.
Osobně si nemyslím, že nemožnost osadit E-ATX modely je problém. Není. Většina z nás stejně dnes dává přednost ATX a mATX velikostem. E-ATX je vyhrazena opravdu velkým modelům, které stejně patří do bigtowerů. Osazení samotné desky není jinak žádný problém v DEFINE S. Musíte si namontovat tedy patřičné upínky (vše součástí balení).
- Montáž - chlazení CPU (maximální výška chladiče)
DEFINE S je stvořena pro vodní chlazení. Nicméně pokud tam budete chtít osadit klasický vzduchový chladič, je asi dobré vědět možnosti. V našem případě jsme na desku namontovali velký NOCTUA NH-D14, tedy jeden z největších současných klasických CPU chladičů vůbec. A jak vidíte, stále zbylo spousta místa.
Díky příjemné šířce skříně je opravdu dost prostoru i na velmi vysoké CPU chladiče a i na osazení disků a uklizení kabeláže za tím na druhé straně uvnitř. Fractal oficiálně udává maximální výšku CPU chlazení 180mm. Skříň je ale navržena hlavně s možností osazení vodního chlazení typu all-in-one, nebo kompletního setu.
V mnoha skříních podobné velikosti jakou je DEFINE S, jste omezení co do možností osazení grafické karty, kvůli košům pro disky a podobně. V DEFINE S žádné koše pro disky vpředu nejsou. Standardně dlouhá grafika jen o málo přesáhne šířku základní desky, takže vpředu zbude opravdu hodně místa i na expanzní nádobu a třeba radiátor.
Ale i pokud osadíte hodně dlouhou grafiku, v našem případě více než 30cm Radeon R9 295X2 s vodním chlazením, pořád tam to místo na vodní chlazení a všechno bude! Samotný výměník grafiky R9 295X2 je trochu obtíž. Tedy ne ve smyslu, že by ho nebylo kam dát, spíše jak ho tam dát. Dopředu je to nesmysl, na zadní stranu by to bylo fajn, ale tam je 140mm ventilátor a výměník R9 295X2 je 120mm, takže by se to muselo celé přemontovat.
Takže jsem ho dal na strop. Doprostřed a jak vidíte, na obou stranách je místo ještě na 2 další takové, i větší 140mm třeba :). Co se týká omezení délkou grafik, žádné omezení v DEFINE S není, oficiálně pro pořádek Fractal uvádí maximálně 425-450mm prostoru pro GPU.
Podle mě není vůbec špatný nápad tohle vnitřní uspořádání, které sice sníží maximálně počet osaditelných HDD, ale jejich montáž kompletně oddělí od nepoměrně na poškození při neopatrné manipulaci náchylnější hlavní HW. Navíc všechny disky jsou přístupny takto bezpečně jednou stranou skříně.
Ve skříni jsou tedy dvě 2,5" pozice pro SSD a tři 3,5" pozice pro HDD, které mají gumové podložky proti vibracím. Všechny tyto pozice jsou tvořeny vyjímatelnou upínkou, ke které se disk jednoduše přišroubuje, a celé to pak vložíte do skříně a zajistíte rukou šroubem. Perfektní!
Upřímně tohle řešení se mi líbí. Ano, v poměrně velké skříni je sice méně pozic na disky, ale v dnešní době, při existenci 6TB, 8TB a brzy i 10TB HDD už to přeci není problém. Většině z nás tak tři pozice na HDD stačí. Dvě pozice na 2,5" SSD také považuji za zcela dostatečné a pokud by to přeci jen bylo málo, pořád je tu možnost koupit si základní desku s M.2 slotem nebo SSD v formě PCIe karty. A že tyhle pozice pro HDD neleží za ventilátory a nejsou tedy přímo chlazeny proudem vzduchu? Inu, většina z nás dnes používá HDD jen jako úložiště, ne jako výkonové disky, takže mnozí si klidně koupíme i 5400ot modely. Ale ani ty 7200ot modely prostě dnes netopí tak, že by to představovalo v této skříni nějaký problém. Nějaký ten vzduch kolem nich stejně bude proudit, perforování vpředu je. Disky navíc neleží na sobě, jak je tomu v koších pro HDD obvyklé, takže o to se budou ohřívat méně.
- Montáž - Zdroj, možnosti chlazení a ostatní
Osazení zdroje v této skříni není nijak zvláštní. Klasicky dole umístěný zdroj s chladičem směrem dolů, takže se přímo na chlazení ale ani ohřívání vzduchu ve skříni nijak nepodílí. Je zde počítáno i s velmi dlouhými zdroji, pokud by to někdo potřeboval.
Pokud jde o základní osazení chlazení skříně. Ve standardu je case, vybavena dvěma Fractal Design Dynamic GP14 140mm ventilátory. Jeden je na zadní stěně a druhý je na prostřední pozici vpředu. To považujeme za dostatečné řešení. Pochopitelně možnosti variability jsou větší. Přední strana nabízí možnost osazení tří 140mm ventilátorů, stejně jako horní strana. Mnohem důležitější je ale zmínit možnosti skříně ohledně osazení velkých výměníků.
Na zadní stranu se dají osadit i tlusté modely 120/140mm, horní strana zvládne jen tenčí výměníky, ale zato třeba až 420mm dlouhý. Dopředu ale do skříně můžete dát i nejtlustší až 360mm dlouhé modely.
Stejně tak je tam prostor pro expanzní nádobu a čerpadlo s předpřipravenou montáží. Pokud jde o úklid kabeláže, díky šířce skříně a promyšlenému uspořádání lze snadno svázat a vést připravenými cestami, takže žádný nepořádek nehrozí a rozhodně ani nedostatek prostoru.
Takže k závěru ...
|