Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroje v běžném provozu zvládnou, co slibují, a splňovat mají. Také zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U dnes testovaného zdrojů nové série Fractal Design Ion+ Platinum, proběhlo vše v nejlepším pořádku. Dokonce více než v pořádku, zejména stabilita a zvlnění napětí jsou úžasná, ne-li nejlepší, které jsme kdy viděli (s výjimkou -12V). Ostatně nečekali jsme nic jiného od zdrojů s PLATIUM certifikací. Tady prostě kvalitu zpracování nemůžete ošidit. Fractal Design navíc v rámci svého stylu se postaral i o pěkný funkční design a funkční návrh. Soustředil se nejen na vysokou účinnost a velmi kvalitní parametry, ale také velmi nízkou hlučnost.
A nebojíme se označit Fractal Design Ion+ Platinum edice za vynikající. Jde určitě o jedny z nejtišších zdrojů na trhu, čemuž pomáhá i pasivní režim, kdy u některých sestav teoreticky zdroj nemusí zapnout ventilátor ani v zátěži. Jen ten spínač může být obtížněji dostupný, když už je zdroj ve skříní, takže je to spíše na jedno nastavení při montáži. Ale i pokud ventilátor běží, patří mezi ty nejtišší, které u současných zdrojů vůbec najdete. Tomu napomáhá samozřejmě velmi vysoká účinnost minimalizující ztráty. Zdroje také vynikají stabilitou napájení a minimálním zvlněním. Ve všech ohledech jsou excelentní.
Co potěší je také kvalita a zpracování kabeláže, kdy je jasné, že tohle dělal někdo, kdo zná a vyrábí skříně. Je tu řada zdánlivých drobností, které usnadňují život a jsou i bezpečné pro instalaci a připojení všech kabelů do PC. Snad jen je pravdou, že zdroj nemusel mít nutně modulární i ten hlavní 24-pin.
Tohle je přesně to, co v nabídce Fractal Design chybělo! Velmi kvalitní zdroje s vysokou účinností a tichým provozem skvěle doplní nabídku skříní i po stránce designu. Snad jen mohly kromě černých variant být také bílé ;). Není prakticky nic, co bychom zdrojům mohli vytknout. Jsou výborné a plní předpoklady. Pochopitelně vysoká kvalita a účinnost něco stojí. Na poměry jinak poměrně drahých PLATINUM zdrojů ale překvapivě nejsou ceny vůbec špatné. ION+ 590P vychází na 107 EUR, tedy zhruba 2800 korun vč. DPH. Nejvýkonnější Ion+ 860P pak stojí 140 EUR, zhruba 3600 korun vč. DPH.
V obou případech patří vůbec k cenově nejdostupnějším PLATINUM zdrojům na trhu a cena je tedy velmi slušná. Těch několik set korun proti nejkvalitnějším GOLD zdrojům není tak moc, zejména uvážíme-li tu efektivitu, tichý provoz a dlouhou záruku 10ti let. Na takhle prémiové zdroje je ta cena velmi přístupná a nebojím se říci, že mají velmi dobrý poměr cena/výkon vzhledem k velmi vysoké kvalitě. Celkově tedy výborné zdroje ve všech ohledech a skvěle se hodí nejen k Fractal Design skříním a můžeme rozhodně doporučit.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|