Strana 1 z 5
- TEST: Fractal Design Node 202 + 450W ITX
– stále solidní ITX skříň pro solidní PC?
Dnes se podíváme na klasičtější mini-ITX/desktop skříň, která pojme i přídavnou grafickou kartu. Poslední dobou zažívají opět velký boom herní mini PC, a proto jsem se rozhodl podívat se na nabídku oblíbeného výrobce Fractal Design. A mezi několika modely je stále aktuální i NODE 202. Tuhle skříň už kolega na DDWorld.cz otestoval před lety, když poprvé vyšla na trh. Já ji zde mám tedy opět, tentokrát i v druhé prodávané kombinaci, s předinstalovaným 450W SFX zdrojem Fractal Design Integra.
A podíváme se na ni tedy v kombinaci s dnes aktuálním hardware.
- Objem skříně je 10 litrů
- Integrovaný SFX zdroj o výkonu 450W
- Možnost zapojit klasickou herní 2 slotovou grafickou kartu s délkou až 310 mm
- Celkem tři prachové filtry
Skříň NODE 202 je tedy rozměrově skříň spadající do kategorie minitower (vypadá i funguje jako vlastně původní „desktop“) a je v ní omezené množství místa. Na první omezení, na které narazíte, je rozhodne maximální výška chladiče na procesor. Může zde být vysoký jen 56 mm, což sice nedělá problém BOX chladiči od Intelu, ale třeba vyšší chladič dodávaný společností AMD k procesorům Ryzen už se do této skříně nevejde. Proto jsem byl nucen použít procesor Athlon 200GE, který má BOX chladič mnohem menší a do skříně se tedy vešel bez jediného problému. Naštěstí na trhu existují i výkonnější chladiče, které jsou dělané s ohledem na nízký profil a vejdou se do této skříně, a tak nebude problém uchladit ani RYZEN 7.
I přes opravdu malou velikost skříně je zde stále místo na 310 mm dlouhé grafické karty. Ovšem pozor na další rozměry grafické karty. Nesmí přesahovat 47 mm na hloubku a 145 mm na výšku. A budete překvapeni, že do tohoto omezení se spousta nereferenčních karet prostě nevejde, protože je výrobci dělají prostě „tlusté“. Také bych doporučil vzhledem na to, že ve skříni nejsou žádné ventilátory použít grafickou kartu s přímým odfukem horkého vzduchu ven ze skříně skrze PCI-E záslepku nad porty pro připojení monitoru. Nebo použit hodně úspornou grafickou kartu klasické konstrukce, co nebude příliš ohřívat vnitřek skříně.
Další omezení je zde z hlediska instalace pevného disku. Klasický 3.5“ plotnový disk do skříně neosadíte. Jedinou možností jsou dva menší 2.5“ disky buď plotnové, nebo SSD. To dnes ale omezení nepředstavuje, 2,5“ SSD jsou již velmi dostupné i ve větších kapacitách.
Celá skříň má pak rozměry 377 mm na výšku, 330 mm na šířku a 82 mm na hloubku. Skříň lze provozovat buď ve stavu naležato, nebo na stojato. Dodávaný je praktický stojánek. Podívejme se tedy na skříň podrobněji …
|