Strana 5 z 5
- Case v praxi, hodnocení a závěr
Case jsme vyzkoušeli v praxi s osazením základní deskou Gigabyte Z97 Mini-ITX s procesorem Intel Core i7-4790K s chladičem Scythe KOZUTI, 2x 8GB DDR3 2133MHz paměti, grafikou pak byla ASUS STRIX R9 390 8GB a k tomu 240GB Kingston HyperX SAVAGE SSD. Zdroj měl 450W SFX.
Jak se ukázalo, opět se potvrzuje, že malá case osazená výkonným HW je sice možná, a provozuschopná, ovšem platíte za to daň v podobě výrazně vyššího zahřívání a hlučnosti. Zatímco ve větší skříni, kde je klasicky řešeno chlazení, jsou výše uvedené komponenty tiché a teploty nejsou nijak extrémní, v této malé skříni stoupají teploty grafiky přes 70°C, ventilátory jsou více slyšet a také chlazení CPU i zdroje je slyšet více. Rozhodně tedy doporučujeme osazení 120mm ventilátorů, které zlepší chlazení a trochu sníží hlučnost, ale pořád je to prostě v téhle skříni natěsno. Nicméně pozor na instalované jemné prachové filtry, které budete muset asi častěji čistit, a přístup k nim není zrovna ideálně jednoduchý.
Na druhou stranu tahle velmi kompaktní skříň se snadno přenáší a kombinace Core i7-4790K s AMD Radeon R9 390 8GB (či případně třeba s R9 FURY a ideálně s R9 NANO grafikou) je více než hodně výkonná! Takže opravdu parádní výkon ve velmi kompaktních rozměrech herní konzole jakými jsou Xbox One či PS4, které se pochopitelně k výkonu naší sestavy ani neblíží. Samozřejmě pozor na to, že ne každá nereferenční grafická karta se do téhle skříně dá osadit. Osazení krátké mini-ITX grafiky hodně věcí usnadňuje, zejména když byste použili 15cm AMD Radeon R9 NANO, hodně by vám to pomohlo ohledně chlazení a kabeláže, a výkon by byl parádní, stejně jako efektivita provozu, ale víme jak na to ta grafika je.
Co nás trochu omezuje je prostor pro disky, kdy dvě 2,5" pozice jsou prostě trochu málo. Maximem je tak použití ITX základní desky s M.2 pozicí, kterých ale na trhu mnoho není. Tím pádem máte další disk (na systém) k dobru a dvě 2,5" pozice můžete použít pro 2x 2TB 2,5" HDD, což cenově vyjde lépe než velkoobjemové 2,5" SSD.
Fractal Design NODE 202 nás docela příjemně překvapila. Líbí se nám celkový design a pozice "tower" s možností osadit do téhle velmi kompaktní skříně opravdu velmi velmi výkonný HW! Pochopitelně jak už tomu u takto kompaktních skříní bývá, je to s výkonným HW za cenu horšího chlazení a vyšší hlučnosti, nemluvě o pořádné výzvě, kterou je rozvedení a upevnění všech kabelů při montáži.
Celkový design a návrh skříně se nám ale velmi líbí. Fractal opět dokázal vyrobit funkční skříň s kvalitním návrhem a jednoduchým designem za rozumnou cenu. Skříň je dobře vyrobena, je velmi pevná a přístup do ní je velmi slušný. Potěší řešení pro výkonnou grafickou kartu a jedinou výraznou stinnou stránkou designu je omezený prostor pro disky, kdy prostě 2x 2,5"je maximum a víc se tam nevejde. Pokud ale chcete takto kompaktní case umožňující osazení i výkonné velké grafiky, je to zatím nutnost. Na druhou stranu, pokud se objeví více grafických karet jako je AMD Radeon R9 NANO, bylo by možné ta bez problémů nacpat i dvě 3,5" pozice. To je ale otázka nové generace grafických karet a jejich návrhů. NODE 202 je case určením spíše právě jako herní miniITX, než jako HTPC, protože tady prostě mohou chybět prostory pro disky či optickou mechaniku a příznivci HTPC asi těžko ocení možnost osazení velké grafické karty místo toho.
Node 202 se bude u nás prodávat za zhruba 2400 korun vč. DPH bez SFX zdroje. Verze s Fractal Integra SFX 450W zdrojem bude zhruba za 4200 korun vč. DPH. Pokud sháníte kompaktní CASE je to zajímavá volba.
- Elegantní, dobře zpracovaná mini-ITX case
- Rozměry konzole ale možný výkon high end PC!
- Oddělení prostoru pro grafiku od zbytku
- Rozumná cena
- Jen dvě 2,5" pozice pro disky
- V základu nejsou osazeny 120mm ventilátory
- Pokud budou další generace grafik jako Radeon R9 NANO, design skříně není ideální
Hodnocení Fractal NODE 202: 90%
Za zapůjčení děkujeme společnosti FRACTAL DESIGN
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|