Strana 4 z 5
- CASE v praxi – montáž komponent
Jako obvykle skříň testujeme v praxi. Spousta věcí, reálných omezení a komplikací s montáží se projeví právě až při stavbě PC a z manuálu je vždy nevyčtete. Jaká je tedy dnes testovaná skříň?
Meshify C Mini Dark TG je verze určená pro maximálně mATX formát desek. Větší ATX se sem nevejde, kvůli výšce skříně. Alternativně sem můžete osadit i menší mini-ITX formát, což nemusí být špatný nápad vzhledem ke kompaktní velikosti a stále slušných možnostech pojmout hodně věcí.
Do skříně musíte sami namontovat distanční podložky (jsou v příslušenství). mATX deska zapadne na místo a stále má kolem sebe hodně místa, potěší hlavně dole, kdy u mnoha skříní tam výrobci tolik prostoru neponechávají. Průtahy pro kabely jsou dostupné nahoře i na straně v ideální pozici.
Z hlediska grafické karty by se mohlo zdát, že díky absenci předních košů zde není omezení na délku karty. Ale ono zde je. Záleží na tom, jak vyřešíte chlazení. Fractal udává, že do skříně se vejde až 335mm dlouhá karta.
To sice ano, ale jen pokud tam současně nebude standardní 120mm ventilátor na přední pozici. Pak už se tam vejde jen 315mm dlouhá karta. To stále není problém, většina i high end karet s velkým chladičem se sem dá namontovat. Problém ale nastává, když chcete mít na přední pozici třeba 240/280mm výměník, na kterém samozřejmě budou také ventilátory, pak už se sem vejde jen maximálně 285-290mm dlouhá karta a to už může být u mnoha karet problém.
Jak vidíte, třeba velké ASUS STRIX edice se sem v kombinaci s 240mm AiO výměníkem na kterém by měly být ventilátory, prostě nevejdou. Podle mě měl Fractal udělat tu skříň o 25-30mm delší.
Problém s tou délkou může nastat i v případě osazení disků.
Pokud použijete na přední pozici 280mm výměník, kvůli kterému budete muset posunout ten koš na disky na podlaze směrem ke zdroji, zjistíte, že tam pak prostě nemáte dost místa pro kabely od toho zdroje. Ten se montuje zezadu.
Dal jsem tam na ukázku standardní Fracta Design 650W zdroj s odepínatelnou kabeláží, ale pokud byl koš na disky v pozici co nejblíže zdroji, tak aby se vešel na předek vyšší výměník, ty kabely se tam prostě nevešly. Ve standardní pozici koše, tedy co nejblíže přednímu panelu, je to pak řekl bych akorát.
Do koše se vejdou dva klasické 3,5“ disky, pokud vyjmete tne koš, tak se dá na podlahu dát jeden 3,5“ disk. Tři pozice pro 2,5“ SSD pak najdete na vyjímatelném panelu za základní deskou. Vše se šroubuje, na vše jsou samozřejmě potřebné věci v příslušenství. Maximem co do této skříně lze standardně osadit, jsou tedy zároveň 2x 3,5“ disky a 3x 2,5“ SSD disky.
Meshify C Mini Dark TG je výborně řešená skříň pokud jde o chlazení, kdy přístup vzduchu do skříně není ničím blokován a průchozí je celý přední panel. Samozřejmě přitom je upozaděno utišení skříně. Mini verze Meshify C je nižší než ATX edice, takže na přední pozici se vejdou 2x 120mm nebo 2x 140mm ventilátory a tomu odpovídající výměníky, to samé platí i pro strop.
Na zadní stěnu můžete dát 120mm výměník (ventilátor tam stejně jako na přední pozici z výroby už jeden je). Pokud byste osazovali klasický vzduchový chladič na procesor, tak pro TG edici platí maximální výška chladiče 172mm, což splňuje snad každý chladič na trhu dnes.
Celkově vzato by měla case výborně řešené chlazení, pokud by nebyla komplikace s těmi delšími grafikami, kdy prostě pro AiO na přední straně platí, že v případě 240/280mm verzí nemůžete osadit 30mm grafiku, protože se tam prostě nevjede. V případě 280mm výměníku v přední pozici navíc musíte posunout koš na disky, čímž značně omezíte prostor pro kabeláž od zdroje, což může být dost problém. Osobně bych tedy tuhle skříň osazoval jen 240mm výměníkem do předu a přitom se snažil vejít s grafikou někam do 285-289mm délky.
A jaké jsou celkové praktické zkušenosti?
|