Strana 4 z 5
- V praxi – montáž komponent, omezení a chlazení
Meshify S2 vychází stejně jako DEFINE S2 většinou konstrukce, a hlavně rozměrově, z variabilnější Define R6. Tomu tedy odpovídá to, co nabízí. Samozřejmě jsem vše otestovali, prověřili a vyzkoušeli, jako vždy objevíte spoustu věcí, až když se pokusíte do skříně své komponenty namontovat. Takže jaká tahle skříň v praxi je?
Začněme u podpory základních desek. R6 přinesla to, po čem mnozí u Fractal Design skříní dlouho volali. Tedy možnost funkčně osadit velkou E-ATX desku, kterých je dnes na trhu spousta. Bohužel prakticky jediným modelem Fractal Design skříně, kam se dala EATX deska dostat, byl starý DEFINE XL R2, který už přeci jen není designově úplně aktuální. R6 a S2 v obou verzích tak jsou vítanou novinkou.
Meshify S2 tedy tuto možnost zachovává, i když v obou případech to není úplně ideální, E-ATX deska totiž částečně už zakrývá průtahy pro kabely, ale dá se to pořád použít. Jak vidíte.
Ideální je nicméně pro ATX formát desek, kdy je prostoru pro kabely kolem dost a dost. Ale ano, E-ATX desku lze osadit.
Zde žádné omezení prakticky není. Ne pro současné grafické karty. Vzhledem k tomu, že S2 nabízí jen ten otevřený design, budete omezeni maximálně tím, když do přední části nainstalujete třeba velkou expanzní nádobu. Jinak pokud jde o délku karty, tak v základu limitováni nejste.
Kromě klasického umístnění grafiky nabízí S2 verze stejně jako R6 možnost osadit až 2,5 slotovou grafiku vertikálně. Fractal nabízí samostatně dokoupitelný kit pro tohle osazení.
Stejně jako u R6 však vertikální osazení grafiky moc nedoporučuji, ne pokud bude mít klasické větrákové chlazení, kdy značně omezíte přístup vzduchu ke kartě, protože samozřejmě větráky budou prakticky „nalepené“ na neprůchozí sklo. Použitelné to ale určitě bude s grafikou, která má třeba fullcover vodní blok, tam o přístup vzduchu z této strany pak už nejde.
Proti R6 mají S2 méně prostoru pro klasické 3,5“ disky. Zajímavou novinkou je zpracování košů pro ně, ty jsou tři, disky se přidělávají k nim a koše samotné jsou pak nasazené a pojištěné ručním šroubem. Je to funkční a dobré řešení. Více než 3 klasické 3,5“ disky tam ale nedáte, ovšem vzhledem k současným možnostem a zvykům je to více než dost.
Místo 3,5“ disků lze do košů dát i 2,5“ disky. Další pozice pro 2,5“ disky jsou pak dvě klasicky za deskou. No a ty nástavce na ty 2,5“ disky můžete také přendat a umístit dva na tunel nad zdrojem dopředu. V základu jsou ale v balení jen dva nástavce. Další dva si tedy musíte případně dokoupit. Každopádně nedostatkem místa pro 2,5“ SSD v této skříni nikdo trpět nebude :).
Vzhledem k prodloužení skříně zde není omezení, pokud jde o délku zdroje. Vejdou se sem i ty největší a nejdelší ATX modely, které mají běžně přes 1KW. Prostor na kabely také není nijak zásadně omezený.
Zdroj se instaluje z vnější strany zadem, po sejmutí nástavce zdroj dovnitř nasunete a nástavec z vnější strany opět přiděláte. Nic složitého. Zdroj a jeho ventilátor mají od spodu samozřejmě také prachový filtr. Ten se u Fractal skříní chytře vyjímá dopředu a nikoliv dozadu. Nemusíte tedy s vaším PC dělat žádné psí-kusy, když chcete filtr vyčistit.
Define řada je obvykle zaměřena nikoliv na maximálně účinné chlazení, tedy co největší průduchy pro přístup a odvod vzduchu, ale spíše na solidní chlazení ovšem při velmi rozumném odhlučnění. Meshify S2 však prvek odhlučnění nenabízí. Skříň má přední mesh panel s filtrem a to samé je i nahoře.
Celkem lze dopředu osadit až 3x 120/140mm, přičemž Fractal sem rovnou osadil své 2x 140mm GP-14 Dynamic X2 ventilátory. Další 140mm ventilátor osazený z výroby najdeme na zadní pozici, kam se dá také dát případně jen 120mm. Horní pozice pak nabízí prostor pro 3x 120/140mm případně lze dát ještě 2x 120/140mm na podlahu, ale v tom nevidím moc smysl.
Skříň také disponuje nainstalovaným Nexus+ Smart Hub, tedy napájením a řízením otáček až 9ti ventilátorů. Ventilátory mají automatické PWM řízení otáček a ochranné prvky. Na skříni nicméně není žádný manuální přepínač pro ovládání, takže vše je tedy jen na automatice, jinak můžete samozřejmě klasicky napojit ventilátory do základní desky.
S2 na rozdíl od R6 umožňuje hned v základu osazení velkých radiátorů. V R6 si musíte ten interiér přestavět (vybrakovat). Každopádně vejdou se sem obří výměníky. 120 – 360 dopředu, 120 – 420 nahoru a 120 – 280 na podlahu. Samozřejmě záleží i na dalších osazených komponentách. Každopádně 360 nahoru a 360 dopředu se vejdou současně. Takže třeba 2x AiO Fractal Design Celsius S36, není žádný problém.
Samozřejmě skříň nabízí i slušný prostor pro klasické vodní okruhy, včetně velkých expanzích nádob, s jejichž montáží přímo počítá a nabízí v základu i upínky. A počítá designově i s údržbou či doplňováním těchto okruhů.
Takže jaká je celkově?
|