Strana 4 z 5
- Fractal Design NODE 202 - Osazení case
Rozebrání skříně samotné je velmi snadné, tedy alespoň pokud jde o sejmutí víka. Jen 4 šrouby a je hotovo. Odstranění spodní části je trochu namáhavější, přestože vlastně nijak zvlášť složitě nedrží, je trochu pocitově nepříjemné ji vycvaknout ale funguje to dobře. Fractal Design dodává ke skříni pochopitelně manuál, který je pěkně popsaný s perfektními obrázky, takže rozhodně nikdo nebude tápat, co a jak (elektronicky je manuál dostupný zde).
Node 202 je skříň, která pojme maximálně mini-ITX základní desku. Nic většího, prostě jen 17x17cm. Na to je udělaná. Osazení desky je v této skříni jednoduché, distanční podložky jsou již namontovány, takže vy jen osadíte zadní krycí plech do skříně, nasadíte desku a přitáhnete 4 šroubky.
Díky velkému montážnímu otvoru v konstrukci z druhé strany, není problém dodatečně přidělat chladič CPU i pokud má vlastní systém upínání. Chladič samotný má ale svá omezení.
- Chlazení CPU - maximálně 56mm na výšku!
Vzhledem k nízké výšce skříně, můžete na procesor osadit chlazení o maximálně 56mm na výšku! Zajímavé by bylo možná vodní chlazení, to ale do téhle skříně budete usazovat těžko, i když teoreticky by se možná vešlo do pozice pro grafickou kartu, ale to byste si hodně omezili prostor pro kabely a grafickou kartu. Bohužel jsem to nemohl v praxi vyzkoušet, už nemám k dispozici třeba krátkou 15cm Radeon R9 NANO grafiku, zda by se tam s ní vešel 120mm výměník pro chlazení CPU. Takže vodní chlazení v této skříni spíše ne.
Výběr nízko profilových chladičů pro CPU je nicméně celkem omezený, ale jsou na trhu a dají se vybrat. Jsou mezi nimi i výkonnější modely, takže ani s chlazením procesoru jako Core i7-4790K či Core i7-6700K by neměl být problém. I když pochopitelně výkon toho chlazení nebude takový, jako u velkých chladičů.
- Grafická karta - až 310mm na délku!
Překvapivě se ale do téhle skříně vejde opravdu velká grafická karta. Systém osazení grafiky je ale trochu složitější. Ke skříni totiž dostanete speciální příslušenství v podobě nástavců na PCIe x16. Klasicky tady totiž grafickou kartu nemůžete jen tak nasunout do PCIe x16 slotu základní desky, protože tam není místo.
Je to tady vyřešeno tak, že vymontujete část vnitřní konstrukce. Tam přišroubujete jeden vertikální nástavec PCIe, který půjde do slotu desky. Pak do něj zasunete vertikální nástavec, do kterého už půjde grafická karta.
Tu samotnou musíte namontovat do té konstrukce, tedy jednoduše ji přišroubujete k zadním otvorům, jak jste zvyklí v jiných skříních. A celé to pak s tou grafikou nasunete do skříně. V závislosti na rozměrech karty to pak naštelujete dovnitř.
Jak vidíte, v našem případě jsme do skříně osazovali v pravdě obrovskou nereferenční ASUS Radeon R9 390 8GB ve verzi STRIX s DirectCu III chlazením. Tedy grafiku s extra širokým a dlouhým PCB a velkým chlazením. ASUS v podobných rozměrech nabízí i jiné modely například Radeony R9 390X či FURY bez X nebo i 980Ti. Teoreticky by se tak tyhle modely měly do této skříně vejít. Ale jsou to opravdu maximální karty.
Fractal udává maximální rozměry grafiky 310x145x47mm a STRIX edice od ASUSu má v podstatě právě tolik a vyplňuje case opravdu maximálně.
- Pevné disky/SSD - jen dva 2,5"
Na co už ve skříni moc prostoru nezbylo, jsou pevné disky. Skříň nemá 5,25" pozici, ale ani žádnou 3,5" pozici. Jen dvě 2,5", které jsou na speciálním bracketu uprostřed case. Pokud tedy nezvolíte některou z mála základních desek, která má pozici pro M.2 SSD disk, budete mít prostě prostor jen pro dva disky.
Tedy asi na jedno 2,5" SSD a jeden maximálně 2TB 2,5" HDD na data. Osazení je velmi jednoduché, prostě je naležato přimontujete k tomu držáku a ten vrátíte na jeho místo. Osobně si myslím, že tohle je největší omezení skříně. Málo prostoru na disky a navíc jen 2,5" velikost :/. Nicméně je fakt, že vlastně není kam tu 3,5" pozici nacpat v tomto designu.
- Zdroj - SFX formát do akce
Pokud se budete snažit do téhle skříně osadit klasický ATX zdroj, máte smůlu. Vzhledem k omezenému vnitřnímu prostoru se Fractal rozhodl vsadit na SFX formát, který je o poznání menší než klasický ATX zdroj. To omezuje samozřejmě hlavně pokud, jde o maximální výkon zdroje.
(běžný ATX zdroj tam opravdu nenacpete ;) )
Kompaktní SFX zdrojů je na trhu jen pár a těch kvalitních opravdu poskrovnu. Ale vybrat se dá a mají výkon až 450-550W, což je dostatek i když osadíte i velmi výkonnou grafiku. Vzhledem k omezenému chlazení CPU se totiž nedá moc očekávat, že byste tu nějak výrazně taktovali procesor, takže ten nebude žrát tolik. A protože se do skříně nic dalšího nevejde, tak hlavní žrout bude grafická karta a i když osadíte běžnou neextrémní edici R9 FURY bez X nebo 980Ti, měl by to ten zdroj pobrat. Většina ale asi bude osazovat něco trochu méně žravého. Ideálně se asi jeví kombinace s Radeon R9 NANO grafikou, která kromě rozměrů je i extrémně efektivní vzhledem k vysokému výkonu.
Díky umístění zdroje bylo nutné k němu přivést napájení. Zdroj je tak umístěný vlastně v přední části case a vede k němu přívodní kabel přes celou case. Díky tomu, že SFX zdroje jsou krátké, je za ním i dost prostoru pro kabeláž. I když právě kabeláž je tím největším problémem v této skříni.
- Osazení chlazení a kabeláže
Kompaktní design této skříně si vybírá daň v tom, že prostor pro chlazení a nezbytnou kabeláž je extrémně omezený. Obojí totiž musíte řešit současně. Teoreticky i prakticky má tato skříň pod grafickou kartou prostor pro dva 120mm ventilátory. V závislosti na tom, jak vysokou grafiku osadíte, byste měli použít tedy klasický nebo tenčí 120mm ventilátory. Ty nejsou ale součástí balení.
Nicméně osadit ty dva 120mm ventilátory není tak jednoduché. Nutná kabeláž je tam hodně natěsno, zejména napájecí kabel a kabely od předních USB to moc neusnadňují. Podle mě je tam zbytečně masivní a dlouhý ten USB 3.0 kabel. Ale lze to vyřešit.
A jaká je skříň v praxi?
|