Strana 2 z 4
- Fractal Design Ion SFX 500W a 650W – napájecí zdroje
Jako obvykle si dal Fractal Design záležet i na zpracování balení. Zdroje jsou v pěkné krabici, uvnitř najdete vše pečlivě zabalené.
Asi bych si postěžoval, že společnost zbytečně plýtvá igelitem. I když to přeci jen trochu omezila. Samotný zdroj je už naštěstí proti PLATINUM modelům jen v luxusním padnoucím látkovém obale, ale kabeláž je sice také v látkovém pytlíku, ale uvnitř ještě zbytečně v plastovém. Příslušenství by ale v dalším plastovém pytlíku být nemuselo.
Najdeme zde ale šikovné pásky na stažení obojího druhu, šrouby a také nutnou redukci z SFX na ATX, takže zdroj můžeme namontovat do klasické skříně bez potíží.
Zpracování balení, zpracování obou zdrojů se na prvního pohled neliší. Liší se tedy jen množství dodávané kabeláže. To samozřejmě souvisí s tím, že obě verze jsou různě výkonné a výkonnější zdroje toho více utáhnou. Takže 500W má jen 2x 8-pin PCIe konektor a 1x 4xSATA kabel, zatímco 650W má 2x 2x 8-pin PCIe napájení a 2x ten kabel pro SATA.
Zpracování kabelů je špičkové. Všechny hlavní jsou 18 AWG (hlavní 24pin má 18 – 22 AWG), potěší jejich kvalitní opláštění, kabely jsou krásně poddajné a výrobce pamatoval na to, že se musí v určitých místech bezpečně ohýbat, takže nechal je delší a poddajnější tak aby nehrozilo jejich poškození. Hlavní 24-pin je jediný opletený, ostatní kabely jsou pokud možno udělány tak, aby byly ploché a snadno se tak daly uklidit a zarovnat. Celkově je zpracování kabeláže vynikající. Snad jen délka je přizpůsobena pro menší skříně, které typicky SFX formát vyžadují, takže do klasické ATX vám délka stačit nemusí.
Samozřejmě zpracování zdroje nepokulhává. Z vnějšku jsou oba modely úplně stejné. Co do rozměrů mají velmi kompaktních 125 x 125 x 63,5mm. Mají vnější část z kvalitního kovu s černým kvalitním lakováním a minimálními designovými výstřednostmi, ale je podobný designu větších Ion+ modelů a je velmi pěkný.
Neliší se hmotností, oba mají 1,11kg. I 500W verze má stejný počet konektorů, i když tedy nemá pro všechny kabely v balení. Oba zdroje mají kvalitní tenčí ale 120mm ventilátor, což není u SFX formátu zdaleka tak obvyklé a má to značný vliv na hlučnost provozu. Zdroje lze velmi snadno rozebrat, Fractal nijak nebrání ani žádnou záruční „nálepkou“ na šroubku apod.
Zdroje Ion SFX staví na platformě s jednou silnou 12V větví. Ta začíná na 41A u 550W edice a končí na 54A u 650W verze. Zdroje mají solidní účinnost a podle výrobce splňují standard 80PLUS GOLD ve 100 – 240V síti. To znamená, že zdroj má až 92% ve střední zátěži. A zpracování zdroje tomu pochopitelně odpovídá, takže najdeme japonské kondenzátory, kvalitní prvky ochrany vše ve špičkové kvalitě.
Asi jediným kontroverzním prvkem bude tradičně u plně modulárních zdrojů fakt, že i ten hlavní 24-pin kabel a 12V CPU napájení jsou modulární, což nedává moc smysl a není funkčně nejlepším řešením. Ale výrobci to zvládají a funguje to OK. Nejsme „elektro-technický web“ takže podrobné rozborky necháme nadšencům. Rychlým pohledem dovnitř nezjišťujeme žádné nedostatky. OEM partnerem a výrobce platformy pro Fractal Ion SFX zdroje je SEASONIC a konkrétně využívají jeho SFX platformu a prakticky identické zdroje, které již Seasonic sám prodává. Samozřejmě jsou zde nějaké modifikace, ale stejnou výchozí platformu najdeme i u některých dalších zdrojů na trhu.
Jaké jsou tedy zdroje v praxi?
|